You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2004 Athina > Swimming > Men's 200 metres Breaststroke

Swimming at the 2004 Athina Summer Games:

Men's 200 metres Breaststroke Round One

Swimming at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Olympic Aquatic Centre, Athens Olympic Sports Complex Spiros Loues, Athina
Date Started: August 17, 2004
Date Finished: August 17, 2004
Format: Fastest 16 advanced to the semi-finals.

Gold: JPN Kosuke Kitajima
Silver: HUN Dániel Gyurta
Bronze: USA Brendan Hansen

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Bradley Ally 17 Barbados BAR 2:18.64
2 Miguel Molina 20 Philippines PHI 2:19.19
3 Wang Wei-Wen 17 Chinese Taipei TPE 2:20.65
4 Malick Fall 18 Senegal SEN 2:22.31
5 Edvinas Dautartas 16 Lithuania LTU 2:23.12
6 Sergiu Postică 19 Moldova MDA 2:27.21
7 Anton Kramarenko 20 Kyrgyzstan KGZ 2:28.59

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Lai Zhongjian 16 China CHN 2:14.61 QU
2 Eduardo Fischer 24 Brazil BRA 2:16.04
3 Mikhail Aleksandrov 19 Bulgaria BUL 2:17.19
4 Sofiane Daid 21 Algeria ALG 2:17.78
5 Andrey Morkovin 19 Uzbekistan UZB 2:18.48
6 Emil Tahirovič 24 Slovenia SLO 2:18.65
7 Ben Labowitch 24 New Zealand NZL 2:19.25
8 Tam Chi Kin 24 Hong Kong HKG 2:19.48

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Ratapong Sirasanont 28 Thailand THA 2:15.39
2 Valeriy Dymo 18 Ukraine UKR 2:15.52
3 Jakob Sveinsson 21 Iceland ISL 2:15.60
4 Daniel Málek 31 Czech Republic CZE 2:17.47
5 Aleksandr Baldin 19 Estonia EST 2:17.90
6 Romanos Alyfantis 18 Greece GRE 2:18.18
7 Vanja Rogulj 22 Croatia CRO 2:18.81

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Kosuke Kitajima 21 Japan JPN 2:11.97 QU
2 Paolo Bossini 19 Italy ITA 2:12.09 QU
3 Mike Brown 20 Canada CAN 2:12.69 QU
4 Terence Parkin 24 South Africa RSA 2:14.12 QU
5 Chris Cook 25 Great Britain GBR 2:14.68 QU
6 Jens Kruppa 28 Germany GER 2:15.29
7 Regan Harrison 25 Australia AUS 2:15.86
8 Loris Facci 20 Italy ITA 2:19.38

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Vlad Polyakov 20 Kazakhstan KAZ 2:12.96 QU
2 Grigory Falko 17 Russia RUS 2:13.45 QU
3 Scott Usher 21 United States USA 2:13.59 QU
4 Genki Imamura 22 Japan JPN 2:14.10 QU
5 Maxim Podoprigora 26 Austria AUT 2:14.31 QU
6 Dmitry Komornikov 23 Russia RUS 2:14.92
7 Hugues Duboscq 22 France FRA 2:16.56
8 Thijs van Valkengoed 21 Netherlands NED 2:16.80

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Dániel Gyurta 15 Hungary HUN 2:11.29 QU
2 Brendan Hansen 22 United States USA 2:12.77 QU
3 Ian Edmond 26 Great Britain GBR 2:13.08 QU
4 Jim Piper 22 Australia AUS 2:13.79 QU
5 Richárd Bodor 25 Hungary HUN 2:14.36 QU
6 Michael Williamson 23 Ireland IRL 2:15.75
7 Martin Gustavsson 23 Sweden SWE 2:17.12
8 Morgan Knabe 23 Canada CAN 2:17.20