Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Slalom

Alpine Skiing at the 1968 Grenoble Winter Games:

Men's Slalom Final Round

Alpine Skiing at the 1968 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Grenoble, France
Venue(s): Le Recoin, Chamrousse
Date Started: February 17, 1968
Date Finished: February 17, 1968
Format: Two runs, total time determined placement.

Gold: FRA Jean-Claude Killy
Silver: AUT Herbert Huber
Bronze: AUT Alfred Matt

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jean-Claude Killy 24 France FRA 1:39.73
2 Herbert Huber 23 Austria AUT 1:39.82
3 Alfred Matt 19 Austria AUT 1:40.09
4 Dumeng Giovanoli 27 Switzerland SUI 1:40.22
5 Spider Sabich 23 United States USA 1:40.49
6 Andrzej Bachleda-Curuś 21 Poland POL 1:40.61
7 Jimmy Heuga 24 United States USA 1:40.97
8 Alain Penz 20 France FRA 1:41.14
9 Rick Chaffee 23 United States USA 1:41.19
10 Peter Frei 21 Switzerland SUI 1:41.98
11 Rune Lindström 23 Sweden SWE 1:41.99
12 Luggi Leitner 27 West Germany FRG 1:43.50
13 Eberhard Riedel 29 East Germany GDR 1:44.07
14T Heini Messner 28 Austria AUT 1:44.15
14T Lasse Hamre 23 Norway NOR 1:44.15
16 Alfred Hagn 19 West Germany FRG 1:44.65
17 Jon Terje Øverland 23 Norway NOR 1:44.88
18 Ulf Ekstam 26 Finland FIN 1:44.92
19 Ivo Mahlknecht 28 Italy ITA 1:45.25
20 Max Rieger 21 West Germany FRG 1:45.38
21 Ryszard Ćwikła 22 Poland POL 1:46.80
22 Bjarne Strand 21 Norway NOR 1:47.38
23 Francisco Fernández Ochoa 17 Spain ESP 1:48.13
24 Malcolm Milne 19 Australia AUS 1:52.42
25 Dan Cristea 19 Romania ROU 1:53.33
26 Vasily Melnikov 24 Soviet Union URS 1:54.42
27 Carlos Adsera 21 Spain ESP 1:57.21
28 Blaž Jakopič 22 Yugoslavia YUG 1:57.48
29 Petar Angelov 24 Bulgaria BUL 1:58.79
30 Jeremy Palmer-Tomkinson 24 Great Britain GBR 2:01.12
31 Andrey Belokrinkin 21 Soviet Union URS 2:07.86
AC Billy Kidd 24 United States USA DNF
AC Rod Hebron 25 Canada CAN DNF
AC Aurelio García 20 Spain ESP DNF
AC Athanasios Tsimikalis 21 Greece GRE DNF
AC Carlo Senoner 24 Italy ITA DNF
AC Olle Rolén 23 Sweden SWE DQ
AC Willy Favre 24 Switzerland SUI DQ
AC Richard Leatherbee 18 Chile CHI DQ
AC Guy Périllat 27 France FRA DQ
AC Jean-Pierre Augert 22 France FRA DQ
AC Karl Schranz 29 Austria AUT DQ
AC Håkon Mjøen 23 Norway NOR DQ
AC Bengt-Erik Grahn 26 Sweden SWE DQ
AC Andreas Sprecher 23 Switzerland SUI DQ
AC Willi Lesch 25 West Germany FRG DQ
AC Jaroslav Janda 25 Czechoslovakia TCH DQ
AC Wolfgang Ender 21 Liechtenstein LIE DQ
AC Per-Olov Richardsson 26 Sweden SWE DQ
AC Robert Swan 24 Canada CAN DQ
AC Milan Pažout 19 Czechoslovakia TCH DQ

