You Are Here > SR/Olympics > Winter Games > 1960 Squaw Valley > Cross Country Skiing > Men's 30 kilometres

Cross Country Skiing at the 1960 Squaw Valley Winter Games:

Men's 30 kilometres

Cross Country Skiing at the 1960 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Squaw Valley, United States
Venue(s): McKinney Creek Stadium, Tahoma, California
Date Started: February 19, 1960
Date Finished: February 19, 1960

Gold: SWE Sixten Jernberg
Silver: SWE Rolf Rämgård
Bronze: URS Nikolay Anikin

Summary

This event, new on the Olympic program in 1956, had been dominated internationally by Finnish, Soviet and Swedish skiers after being added to the World Championships program from 1954. The defending champion Veikko Hakulinen, was still among the favorites, now aged 35. Sweden’s Sixten Jernberg , silver medalist from 1956 and third in the World Championships 1958, was highly favored among the experts.

Jernberg, having a late starting number and therefore able to control his rivals, was in the lead after 10 km, 22 seconds ahead of his countryman Rolf Rämgård. He was closely followed by two Soviet skiers, the 23-year old newcomer Gennady Vaganov and the more merited Nikolay Anikin, a member of the Soviet gold winning relay team in 1956. Hakulinen, apparently not in his best shape, was in fifth place, already 1:20 behind the leader. At 20 km, Jernberg was in the lead, still 22 seconds ahead of Rämgård, but the Swedish pair had increased the gap to the two Soviet skiers, who were now almost a minute behind the leader. Hakulinen had dropped to sixth place, 2.20 behind. At the final stage of the race, Jernberg was able to cling to his lead ahead of fast finishing Rämgård, only 13 seconds behind at the finishing line. Anikin secured the bronze medal, almost one and a half minute behind the two Swedes.

Rolf Rämgård finished his cross country skiing career after the 1962 season, aged only 27. He later became a Member of the Swedish Parliament Riksdagen, and served also as Minister of Sport in the Swedish Governement.

Final Standings

Rank Athlete Age Team NOC Medal T I1T I1R I2T I2R
1 Sixten Jernberg 31 Sweden SWE Gold 1-51:03.9 36:00 1 1-13:27 1
2 Rolf Rämgård 25 Sweden SWE Silver 1-51:16.9 36:22 2 1-13:49 2
3 Nikolay Anikin 28 Soviet Union URS Bronze 1-52:28.2 36:35 4 1-14:14 3
4 Gennady Vaganov 23 Soviet Union URS 1-52:49.2 36:30 3 1-14:25 4
5 Lennart Larsson 30 Sweden SWE 1-53:53.2 37:25 7 1-15:37 5
6 Veikko Hakulinen 35 Finland FIN 1-54:02.0 37:20 6 1-15:47 6
7 Toimi Alatalo 30 Finland FIN 1-54:06.5 37:12 5 1-16:07 8
8 Aleksey Kuznetsov 30 Soviet Union URS 1-54:23.9 37:41 9 1-15:59 7
9 Hallgeir Brenden 31 Norway NOR 1-55:19.8 38:00 12 1-16:45 10
10 Oddmund Jensen 31 Norway NOR 1-55:35.0 37:52 11 1-16:42 9
11 Giulio Deflorian 24 Italy ITA 1-56:40.6 38:01 =13 1-17:24 11
12 Kalevi Hämäläinen 27 Finland FIN 1-56:54.4 38:40 17 1-17:54 15
13 Allan Andersson 28 Sweden SWE 1-57:09.9 37:49 10 1-17:25 12
14 Pompeo Fattor 26 Italy ITA 1-57:40.5 38:11 15 1-17:50 13
15 Anatoly Shelyukhin 29 Soviet Union URS 1-58:21.3 38:19 16 1-17:53 14
16 Magnar Lundemo 21 Norway NOR 1-58:46.8 37:39 8 1-18:02 16
17 Ottavio Compagnoni 33 Italy ITA 1-58:55.0 38:51 19 1-18:27 17
18 Arto Tiainen 29 Finland FIN 1-58:56.6 38:01 =13 1-18:31 18
19 Jean Mermet 28 France FRA 1-58:57.9 38:46 18 1-18:41 19
20 Sverre Stensheim 26 Norway NOR 1-59:52.8 38:54 20 1-19:24 20
21 Helmut Weidlich 22 Germany GER 2-01:25.8 39:00 21 1-20:19 23
22 Kazimierz Zelek 22 Poland POL 2-01:27.1 39:42 =28 1-20:18 22
23 Andrzej Mateja 24 Poland POL 2-01:54.7 39:17 22 1-20:40 26
24 Alphonse Baume 26 Switzerland SUI 2-02:04.2 39:31 25 1-20:16 21
25 René Mandrillon 31 France FRA 2-02:05.3 39:39 26 1-20:25 24
26 Sepp Maier 24 Germany GER 2-02:10.6 39:19 23 1-20:33 25
27 Mack Miller 28 United States USA 2-03:05.4 39:26 24 1-20:45 28
28 Marcel Huguenin 29 Switzerland SUI 2-03:25.6 39:49 31 1-21:19 30
29 Rudolf Dannhauer 25 Germany GER 2-03:38.9 39:41 27 1-20:41 27
30 Rudolf Čillík 27 Czechoslovakia TCH 2-03:50.6 40:05 33 1-21:30 31
31 Stefan Mitkov 26 Bulgaria BUL 2-03:54.3 39:43 30 1-21:52 32
32 Lorenz Possa 25 Switzerland SUI 2-05:41.2 39:42 =28 1-20:50 29
33 Siegfried Hug 24 Germany GER 2-05:48.6 41:19 38 1-23:46 38
34 Józef Gąsienica Sobczak 25 Poland POL 2-06:12.7 40:51 36 1-22:53 36
35 Takashi Matsuhashi 27 Japan JPN 2-06:25.5 40:18 34 1-22:21 33
36 Clarence Servold 32 Canada CAN 2-06:37.9 40:22 35 1-22:37 35
37 Kazuo Sato 22 Japan JPN 2-07:07.2 40:03 32 1-22:25 34
38 John Moore 26 Great Britain GBR 2-08:58.6 41:04 37 1-23:43 37
39 Eiji Kurita 22 Japan JPN 2-11:25.8 42:28 40 1-26:10 39
40 Irvin Servold 27 Canada CAN 2-11:50.4 42:26 39 1-26:45 40
41 Andrew Morgan 25 Great Britain GBR 2-13:38.9 42:51 41 1-27:41 41
42 Leo Massa 30 United States USA 2-16:47.0 44:09 42 1-29:52 42
43 Joe Pete Wilson 24 United States USA 2-22:16.2 44:26 43 1-31:33 43
44 Francisco Jerman 39 Argentina ARG 2-33:27.4 49:03 44 1-40:05 44
45 Kim Ha-Yun South Korea KOR 2-48:37.2 52:45 45 1-47:44 45
AC Giuseppe Steiner 30 Italy ITA DNF
AC Sven Johanson 35 United States USA DNF
AC Fritz Kocher 31 Switzerland SUI DNF