Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres

Shooting at the 2008 Beijing Summer Games:

Women's Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres Preliminary Round

Shooting at the 2008 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Beijing, China
Venue(s): Beijing Shooting Range Hall, Beijing
Date Started: August 14, 2008
Date Finished: August 14, 2008
Format: 50 metres. 60 shots, 20 shots prone, 20 kneeling, and 20 standing. 200 possible at each distance, 600 posible overall.

Gold: CHN Du Li
Silver: CZE Kateřina Kůrková-Emmons
Bronze: CUB Eglis Yaima Cruz

Preliminary Round

Rank Athlete Age Team NOC PP SP KP
1 Du Li 26 China CHN 589 196 194
2 Eglis Yaima Cruz 28 Cuba CUB 588 199 193
3 Olga Dovgun 37 Kazakhstan KAZ 588 200 192
4 Jamie Beyerle-Gray 24 United States USA 586 198 191
5 Lidija Mihajlović 39 Serbia SRB 586 199 191
6 Kateřina Kůrková-Emmons 24 Czech Republic CZE 586 197 194
7 Lyubov Galkina 35 Russia RUS 585 197 194
8 Wu Liuxi 23 China CHN 585 199 192
9 Barbara Lechner-Engleder 25 Germany GER 582 192 195
10 Sylwia Bogacka 26 Poland POL 582 196 194
11 Agnieszka Staroń-Nagay 27 Poland POL 581 195 192
12 Suzana Cimbal Spirelja 32 Croatia CRO 580 199 192
13 Laurence Brize 32 France FRA 579 199 186
14 Marjo Yli-Kiikka 30 Finland FIN 579 196 192
15 Valentina Turisini 38 Italy ITA 579 199 190
16 Esmari van Reenen 26 South Africa RSA 578 198 183
17 Sonja Pfeilschifter 37 Germany GER 578 195 189
18 Tatyana Goldobina 32 Russia RUS 578 196 189
19 Adéla Sýkorová 21 Czech Republic CZE 578 197 190
20 Dar'ia Shytko 22 Ukraine UKR 577 197 184
21 Sandra Fong 18 United States USA 577 196 185
22 Daniela Pešková 24 Slovakia SVK 577 198 186
23 Irene Beyeler 22 Switzerland SUI 577 195 188
24 Hanna Etula 27 Finland FIN 577 196 191
25 Annik Marguet 27 Switzerland SUI 577 198 189
26 Snježana Pejčić 26 Croatia CRO 576 197 192
27 Gyda Ellefsplass Olssen 29 Norway NOR 575 195 190
28 Desislava Balabanova 19 Bulgaria BUL 574 191 191
29 Kristina Vestveit 21 Norway NOR 573 198 186
30 Yelena Kuznetsova 26 Uzbekistan UZB 573 192 191
31 Nataliya Kalnysh 34 Ukraine UKR 571 194 185
32 Anjali Ramakanta Vedpathak-Bhagwat 38 India IND 571 191 189
33 Zorigtyn Batkhuyag 34 Mongolia MGL 570 194 181
34 Kim Yu-Yeon 26 South Korea KOR 569 193 181
35 Thanyalak Chotphibunsin 17 Thailand THA 569 200 178
36 Natalia Zamora 21 Mexico MEX 569 193 190
37 Anita Tóth 28 Hungary HUN 569 194 187
38 Marie-Laure Gigon 24 France FRA 568 192 184
39 Diliana Méndez 25 Venezuela VEN 568 192 188
40 Robyn Van Nus 25 Australia AUS 566 192 183
41 Sasithorn Hongprasert 24 Thailand THA 565 191 184
42 Avneet Sidhu 26 India IND 552 190 183
43 Sue McCready 27 Australia AUS 550 195 172