Final Round Run 1

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jean-Claude Killy 24 France FRA 49.37
2 Alfred Matt 19 Austria AUT 49.68
3 Bengt-Erik Grahn 26 Sweden SWE 49.74
4 Spider Sabich 23 United States USA 49.75
5 Andrzej Bachleda-Curuś 21 Poland POL 49.88
6T Guy Périllat 27 France FRA 49.89
6T Alain Penz 20 France FRA 49.89
6T Dumeng Giovanoli 27 Switzerland SUI 49.89
9 Håkon Mjøen 23 Norway NOR 49.91
10 Rick Chaffee 23 United States USA 49.95
11 Jimmy Heuga 24 United States USA 49.96
12 Peter Frei 21 Switzerland SUI 50.04
13 Herbert Huber 23 Austria AUT 50.06
14 Luggi Leitner 27 West Germany FRG 50.89
15 Rune Lindström 23 Sweden SWE 51.19
16 Willi Lesch 25 West Germany FRG 51.28
17 Jean-Pierre Augert 22 France FRA 51.32
18 Jon Terje Øverland 23 Norway NOR 51.51
19 Jaroslav Janda 25 Czechoslovakia TCH 51.62
20 Carlo Senoner 24 Italy ITA 51.63
21 Bjarne Strand 21 Norway NOR 51.69
22 Olle Rolén 23 Sweden SWE 51.77
23 Lasse Hamre 23 Norway NOR 51.84
24 Andreas Sprecher 23 Switzerland SUI 51.91
25 Eberhard Riedel 29 East Germany GDR 52.00
26 Ivo Mahlknecht 28 Italy ITA 52.22
27 Heini Messner 28 Austria AUT 52.32
28 Per-Olov Richardsson 26 Sweden SWE 52.46
29 Ulf Ekstam 26 Finland FIN 52.66
30 Alfred Hagn 19 West Germany FRG 52.95
31 Francisco Fernández Ochoa 17 Spain ESP 53.52
32 Wolfgang Ender 21 Liechtenstein LIE 53.67
33 Ryszard Ćwikła 22 Poland POL 53.69
34 Robert Swan 24 Canada CAN 53.75
35 Max Rieger 21 West Germany FRG 53.81
36 Jeremy Palmer-Tomkinson 24 Great Britain GBR 54.19
37 Blaž Jakopič 22 Yugoslavia YUG 54.26
38 Vasily Melnikov 24 Soviet Union URS 54.94
39 Dan Cristea 19 Romania ROU 56.10
40 Richard Leatherbee 18 Chile CHI 56.26
41 Malcolm Milne 19 Australia AUS 56.36
42 Carlos Adsera 21 Spain ESP 59.54
43 Petar Angelov 24 Bulgaria BUL 1:00.72
44 Milan Pažout 19 Czechoslovakia TCH 1:02.29
45 Andrey Belokrinkin 21 Soviet Union URS 1:08.96
AC Karl Schranz 29 Austria AUT [49.69] DQ
AC Billy Kidd 24 United States USA DNF
AC Rod Hebron 25 Canada CAN DNF
AC Aurelio García 20 Spain ESP DNF
AC Athanasios Tsimikalis 21 Greece GRE DNF
AC Willy Favre 24 Switzerland SUI DQ

Final Round Run 2

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Karl Schranz 29 Austria AUT 49.53
2 Herbert Huber 23 Austria AUT 49.76
3 Dumeng Giovanoli 27 Switzerland SUI 50.33
4 Jean-Claude Killy 24 France FRA 50.36
5 Alfred Matt 19 Austria AUT 50.41
6 Andrzej Bachleda-Curuś 21 Poland POL 50.73
7 Spider Sabich 23 United States USA 50.74
8 Rune Lindström 23 Sweden SWE 50.80
9 Jimmy Heuga 24 United States USA 51.01
10 Rick Chaffee 23 United States USA 51.24
11 Alain Penz 20 France FRA 51.25
12 Max Rieger 21 West Germany FRG 51.57
13 Alfred Hagn 19 West Germany FRG 51.70
14 Heini Messner 28 Austria AUT 51.83
15 Peter Frei 21 Switzerland SUI 51.94
16 Eberhard Riedel 29 East Germany GDR 52.07
17 Ulf Ekstam 26 Finland FIN 52.26
18 Lasse Hamre 23 Norway NOR 52.31
19 Luggi Leitner 27 West Germany FRG 52.61
20 Ivo Mahlknecht 28 Italy ITA 53.03
21 Ryszard Ćwikła 22 Poland POL 53.11
22 Jon Terje Øverland 23 Norway NOR 53.37
23 Francisco Fernández Ochoa 17 Spain ESP 54.61
24 Bjarne Strand 21 Norway NOR 55.69
25 Malcolm Milne 19 Australia AUS 56.06
26 Dan Cristea 19 Romania ROU 57.23
27 Carlos Adsera 21 Spain ESP 57.67
28 Petar Angelov 24 Bulgaria BUL 58.07
29 Andrey Belokrinkin 21 Soviet Union URS 58.90
30 Vasily Melnikov 24 Soviet Union URS 59.48
31 Blaž Jakopič 22 Yugoslavia YUG 1:03.22
32 Jeremy Palmer-Tomkinson 24 Great Britain GBR 1:06.93
AC Carlo Senoner 24 Italy ITA DNF
AC Olle Rolén 23 Sweden SWE [55.69] DQ
AC Richard Leatherbee 18 Chile CHI DQ
AC Guy Périllat 27 France FRA [52.05] DQ
AC Jean-Pierre Augert 22 France FRA [52.96] DQ
AC Håkon Mjøen 23 Norway NOR [49.27] DQ
AC Bengt-Erik Grahn 26 Sweden SWE DQ
AC Andreas Sprecher 23 Switzerland SUI DQ
AC Willi Lesch 25 West Germany FRG [49.79] DQ
AC Jaroslav Janda 25 Czechoslovakia TCH DQ
AC Wolfgang Ender 21 Liechtenstein LIE DQ
AC Per-Olov Richardsson 26 Sweden SWE DQ
AC Robert Swan 24 Canada CAN DQ
AC Milan Pažout 19 Czechoslovakia TCH DQ