Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Individual

Trampolining at the 2004 Athina Summer Games:

Men's Individual Qualifying Round

Trampolining at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Olympic Indoor Hall, Athens Olympic Sports Complex Spiros Loues, Maroussi
Date Started: August 21, 2004
Date Finished: August 21, 2004
Format: Top eight finishers advanced to the final.

Gold: UKR Yuriy Nikitin
Silver: RUS Aleksandr Moskalenko
Bronze: GER Henrik Stehlik

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Henrik Stehlik 23 Germany GER 69.1 Q
2 Yuriy Nikitin 26 Ukraine UKR 69.0 Q
3 Aleksandr Rusakov 23 Russia RUS 69.0 Q
4 Aleksandr Moskalenko 34 Russia RUS 68.9 Q
5 Dmitry Polyarush 33 Belarus BLR 67.8 Q
6 David Martin 27 France FRA 67.4 Q
7 Gary Smith 23 Great Britain GBR 67.2 Q
8 Nuno Merino 24 Portugal POR 66.9 Q
9 Ludovic Martin 20 Switzerland SUI 66.8
10 Mu Yongfeng 20 China CHN 65.2
11 Mathieu Turgeon 25 Canada CAN 63.4
12 Mikhail Pelivanidis 31 Greece GRE 62.6
13 Flavio Cannone 22 Italy ITA 57.6
14 Nikolay Kazak 26 Belarus BLR 52.8
15 Alan Villafuerte 27 Netherlands NED 44.9
16 Peter Jensen 24 Denmark DEN 32.7

Qualifying Round Routine 1

Rank Athlete Age Team NOC PTS J1P J2P J3P J4P J5P EP
1 Aleksandr Moskalenko 34 Russia RUS 28.3 9.3 9.4 9.5 9.5 9.4 28.3
2T Henrik Stehlik 23 Germany GER 28.1 9.3 9.4 9.4 9.4 9.3 28.1
2T Aleksandr Rusakov 23 Russia RUS 28.1 9.3 9.4 9.4 9.4 9.2 28.1
4 Nikolay Kazak 26 Belarus BLR 28.0 9.4 9.1 9.2 9.4 9.4 28.0
5 Yuriy Nikitin 26 Ukraine UKR 27.6 9.3 9.2 9.2 9.2 9.0 27.6
6 Dmitry Polyarush 33 Belarus BLR 27.5 9.1 8.9 9.2 9.2 9.2 27.5
7 Flavio Cannone 22 Italy ITA 27.3 9.4 9.1 9.1 9.1 8.9 27.3
8T Gary Smith 23 Great Britain GBR 27.2 9.1 9.1 9.1 8.9 9.0 27.2
8T Ludovic Martin 20 Switzerland SUI 27.2 9.0 9.1 9.0 9.1 9.2 27.2
10 Alan Villafuerte 27 Netherlands NED 27.0 9.0 8.8 9.0 9.2 9.0 27.0
11T David Martin 27 France FRA 26.7 8.8 8.8 8.9 9.0 9.1 26.7
11T Nuno Merino 24 Portugal POR 26.7 9.1 8.7 8.8 9.0 8.9 26.7
13 Mathieu Turgeon 25 Canada CAN 26.6 8.8 8.7 8.8 9.1 9.0 26.6
14 Peter Jensen 24 Denmark DEN 26.5 8.7 8.8 8.8 8.9 8.9 26.5
15 Mu Yongfeng 20 China CHN 26.3 8.7 8.5 8.8 8.8 8.8 26.3
16 Mikhail Pelivanidis 31 Greece GRE 25.9 8.9 8.4 8.4 8.7 8.8 25.9

Qualifying Round Routine 2

Rank Athlete Age Team NOC PTS J1P J2P J3P J4P J5P EP D
1 Yuriy Nikitin 26 Ukraine UKR 41.4 8.3 8.4 8.6 8.5 8.2 25.2 16.2
2 Henrik Stehlik 23 Germany GER 41.0 8.3 8.5 8.5 8.5 8.4 25.4 15.6
3 Aleksandr Rusakov 23 Russia RUS 40.9 8.2 8.2 8.3 8.2 8.4 24.7 16.2
4 David Martin 27 France FRA 40.7 8.1 8.3 8.3 8.4 8.3 24.9 15.8
5 Aleksandr Moskalenko 34 Russia RUS 40.6 8.2 8.1 8.3 8.1 8.3 24.6 16.0
6 Dmitry Polyarush 33 Belarus BLR 40.3 8.3 8.4 8.3 8.1 8.0 24.7 15.6
7 Nuno Merino 24 Portugal POR 40.2 8.0 8.0 8.0 7.5 8.2 24.0 16.2
8 Gary Smith 23 Great Britain GBR 40.0 8.1 8.2 8.1 7.9 8.0 24.2 15.8
9 Ludovic Martin 20 Switzerland SUI 39.6 7.9 7.9 7.9 8.0 8.2 23.8 15.8
10 Mu Yongfeng 20 China CHN 38.9 8.0 8.0 7.8 7.7 7.7 23.5 15.4
11 Mathieu Turgeon 25 Canada CAN 36.8 6.8 6.9 6.8 6.9 7.1 20.6 16.2
12 Mikhail Pelivanidis 31 Greece GRE 36.7 7.3 7.3 7.2 7.4 7.0 21.8 14.9
13 Flavio Cannone 22 Italy ITA 30.3 6.3 6.4 6.3 6.5 6.2 19.0 11.3
14 Nikolay Kazak 26 Belarus BLR 24.8 4.7 4.5 4.6 4.3 4.4 13.5 11.3
15 Alan Villafuerte 27 Netherlands NED 17.9 3.1 3.2 3.2 3.0 3.5 9.5 8.4
16 Peter Jensen 24 Denmark DEN 6.2 0.9 0.9 0.9 0.9 0.8 2.7 3.5