Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 1968 Grenoble Winter Games:

Men's Singles Compulsory Figures

Figure Skating at the 1968 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Grenoble, France
Venue(s): Ice Stadium, Grenoble
Date Started: February 14, 1968
Date Finished: February 14, 1968
Format: Five Compulsory Figures. Final Compulsory Figure points computed by multiplying score for Figure #1 by four, Figures #2 and #3 by five, and Figures #4 and #5 by six.

Gold: AUT Wolfgang Schwarz
Silver: USA Tim Wood
Bronze: FRA Patrick Pera

Compulsory Figures

Rank Athlete Age Team NOC MP TOOM TO TP
1 Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 6×2+ 7.5 16.5 1,006.6
2 Tim Wood 19 United States USA 6×2+ 8.0 21.0 992.4
3 Patrick Pera 19 France FRA 5×2+ 9.5 22.5 990.5
4 Emmerich Danzer 23 Austria AUT 8×4+ 27.0 31.5 974.6
5 Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 5×6+ 26.0 65.0 924.4
6 Gary Visconti 22 United States USA 5×7+ 29.0 65.0 922.1
7 Peter Krick 24 West Germany FRG 6×8+ 31.0 68.0 920.3
8 John Misha Petkevich 18 United States USA 5×8+ 31.0 73.0 911.2
9 Jay Humphry 19 Canada CAN 5×8+ 33.0 73.0 914.8
10 Günter Zöller 19 East Germany GDR 5×8+ 37.0 82.0 906.1
11 Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 5×11+ 46.5 98.5 889.4
12 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 6×12+ 60.0 100.0 887.1
13 Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 5×12+ 55.5 108.5 879.6
14 Philippe Pelissier 20 France FRA 6×14+ 78.5 126.5 861.9
15 Michael Williams 20 Great Britain GBR 6×16+ 92.0 146.5 837.8
16 Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 5×16+ 77.0 163.5 824.0
17 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 6×17+ 96.0 150.0 831.2
18 Jacques Mrozek 17 France FRA 7×19+ 126.0 167.0 817.9
19 Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 6×20+ 116.5 184.5 805.7
20 Günter Anderl 21 Austria AUT 5×20+ 92.5 183.0 799.3
21 David McGillivray 18 Canada CAN 5×21+ 85.0 181.0 808.4
22 Steve Hutchinson 18 Canada CAN 5×21+ 94.0 182.5 807.2
23 Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 7×23+ 145.5 193.5 799.9
24 Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 7×23+ 108.5 202.5 788.8
25 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 9×25+ 220.0 220.0 756.7
26 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 5×26+ 130.0 240.0 707.9
27 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 8×27+ 214.0 242.0 695.3
28 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 9×28+ 247.0 247.0 675.2

Compulsory Figures Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP
1 Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 1.0 114.7
2 Patrick Pera 19 France FRA 2.0 112.6
3 Emmerich Danzer 23 Austria AUT 3.0 112.0
4 Tim Wood 19 United States USA 4.0 109.3
5 Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 5.0 105.4
6 Peter Krick 24 West Germany FRG 6.0 104.2
7 Günter Zöller 19 East Germany GDR 7.0 103.0
8 Jay Humphry 19 Canada CAN 8.0 102.5
9 Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 9.0 100.7
10 Gary Visconti 22 United States USA 10.0 99.0
11 John Misha Petkevich 18 United States USA 11.0 97.8
12 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 12.0 96.5
13 Philippe Pelissier 20 France FRA 13.0 95.8
14 Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 14.0 95.6
15 Michael Williams 20 Great Britain GBR 15.0 93.3
16 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 16.0 93.0
17 Steve Hutchinson 18 Canada CAN 17.0 90.5
18T Günter Anderl 21 Austria AUT 18.5 90.1
18T Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 18.5 90.1
20 Jacques Mrozek 17 France FRA 20.0 90.0
21 Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 21.0 89.4
22 David McGillivray 18 Canada CAN 22.0 87.4
23 Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 23.0 87.3
24 Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 24.0 86.1
25 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 25.0 84.0
26 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 26.0 76.4
27 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 27.0 76.3
28 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 28.0 75.9

