Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Slalom

Alpine Skiing at the 1968 Grenoble Winter Games:

Men's Slalom Qualifying Round Two

Alpine Skiing at the 1968 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Grenoble, France
Venue(s): Le Recoin, Chamrousse
Date Started: February 16, 1968
Date Finished: February 16, 1968
Format: Winner of each heat advanced to final round.

Gold: FRA Jean-Claude Killy
Silver: AUT Herbert Huber
Bronze: AUT Alfred Matt

Qualifying Round Two Heat A

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Ulf Ekstam 26 Finland FIN 55.44 Q
2 Ian Todd 20 Great Britain GBR 57.58
3 Kristinn Benediktsson 28 Iceland ISL 1:02.05
4 Nagib Barrak Lebanon LIB 1:25.73

Qualifying Round Two Heat B

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Luggi Leitner 27 West Germany FRG 53.47 Q
2 Secundino Rodríguez 19 Spain ESP 55.44
3 Robert Palmer 20 New Zealand NZL 56.24
4 Mehmet Yıldırım 19 Turkey TUR 1:02.39

Qualifying Round Two Heat C

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Francisco Fernández Ochoa 17 Spain ESP 56.19 Q
2 Luke O'Reilly 19 Great Britain GBR 56.61
3 Murray Gardner 21 New Zealand NZL 1:02.08
AC Lotfollah Kia Shemshaki 29 Iran IRI DNF

Qualifying Round Two Heat D

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Max Rieger 21 West Germany FRG 54.52 Q
2 Mario Vera 28 Chile CHI 58.05
3 Mehdi Mouidi 27 Morocco MAR 1:10.90
AC Fayzollah Band Ali 28 Iran IRI DQ

Qualifying Round Two Heat E

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Petar Angelov 24 Bulgaria BUL 57.60 Q
2 Ali Saveh Iran IRI 57.87
3 Ivar Sigmundsson 25 Iceland ISL 1:02.20
AC Bruno Piazzalunga 23 Italy ITA DNF

Qualifying Round Two Heat F

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Guy Périllat 27 France FRA 55.37 Q
2 Jeremy Bujakowski 28 India IND 57.78

Qualifying Round Two Heat G

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Alfred Hagn 19 West Germany FRG 55.43 Q
2 Tomio Sasaki 22 Japan JPN 56.62

Qualifying Round Two Heat H

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Richard Leatherbee 18 Chile CHI 55.51 Q
2 Gerhard Mussner 24 Italy ITA 55.55
3 Dorin Munteanu 21 Romania ROU 56.05
4 Hassan Lahmaoui Morocco MAR 1:09.16

Qualifying Round Two Heat I

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jean-Pierre Augert 22 France FRA 54.91
2 Julian Vasey 17 Great Britain GBR 1:00.24
3 Reynir Brynjólfsson 22 Iceland ISL 1:04.70
4 Ghassan Keyrouz 16 Lebanon LIB 1:18.11

Qualifying Round Two Heat J

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Wolfgang Ender 21 Liechtenstein LIE 56.73 Q
2 Yoshinari Kida 24 Japan JPN 57.87
3 Dimitrios Pappos 28 Greece GRE 1:26.48
AC Félipe Briones 17 Chile CHI DNF

Qualifying Round Two Heat K

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jeremy Palmer-Tomkinson 24 Great Britain GBR 56.14 Q
2 Josef Gassner 23 Liechtenstein LIE 57.74
3 Jože Gazvoda 19 Yugoslavia YUG 59.82
4 Özer Ateşçi 25 Turkey TUR 1:14.83

Qualifying Round Two Heat L

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Blaž Jakopič 22 Yugoslavia YUG 55.07 Q
2 Viktor Belyakov 21 Soviet Union URS 55.56
3 Ahmet Kıbıl 15 Turkey TUR 1:04.52
4 Michael Dennis 23 New Zealand NZL 1:06.78

Qualifying Round Two Heat M

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Ryszard Ćwikła 22 Poland POL 54.47 Q
2 Peter Duncan 23 Canada CAN 55.07
3 Björn Olsen 21 Iceland ISL 58.46
AC Eo Jae-Sik 19 South Korea KOR DQ

Qualifying Round Two Heat N

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Andreas Sprecher 23 Switzerland SUI 52.99 Q
2 Yoshiharu Fukuhara 25 Japan JPN 56.82
3 Moussa Jaalouk 27 Lebanon LIB 1:09.06
AC Thomas Huppert 25 New Zealand NZL DQ

Qualifying Round Two Heat O

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Milan Pažout 19 Czechoslovakia TCH 55.96 Q
2 Tsuneo Noto 23 Japan JPN 56.60
3 Scott Henderson 24 Canada CAN 56.71
4 Roberto Thostrup 25 Argentina ARG 1:00.80

Qualifying Round Two Heat P

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Rod Hebron 25 Canada CAN 54.52 Q
2 Hans-Walter Schädler 22 Liechtenstein LIE 55.21
3 Ovaness Meguerdonian Iran IRI 1:03.41

Qualifying Round Two Heat Q

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Malcolm Milne 19 Australia AUS 58.08 Q
2 Andrej Klinar 25 Yugoslavia YUG 59.36
3 Gustavo Ezquerra 19 Argentina ARG 59.96
4 Mohamed Aomar Morocco MAR 1:20.03