Preliminary Round Prone

Rank Athlete Age Team NOC PTS R1P R2P
1T Olga Dovgun 37 Kazakhstan KAZ 200 100 100
1T Thanyalak Chotphibunsin 17 Thailand THA 200 100 100
3T Eglis Yaima Cruz 28 Cuba CUB 199 99 100
3T Lidija Mihajlović 39 Serbia SRB 199 99 100
3T Wu Liuxi 23 China CHN 199 99 100
3T Laurence Brize 32 France FRA 199 99 100
7T Suzana Cimbal Spirelja 32 Croatia CRO 199 100 99
7T Valentina Turisini 38 Italy ITA 199 100 99
9 Jamie Beyerle-Gray 24 United States USA 198 98 100
10 Kristina Vestveit 21 Norway NOR 198 99 99
11T Esmari van Reenen 26 South Africa RSA 198 100 98
11T Daniela Pešková 24 Slovakia SVK 198 100 98
11T Annik Marguet 27 Switzerland SUI 198 100 98
14T Lyubov Galkina 35 Russia RUS 197 97 100
14T Adéla Sýkorová 21 Czech Republic CZE 197 97 100
16T Dar'ia Shytko 22 Ukraine UKR 197 98 99
16T Snježana Pejčić 26 Croatia CRO 197 98 99
18 Kateřina Kůrková-Emmons 24 Czech Republic CZE 197 100 97
19T Sylwia Bogacka 26 Poland POL 196 97 99
19T Marjo Yli-Kiikka 30 Finland FIN 196 97 99
19T Sandra Fong 18 United States USA 196 97 99
22T Tatyana Goldobina 32 Russia RUS 196 98 98
22T Hanna Etula 27 Finland FIN 196 98 98
24 Du Li 26 China CHN 196 99 97
25 Agnieszka Staroń-Nagay 27 Poland POL 195 96 99
26 Irene Beyeler 22 Switzerland SUI 195 97 98
27T Sonja Pfeilschifter 37 Germany GER 195 98 97
27T Gyda Ellefsplass Olssen 29 Norway NOR 195 98 97
27T Sue McCready 27 Australia AUS 195 98 97
30T Nataliya Kalnysh 34 Ukraine UKR 194 96 98
30T Anita Tóth 28 Hungary HUN 194 96 98
32 Zorigtyn Batkhuyag 34 Mongolia MGL 194 99 95
33 Kim Yu-Yeon 26 South Korea KOR 193 95 98
34 Natalia Zamora 21 Mexico MEX 193 97 96
35 Diliana Méndez 25 Venezuela VEN 192 94 98
36 Barbara Lechner-Engleder 25 Germany GER 192 95 97
37T Yelena Kuznetsova 26 Uzbekistan UZB 192 96 96
37T Marie-Laure Gigon 24 France FRA 192 96 96
37T Robyn Van Nus 25 Australia AUS 192 96 96
40 Anjali Ramakanta Vedpathak-Bhagwat 38 India IND 191 94 97
41 Sasithorn Hongprasert 24 Thailand THA 191 95 96
42 Desislava Balabanova 19 Bulgaria BUL 191 97 94
43 Avneet Sidhu 26 India IND 190 95 95

Preliminary Round Kneeling

Rank Athlete Age Team NOC PTS R1P R2P
1 Esmari van Reenen 26 South Africa RSA 197 97 100
2 Jamie Beyerle-Gray 24 United States USA 197 99 98
3T Lidija Mihajlović 39 Serbia SRB 196 97 99
3T Dar'ia Shytko 22 Ukraine UKR 196 97 99
4T Eglis Yaima Cruz 28 Cuba CUB 196 98 98
4T Olga Dovgun 37 Kazakhstan KAZ 196 98 98
4T Sandra Fong 18 United States USA 196 98 98
8T Kateřina Kůrková-Emmons 24 Czech Republic CZE 195 97 98
8T Kim Yu-Yeon 26 South Korea KOR 195 97 98
10 Zorigtyn Batkhuyag 34 Mongolia MGL 195 98 97
11 Barbara Lechner-Engleder 25 Germany GER 195 100 95
12 Laurence Brize 32 France FRA 194 95 99
13T Agnieszka Staroń-Nagay 27 Poland POL 194 96 98
13T Sonja Pfeilschifter 37 Germany GER 194 96 98
15 Du Li 26 China CHN 194 97 97
16T Wu Liuxi 23 China CHN 194 98 96
16T Irene Beyeler 22 Switzerland SUI 194 98 96
18 Lyubov Galkina 35 Russia RUS 194 99 95
19 Daniela Pešková 24 Slovakia SVK 193 95 98
20 Tatyana Goldobina 32 Russia RUS 193 96 97
21T Desislava Balabanova 19 Bulgaria BUL 192 95 97
21T Nataliya Kalnysh 34 Ukraine UKR 192 95 97
23 Marie-Laure Gigon 24 France FRA 192 96 96
24 Sylwia Bogacka 26 Poland POL 192 97 95
25 Thanyalak Chotphibunsin 17 Thailand THA 191 93 98
26T Marjo Yli-Kiikka 30 Finland FIN 191 95 96
26T Adéla Sýkorová 21 Czech Republic CZE 191 95 96
26T Robyn Van Nus 25 Australia AUS 191 95 96
29 Anjali Ramakanta Vedpathak-Bhagwat 38 India IND 191 96 95
30T Hanna Etula 27 Finland FIN 190 94 96
30T Gyda Ellefsplass Olssen 29 Norway NOR 190 94 96
32T Valentina Turisini 38 Italy ITA 190 95 95
32T Sasithorn Hongprasert 24 Thailand THA 190 95 95
34 Annik Marguet 27 Switzerland SUI 190 96 94
35 Yelena Kuznetsova 26 Uzbekistan UZB 190 98 92
36 Kristina Vestveit 21 Norway NOR 189 95 94
37 Suzana Cimbal Spirelja 32 Croatia CRO 189 96 93
38 Diliana Méndez 25 Venezuela VEN 188 94 94
39 Anita Tóth 28 Hungary HUN 188 95 93
40 Snježana Pejčić 26 Croatia CRO 187 93 94
41 Natalia Zamora 21 Mexico MEX 186 91 95
42 Sue McCready 27 Australia AUS 183 91 92
43 Avneet Sidhu 26 India IND 179 87 92

