Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 2004 Athina Summer Games:

Mixed One Person Dinghy Race Six

Sailing at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Agios Kosmas Olympic Sailing Centre, Athina
Date Started: August 18, 2004
Date Finished: August 18, 2004

Gold: BRA Robert Scheidt
Silver: AUT Andreas Geritzer
Bronze: SLO Vasilij Žbogar

Race Six

Rank Athlete Age Team NOC PTS T
1 Vasilij Žbogar 28 Slovenia SLO 1.0 49:45
2 Andreas Geritzer 26 Austria AUT 2.0 50:09
3 Maciej Grabowski 26 Poland POL 3.0 50:22
4 Robert Scheidt 31 Brazil BRA 4.0 50:24
5 Hamish Pepper 33 New Zealand NZL 5.0 50:47
6 Michael Blackburn 34 Australia AUS 6.0 50:54
7 Paul Goodison 26 Great Britain GBR 7.0 51:10
8 Félix Pruvot 24 France FRA 8.0 51:19
9 Karl Suneson 29 Sweden SWE 9.0 51:24
10 Mark Mendelblatt 31 United States USA 10.0 51:48
11 Gareth Blanckenberg 24 South Africa RSA 11.0 51:49
12 Roope Suomalainen 30 Finland FIN 12.0 51:54
13 Mate Arapov 28 Croatia CRO 13.0 51:57
14 Philippe Bergmans 30 Belgium BEL 14.0 52:01
15 Matías del Solar 28 Chile CHI 15.0 52:08
16 Kharis Papadopoulos 20 Cyprus CYP 16.0 52:10
17 Evangelos Cheimonas 24 Greece GRE 17.0 52:12
18 Luis Martínez 31 Spain ESP 18.0 52:13
19 Gustavo de Lima 27 Portugal POR 19.0 52:18
20 Allan Julie 27 Seychelles SEY 20.0 52:21
21 Diego Negri 33 Italy ITA 21.0 52:22
22 Rory Fitzpatrick 24 Ireland IRL 22.0 52:24
23 Alejandro Foglia 20 Uruguay URU 23.0 52:37
24 Kim Ho-Gon 33 South Korea KOR 24.0 52:41
25 Kunio Suzuki 28 Japan JPN 25.0 52:42
26 Peer Moberg 33 Norway NOR 26.0 52:45
27 Anders Nyholm 22 Denmark DEN 27.0 52:47
28 Augusto Nicolini 31 Peru PER 28.0 52:48
29 Chi Qiang 28 China CHN 29.0 52:54
30 Maksim Semerkhanov 29 Russia RUS 30.0 52:57
31 Kemal Muslubaş 26 Turkey TUR 31.0 52:58
32 Martin Trčka 27 Czech Republic CZE 32.0 53:00
33 Bernard Luttmer 25 Canada CAN 33.0 53:06
34 Giedrius Gužys 27 Lithuania LTU 34.0 53:10
35 Kevin Lim 27 Malaysia MAS 35.0 53:25
36 Yuriy Orlov 27 Ukraine UKR 36.0 53:41
37 Mario Aquilina 28 Malta MLT 37.0 53:47
38 Sami Kooheji 20 Bahrain BRN 38.0 53:51
39 Tim Pitts 22 United States Virgin Islands ISV 39.0 53:56
40 Stanley Tan 29 Singapore SIN 40.0 53:59
AC Diego Romero 29 Argentina ARG 43.0 OCS
AC Hafsteinn Ægir Geirsson 24 Iceland ISL 43.0 DNF