Compulsory Figures Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP
1 Tim Wood 19 United States USA 1.0 116.4
2 Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 2.0 116.3
3 Patrick Pera 19 France FRA 3.0 113.0
4 Emmerich Danzer 23 Austria AUT 4.0 109.5
5 John Misha Petkevich 18 United States USA 5.0 107.1
6 Günter Zöller 19 East Germany GDR 6.0 105.5
7 Jay Humphry 19 Canada CAN 7.0 104.7
8 Gary Visconti 22 United States USA 8.0 104.4
9 Peter Krick 24 West Germany FRG 9.0 103.4
10 Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 10.0 103.0
11 Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 11.0 102.1
12 Philippe Pelissier 20 France FRA 12.0 101.8
13 Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 13.0 100.8
14 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 14.0 98.2
15 Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 15.0 94.0
16 Michael Williams 20 Great Britain GBR 16.0 93.5
17 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 17.0 92.0
18 Steve Hutchinson 18 Canada CAN 18.0 90.7
19 Jacques Mrozek 17 France FRA 19.0 90.5
20 Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 20.0 89.8
21 Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 21.0 89.0
22 Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 22.0 88.8
23 Günter Anderl 21 Austria AUT 23.0 88.2
24 David McGillivray 18 Canada CAN 24.0 86.7
25 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 25.0 81.4
26 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 26.0 78.4
27 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 27.0 78.3
28 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 28.0 73.2

Compulsory Figures Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP
1 Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 1.0 114.7
2 Patrick Pera 19 France FRA 2.0 112.6
3 Emmerich Danzer 23 Austria AUT 3.0 109.7
4 Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 4.0 107.2
5 Tim Wood 19 United States USA 5.0 105.4
6 Jay Humphry 19 Canada CAN 6.0 102.4
7 Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 7.0 99.1
8 John Misha Petkevich 18 United States USA 8.0 98.8
9 Gary Visconti 22 United States USA 9.0 97.8
10 Günter Zöller 19 East Germany GDR 10.0 97.5
11 Peter Krick 24 West Germany FRG 11.0 97.1
12 Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 12.0 96.2
13 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 13.0 94.9
14 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 14.0 92.7
15 Philippe Pelissier 20 France FRA 15.0 92.5
16 Jacques Mrozek 17 France FRA 16.0 91.7
17 Steve Hutchinson 18 Canada CAN 17.0 91.2
18 David McGillivray 18 Canada CAN 18.0 89.6
19 Günter Anderl 21 Austria AUT 19.0 88.6
20T Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 20.5 88.5
20T Michael Williams 20 Great Britain GBR 20.5 88.5
22 Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 22.0 87.4
23 Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 23.0 85.8
24 Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 24.0 84.5
25 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 25.0 83.0
26 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 26.0 80.8
27 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 27.0 77.0
28 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 28.0 76.5

Compulsory Figures Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP
1T Patrick Pera 19 France FRA 1.5 108.5
1T Tim Wood 19 United States USA 1.5 108.5
3 Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 3.0 107.7
4 Emmerich Danzer 23 Austria AUT 4.0 107.3
5 Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 5.0 103.5
6 Gary Visconti 22 United States USA 6.0 102.6
7 John Misha Petkevich 18 United States USA 7.0 102.3
8 Günter Zöller 19 East Germany GDR 8.0 101.4
9 Peter Krick 24 West Germany FRG 9.0 101.2
10 Jay Humphry 19 Canada CAN 10.0 100.7
11 Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 11.0 100.5
12 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 12.0 99.4
13 Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 13.0 98.2
14 David McGillivray 18 Canada CAN 14.0 97.7
15 Philippe Pelissier 20 France FRA 15.0 97.6
16 Michael Williams 20 Great Britain GBR 16.0 97.5
17 Günter Anderl 21 Austria AUT 17.0 95.0
18 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 18.0 94.5
19 Jacques Mrozek 17 France FRA 19.0 94.2
20 Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 20.0 93.6
21 Steve Hutchinson 18 Canada CAN 21.0 92.8
22 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 22.0 91.9
23 Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 23.0 91.8
24 Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 24.0 91.7
25 Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 25.0 88.9
26 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 26.0 87.5
27 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 27.0 80.0
28 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 28.0 75.8

