Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 2004 Athina Summer Games:

Mixed One Person Dinghy Race Eight

Sailing at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Agios Kosmas Olympic Sailing Centre, Athina
Date Started: August 19, 2004
Date Finished: August 19, 2004

Gold: BRA Robert Scheidt
Silver: AUT Andreas Geritzer
Bronze: SLO Vasilij Žbogar

Race Eight

Rank Athlete Age Team NOC PTS T
1 Vasilij Žbogar 28 Slovenia SLO 1.0 55:24
2 Evangelos Cheimonas 24 Greece GRE 2.0 55:57
3 Hamish Pepper 33 New Zealand NZL 3.0 56:06
4 Gustavo de Lima 27 Portugal POR 4.0 56:09
5 Diego Romero 29 Argentina ARG 5.0 56:20
6 Gareth Blanckenberg 24 South Africa RSA 6.0 56:22
7 Luis Martínez 31 Spain ESP 7.0 56:31
8 Karl Suneson 29 Sweden SWE 8.0 56:36
9 Paul Goodison 26 Great Britain GBR 9.0 56:45
10 Kharis Papadopoulos 20 Cyprus CYP 10.0 56:46
11 Matías del Solar 28 Chile CHI 11.0 57:14
12 Robert Scheidt 31 Brazil BRA 12.0 57:18
13 Diego Negri 33 Italy ITA 13.0 57:37
14 Peer Moberg 33 Norway NOR 14.0 57:46
15 Andreas Geritzer 26 Austria AUT 15.0 57:52
16 Maciej Grabowski 26 Poland POL 16.0 57:54
17 Chi Qiang 28 China CHN 17.0 58:04
18 Anders Nyholm 22 Denmark DEN 18.0 58:12
19 Giedrius Gužys 27 Lithuania LTU 19.0 58:14
20 Michael Blackburn 34 Australia AUS 20.0 58:16
21 Kevin Lim 27 Malaysia MAS 21.0 58:19
22 Mark Mendelblatt 31 United States USA 22.0 58:26
23 Félix Pruvot 24 France FRA 23.0 58:28
24 Allan Julie 27 Seychelles SEY 24.0 58:37
25 Mate Arapov 28 Croatia CRO 25.0 58:41
26 Rory Fitzpatrick 24 Ireland IRL 26.0 58:45
27 Philippe Bergmans 30 Belgium BEL 27.0 58:50
28 Kunio Suzuki 28 Japan JPN 28.0 58:50
29 Alejandro Foglia 20 Uruguay URU 29.0 58:57
30 Kim Ho-Gon 33 South Korea KOR 30.0 58:59
31 Martin Trčka 27 Czech Republic CZE 31.0 59:04
32 Roope Suomalainen 30 Finland FIN 32.0 59:10
33 Augusto Nicolini 31 Peru PER 33.0 59:17
34 Tim Pitts 22 United States Virgin Islands ISV 34.0 59:22
35 Kemal Muslubaş 26 Turkey TUR 35.0 59:25
36 Yuriy Orlov 27 Ukraine UKR 36.0 59:28
37 Maksim Semerkhanov 29 Russia RUS 37.0 59:30
38 Hafsteinn Ægir Geirsson 24 Iceland ISL 38.0 59:35
39 Stanley Tan 29 Singapore SIN 39.0 59:42
40 Mario Aquilina 28 Malta MLT 40.0 59:45
41 Sami Kooheji 20 Bahrain BRN 41.0 1-00:02
AC Bernard Luttmer 25 Canada CAN 43.0 DNF