Preliminary Round Standing

Rank Athlete Age Team NOC PTS R1P R2P
1 Barbara Lechner-Engleder 25 Germany GER 195 97 98
2T Kateřina Kůrková-Emmons 24 Czech Republic CZE 194 96 98
2T Lyubov Galkina 35 Russia RUS 194 96 98
2T Sylwia Bogacka 26 Poland POL 194 96 98
5 Du Li 26 China CHN 194 97 97
6 Eglis Yaima Cruz 28 Cuba CUB 193 97 96
7 Snježana Pejčić 26 Croatia CRO 192 94 98
8 Agnieszka Staroń-Nagay 27 Poland POL 192 95 97
9T Wu Liuxi 23 China CHN 192 96 96
9T Suzana Cimbal Spirelja 32 Croatia CRO 192 96 96
11T Olga Dovgun 37 Kazakhstan KAZ 192 97 95
11T Marjo Yli-Kiikka 30 Finland FIN 192 97 95
13 Jamie Beyerle-Gray 24 United States USA 191 93 98
14 Yelena Kuznetsova 26 Uzbekistan UZB 191 94 97
15T Lidija Mihajlović 39 Serbia SRB 191 96 95
15T Hanna Etula 27 Finland FIN 191 96 95
17 Desislava Balabanova 19 Bulgaria BUL 191 97 94
18T Valentina Turisini 38 Italy ITA 190 94 96
18T Adéla Sýkorová 21 Czech Republic CZE 190 94 96
20 Gyda Ellefsplass Olssen 29 Norway NOR 190 95 95
21 Natalia Zamora 21 Mexico MEX 190 96 94
22T Annik Marguet 27 Switzerland SUI 189 93 96
22T Anjali Ramakanta Vedpathak-Bhagwat 38 India IND 189 93 96
24 Tatyana Goldobina 32 Russia RUS 189 94 95
25 Sonja Pfeilschifter 37 Germany GER 189 95 94
26 Diliana Méndez 25 Venezuela VEN 188 96 92
27 Irene Beyeler 22 Switzerland SUI 188 97 91
28 Anita Tóth 28 Hungary HUN 187 94 93
29 Laurence Brize 32 France FRA 186 91 95
30T Daniela Pešková 24 Slovakia SVK 186 94 92
30T Kristina Vestveit 21 Norway NOR 186 94 92
32T Sandra Fong 18 United States USA 185 92 93
32T Nataliya Kalnysh 34 Ukraine UKR 185 92 93
34 Sasithorn Hongprasert 24 Thailand THA 184 89 95
35 Dar'ia Shytko 22 Ukraine UKR 184 91 93
36 Marie-Laure Gigon 24 France FRA 184 93 91
37T Robyn Van Nus 25 Australia AUS 183 90 93
37T Avneet Sidhu 26 India IND 183 90 93
39 Esmari van Reenen 26 South Africa RSA 183 94 89
40 Zorigtyn Batkhuyag 34 Mongolia MGL 181 89 92
41 Kim Yu-Yeon 26 South Korea KOR 181 91 90
42 Thanyalak Chotphibunsin 17 Thailand THA 178 85 93
43 Sue McCready 27 Australia AUS 172 87 85