Compulsory Figures Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP
1 Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 1.0 112.0
2 Emmerich Danzer 23 Austria AUT 2.0 108.9
3 Patrick Pera 19 France FRA 3.0 107.9
4 Tim Wood 19 United States USA 4.0 107.6
5 Gary Visconti 22 United States USA 5.0 103.2
6 Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 6.0 103.1
7 Peter Krick 24 West Germany FRG 7.0 102.7
8 Günter Zöller 19 East Germany GDR 8.0 101.2
9 John Misha Petkevich 18 United States USA 9.0 99.1
10 Jay Humphry 19 Canada CAN 10.0 98.9
11 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 11.0 97.2
12 Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 12.0 95.8
13 Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 13.0 95.4
14 Philippe Pelissier 20 France FRA 14.0 94.7
15 Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 15.0 93.4
16 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 16.0 91.4
17 Michael Williams 20 Great Britain GBR 17.0 91.0
18 Günter Anderl 21 Austria AUT 18.0 90.7
19 Jacques Mrozek 17 France FRA 19.0 90.1
20 Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 20.0 89.2
21 Steve Hutchinson 18 Canada CAN 21.0 88.8
22 Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 22.0 87.8
23 Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 23.0 87.6
24 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 24.0 86.0
25 David McGillivray 18 Canada CAN 25.0 84.8
26 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 26.0 82.0
27 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 27.0 80.5
28 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 28.0 77.0

Compulsory Figures Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP
1 Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 1.0 115.3
2 Tim Wood 19 United States USA 2.0 113.7
3 Patrick Pera 19 France FRA 3.0 112.8
4 Emmerich Danzer 23 Austria AUT 4.0 110.3
5 Gary Visconti 22 United States USA 5.0 109.8
6 Peter Krick 24 West Germany FRG 6.0 104.2
7 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 7.0 103.6
8 Günter Zöller 19 East Germany GDR 8.0 102.7
9 John Misha Petkevich 18 United States USA 9.0 102.0
10 Jay Humphry 19 Canada CAN 10.0 100.1
11 Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 11.0 99.6
12T Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 12.5 98.4
12T Philippe Pelissier 20 France FRA 12.5 98.4
14 Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 14.0 98.0
15 David McGillivray 18 Canada CAN 15.0 97.7
16 Michael Williams 20 Great Britain GBR 16.0 96.0
17 Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 17.0 94.3
18 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 18.0 93.7
19 Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 19.0 92.4
20 Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 20.0 92.2
21 Jacques Mrozek 17 France FRA 21.0 90.6
22 Steve Hutchinson 18 Canada CAN 22.0 90.5
23 Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 23.0 84.4
24 Günter Anderl 21 Austria AUT 24.0 82.2
25 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 25.0 78.9
26 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 26.0 77.0
27 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 27.0 72.9
28 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 28.0 69.9

Compulsory Figures Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP
1 Tim Wood 19 United States USA 1.0 109.9
2 Patrick Pera 19 France FRA 2.0 108.1
3 Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 3.0 107.9
4T Emmerich Danzer 23 Austria AUT 4.5 105.2
4T Peter Krick 24 West Germany FRG 4.5 105.2
6 Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 6.0 103.0
7 Gary Visconti 22 United States USA 7.0 101.4
8 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 8.0 101.1
9 Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 9.0 100.4
10 Jay Humphry 19 Canada CAN 10.0 100.3
11 Günter Zöller 19 East Germany GDR 11.0 99.8
12T Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 13.0 97.1
12T Philippe Pelissier 20 France FRA 13.0 97.1
12T John Misha Petkevich 18 United States USA 13.0 97.1
15 Michael Williams 20 Great Britain GBR 15.0 93.6
16 Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 16.0 93.1
17 David McGillivray 18 Canada CAN 17.0 90.8
18 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 18.0 90.4
19 Jacques Mrozek 17 France FRA 19.0 90.2
20 Günter Anderl 21 Austria AUT 20.0 89.8
21 Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 21.0 88.1
22T Steve Hutchinson 18 Canada CAN 22.5 87.4
22T Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 22.5 87.4
24 Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 24.0 86.1
25 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 25.0 82.6
26 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 26.0 77.0
27 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 27.0 74.6
28 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 28.0 73.2

