You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2004 Athina > Swimming > Men's 100 metres Breaststroke

Swimming at the 2004 Athina Summer Games:

Men's 100 metres Breaststroke Round One

Swimming at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Olympic Aquatic Centre, Athens Olympic Sports Complex Spiros Loues, Athina
Date Started: August 14, 2004
Date Finished: August 14, 2004
Format: Fastest 16 advanced to the semi-finals.

Gold: JPN Kosuke Kitajima
Silver: USA Brendan Hansen
Bronze: FRA Hugues Duboscq

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Eric Williams 26 Nigeria NGR 1:07.69
2 Chisela Kanchela 17 Zambia ZAM 1:09.95
3 Amar Shah 18 Kenya KEN 1:10.17
4 Alice Shrestha 18 Nepal NEP 1:12.25

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Tam Chi Kin 24 Hong Kong HKG 1:05.11
2T Ahmed Al-Kudmani 24 Saudi Arabia KSA 1:05.65
2T Andrei Capitanciuc 19 Moldova MDA 1:05.65
4 Timmy Chua 21 Philippines PHI 1:06.37
5 Pāvels Murāns 19 Latvia LAT 1:06.45
6 Jean-Luc Razakarivony 28 Madagascar MAD 1:07.74
7 Yevgeny Petrashov 29 Kyrgyzstan KGZ 1:07.78
8 Oleg Sidorov 20 Uzbekistan UZB 1:08.30

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Yu Seung-Hyeon 21 South Korea KOR 1:03.56
2 Chen Cho-Yi 19 Chinese Taipei TPE 1:03.94
3 Ben Labowitch 24 New Zealand NZL 1:03.99
4 Aurimas Valaitis 16 Lithuania LTU 1:04.11
5 Álvaro Fortuny 25 Guatemala GUA 1:05.41
6 Kyriakos Dimosthenous 24 Cyprus CYP 1:05.54
7 Aleksandr Baldin 19 Estonia EST 1:06.04
8 Nguyễn Hữu Việt 15 Vietnam VIE 1:06.70

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jakob Sveinsson 21 Iceland ISL 1:02.97
2 Arsenio López 25 Puerto Rico PUR 1:03.99
3 Khristos Papadopoulos 22 Greece GRE 1:04.43
4 Malick Fall 18 Senegal SEN 1:04.50
5 Bradley Ally 17 Barbados BAR 1:04.71
6 Wickus Nienaber 23 Swaziland SWZ 1:04.74
7 Cristian Mauro Soldano 28 Argentina ARG 1:05.05
AC Ratapong Sirasanont 28 Thailand THA DQ

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Terence Parkin 24 South Africa RSA 1:03.05
2 Maxim Podoprigora 26 Austria AUT 1:03.08
3 Alwin de Prins 25 Luxembourg LUX 1:03.32
4 Daniel Málek 31 Czech Republic CZE 1:03.35
5 Mladen Tepavčević 27 Serbia and Montenegro SCG 1:03.52
6 Sofiane Daid 21 Algeria ALG 1:03.63
7 José Couto 26 Portugal POR 1:03.72
8 Remo Lütolf 24 Switzerland SUI 1:03.82

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Mark Gangloff 22 United States USA 1:00.81 QU
2 Darren Mew 24 Great Britain GBR 1:00.89 QU
3 Vlad Polyakov 20 Kazakhstan KAZ 1:01.16 QU
4 Roman Sludnov 24 Russia RUS 1:01.65 QU
5 Richárd Bodor 25 Hungary HUN 1:01.91 QU
6 Dmitry Komornikov 23 Russia RUS 1:02.05 QU
7 Martin Gustavsson 23 Sweden SWE 1:02.53
8 Wang Haibo 22 China CHN 1:03.54

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Kosuke Kitajima 21 Japan JPN 1:00.03 QU/OR
2 James Gibson 24 Great Britain GBR 1:00.99 QU
3 Hugues Duboscq 22 France FRA 1:01.15 QU
4 Jarno Pihlava 25 Finland FIN 1:01.99 QU
5 Thijs van Valkengoed 21 Netherlands NED 1:02.03 QU
6 René Kolonko 22 Germany GER 1:02.09 QU
7 Emil Tahirovič 24 Slovenia SLO 1:02.12
8 Vanja Rogulj 22 Croatia CRO 1:03.16

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Brendan Hansen 22 United States USA 1:00.25 QU
2 Jens Kruppa 28 Germany GER 1:01.19 QU
3 Oleh Lisohor 25 Ukraine UKR 1:01.21 QU
4 Eduardo Fischer 24 Brazil BRA 1:01.84 QU
5 Morgan Knabe 23 Canada CAN 1:02.13
6T Jim Piper 22 Australia AUS 1:02.16
6T Scott Dickens 20 Canada CAN 1:02.16
8 Alexander Dale Oen 19 Norway NOR 1:02.25