You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2004 Athina > Swimming > Men's 400 metres Freestyle

Swimming at the 2004 Athina Summer Games:

Men's 400 metres Freestyle Round One

Swimming at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Olympic Aquatic Centre, Athens Olympic Sports Complex Spiros Loues, Athina
Date Started: August 14, 2004
Date Finished: August 14, 2004
Format: Fastest eight advanced to the final.

Gold: AUS Ian Thorpe
Silver: AUS Grant Hackett
Bronze: USA Klete Keller

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Miguel Mendoza 22 Philippines PHI 4:01.99
2 Chen Te-Tung 18 Chinese Taipei TPE 4:03.71
3 Emanuele Nicolini 20 San Marino SMR 4:08.28
4 Anas Abuyousuf 14 Qatar QAT 4:11.99
5 Vasily Danilov 15 Kyrgyzstan KGZ 4:15.32
6 Sergey Tsoy 18 Uzbekistan UZB 4:16.91
7 Neil Agius 18 Malta MLT 4:22.14

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Giancarlo Zolezzi 22 Chile CHI 3:56.52
2 Moss Burmester 23 New Zealand NZL 3:57.29
3 Petar Stoychev 27 Bulgaria BUL 3:59.86
4 Charnvudth Saengsri 17 Thailand THA 3:59.89
5 Victor Rogut 25 Moldova MDA 4:01.68
6 Nenad Buljan 26 Croatia CRO 4:02.76
7 Martín Kutscher 19 Uruguay URU 4:03.21
8 Aytekin Mindan 22 Turkey TUR 4:06.85

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Zhang Lin 17 China CHN 3:56.65
2 Juan Martín Pereyra 24 Argentina ARG 3:57.26
3 Leonardo Salinas 24 Mexico MEX 3:58.36
4 Mahrez Mebarek 19 Algeria ALG 3:59.10
5 Bojan Zdešar 19 Slovenia SLO 3:59.38
6 Bruno Bonfim 25 Brazil BRA 3:59.96
7 Boldizsár Kiss 19 Hungary HUN 4:02.87
AC Park Tae-Hwan 14 South Korea KOR DQ

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Massimiliano Rosolino 26 Italy ITA 3:47.72 QU
2 Klete Keller 22 United States USA 3:47.77 QU
3 Nicolas Rostoucher 23 France FRA 3:50.73
4 Andrew Hurd 21 Canada CAN 3:50.81
5 Heiko Hell 24 Germany GER 3:52.06
6 Serhiy Fesenko 22 Ukraine UKR 3:53.41
7 Ricardo Monasterio 25 Venezuela VEN 3:54.41
8 Dimitrios Manganas 26 Greece GRE 3:54.78

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Grant Hackett 24 Australia AUS 3:46.36 QU
2 Yury Prilukov 20 Russia RUS 3:48.71 QU
3 Takeshi Matsuda 20 Japan JPN 3:49.05 QU
4 Łukasz Drzewiński 20 Poland POL 3:50.97
5 Jacob Carstensen 25 Denmark DEN 3:51.09
6 Dragoş Coman 23 Romania ROU 3:51.73
7 Adam Faulkner 22 Great Britain GBR 3:51.97
8 Mark Johnston 24 Canada CAN 3:54.27

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Ian Thorpe 21 Australia AUS 3:46.55 QU
2 Larsen Jensen 18 United States USA 3:46.90 QU
3 Spyros Gianniotis 24 Greece GRE 3:48.77 QU
4 Przemysław Stańczyk 19 Poland POL 3:49.22
5 Christian Hein 21 Germany GER 3:49.66
6 Emiliano Brembilla 25 Italy ITA 3:50.55
7 Marcos Rivera 21 Spain ESP 3:52.39
8 Graeme Smith 28 Great Britain GBR 3:52.41