Compulsory Figures Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP
1T Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 1.5 109.1
1T Tim Wood 19 United States USA 1.5 109.1
3 Emmerich Danzer 23 Austria AUT 3.0 108.3
4 Patrick Pera 19 France FRA 4.0 105.6
5 Jay Humphry 19 Canada CAN 5.0 104.1
6 John Misha Petkevich 18 United States USA 6.0 103.8
7T Peter Krick 24 West Germany FRG 7.5 101.7
7T Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 7.5 101.7
9 Gary Visconti 22 United States USA 9.0 101.4
10 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 10.0 101.3
11 Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 11.0 97.3
12 Günter Zöller 19 East Germany GDR 12.0 97.0
13 Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 13.0 96.0
14 Michael Williams 20 Great Britain GBR 14.0 93.9
15 Jacques Mrozek 17 France FRA 15.0 93.1
16 Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 16.0 92.7
17 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 17.0 92.4
18 Philippe Pelissier 20 France FRA 18.0 91.7
19 Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 19.0 91.2
20T Günter Anderl 21 Austria AUT 20.5 90.6
20T Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 20.5 90.6
22 Steve Hutchinson 18 Canada CAN 22.0 90.2
23 Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 23.0 90.1
24 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 24.0 88.0
25 David McGillivray 18 Canada CAN 25.0 86.7
26 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 26.0 81.1
27 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 27.0 80.2
28 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 28.0 73.3

Compulsory Figures Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP
1 Tim Wood 19 United States USA 1.0 112.5
2 Patrick Pera 19 France FRA 2.0 109.4
3 Wolfgang Schwarz 20 Austria AUT 3.0 108.9
4 Emmerich Danzer 23 Austria AUT 4.0 103.4
5 John Misha Petkevich 18 United States USA 5.0 103.2
6 Gary Visconti 22 United States USA 6.0 102.5
7 Jay Humphry 19 Canada CAN 7.0 101.1
8 Peter Krick 24 West Germany FRG 8.0 100.6
9 Ondrej Nepela 17 Czechoslovakia TCH 9.0 99.1
10T Sergey Chetverukhin 22 Soviet Union URS 10.5 98.1
10T Marián Filc 19 Czechoslovakia TCH 10.5 98.1
12 Günter Zöller 19 East Germany GDR 12.0 98.0
13 Giordano Abbondati 19 Italy ITA 13.0 94.9
14 Philippe Pelissier 20 France FRA 14.0 92.3
15 Sergey Volkov 18 Soviet Union URS 15.0 91.8
16 Jenő Ébert 21 Hungary HUN 16.0 91.1
17 Michael Williams 20 Great Britain GBR 17.0 90.5
18 Yutaka Higuchi 18 Japan JPN 18.0 88.7
19 Jacques Mrozek 17 France FRA 19.0 87.5
20 Haig Oundjian 18 Great Britain GBR 20.0 87.4
21 David McGillivray 18 Canada CAN 21.0 87.0
22 Steve Hutchinson 18 Canada CAN 22.0 85.1
23 Günter Anderl 21 Austria AUT 23.0 84.1
24 Tsuguhiko Kozuka 21 Japan JPN 24.0 83.2
25 Jürgen Eberwein 22 West Germany FRG 25.0 80.9
26 Thomas Callerud 18 Sweden SWE 26.0 75.0
27 Lee Gwang-Yeong 21 South Korea KOR 27.0 74.7
28 Jan Hoffmann 12 East Germany GDR 28.0 73.9