Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Individual

Rhythmic Gymnastics at the 2004 Athina Summer Games:

Women's Individual Qualifying

Rhythmic Gymnastics at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Galatsi Olympic Hall, Galatsi
Date Started: August 26, 2004
Date Finished: August 27, 2004
Format: Top 10 advanced to final.

Gold: RUS Alina Kabayeva
Silver: RUS Irina Chashchina
Bronze: UKR Hanna Bezsonova

Qualifying

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Alina Kabayeva 21 Russia RUS 105.875 QU
2 Irina Chashchina 22 Russia RUS 105.675 QU
3 Hanna Bezsonova 20 Ukraine UKR 104.725 QU
4 Nataliya Hodunko 19 Ukraine UKR 102.750 QU
5 Aliya Yusupova 20 Kazakhstan KAZ 101.500 QU
6 Eleni Andriola 17 Greece GRE 99.600 QU
7 Simona Peycheva 19 Bulgaria BUL 98.700 QU
8 Inna Zhukova 17 Belarus BLR 98.575 QU
9 Almudena Cid 24 Spain ESP 97.725 QU
10 Svetlana Rudalova 19 Belarus BLR 95.925 QU
11 Theodora Pallidou 15 Greece GRE 95.225
12 Elisabet Paisieva 17 Bulgaria BUL 94.775
13 Laura Zacchilli 23 Italy ITA 94.100
14 Anna Qurbanova 17 Azerbaijan AZE 92.300
15 Mary Sanders 18 United States USA 90.000
16 Katia Pisetsky 18 Israel ISR 89.950
17 Zhong Ling 20 China CHN 88.625
18 Yukari Murata 22 Japan JPN 88.150
19 Lisa Ingildeeva 15 Germany GER 87.525
20 Dominika Červenková 16 Czech Republic CZE 84.750
21 Hannah McKibbin 19 Great Britain GBR 82.300
22 Stephanie Sandler 16 South Africa RSA 73.275
23 Penny Blackmore 20 Australia AUS 73.050
24 Vânia Monteiro 18 Cape Verde CPV 71.900

Qualifying Hoop

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Irina Chashchina 22 Russia RUS 26.450
2 Alina Kabayeva 21 Russia RUS 26.050
3 Nataliya Hodunko 19 Ukraine UKR 25.975
4 Hanna Bezsonova 20 Ukraine UKR 25.900
5 Aliya Yusupova 20 Kazakhstan KAZ 25.800
6 Simona Peycheva 19 Bulgaria BUL 25.475
7T Almudena Cid 24 Spain ESP 24.975
7T Elisabet Paisieva 17 Bulgaria BUL 24.975
9 Eleni Andriola 17 Greece GRE 24.850
10 Inna Zhukova 17 Belarus BLR 24.575
11 Theodora Pallidou 15 Greece GRE 24.150
12T Svetlana Rudalova 19 Belarus BLR 23.925
12T Laura Zacchilli 23 Italy ITA 23.925
14 Lisa Ingildeeva 15 Germany GER 22.825
15 Anna Qurbanova 17 Azerbaijan AZE 22.775
16 Katia Pisetsky 18 Israel ISR 22.675
17 Dominika Červenková 16 Czech Republic CZE 22.350
18 Yukari Murata 22 Japan JPN 21.775
19 Mary Sanders 18 United States USA 21.250
20 Zhong Ling 20 China CHN 20.875
21 Hannah McKibbin 19 Great Britain GBR 20.675
22 Penny Blackmore 20 Australia AUS 19.575
23 Stephanie Sandler 16 South Africa RSA 18.550
24 Vânia Monteiro 18 Cape Verde CPV 18.050

Qualifying Ball

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Alina Kabayeva 21 Russia RUS 27.250
2 Hanna Bezsonova 20 Ukraine UKR 26.750
3 Irina Chashchina 22 Russia RUS 26.700
4 Aliya Yusupova 20 Kazakhstan KAZ 26.150
5 Nataliya Hodunko 19 Ukraine UKR 25.900
6 Eleni Andriola 17 Greece GRE 25.350
7 Almudena Cid 24 Spain ESP 24.900
8 Simona Peycheva 19 Bulgaria BUL 24.800
9 Svetlana Rudalova 19 Belarus BLR 24.600
10 Theodora Pallidou 15 Greece GRE 24.475
11 Laura Zacchilli 23 Italy ITA 24.225
12 Inna Zhukova 17 Belarus BLR 24.200
13 Anna Qurbanova 17 Azerbaijan AZE 23.525
14 Mary Sanders 18 United States USA 23.250
15T Dominika Červenková 16 Czech Republic CZE 22.900
15T Lisa Ingildeeva 15 Germany GER 22.900
17 Katia Pisetsky 18 Israel ISR 22.750
18 Yukari Murata 22 Japan JPN 22.425
19 Zhong Ling 20 China CHN 22.400
20 Elisabet Paisieva 17 Bulgaria BUL 21.975
21 Hannah McKibbin 19 Great Britain GBR 20.800
22 Penny Blackmore 20 Australia AUS 19.325
23 Vânia Monteiro 18 Cape Verde CPV 18.550
24 Stephanie Sandler 16 South Africa RSA 18.525

Qualifying Clubs

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Hanna Bezsonova 20 Ukraine UKR 26.750
2 Alina Kabayeva 21 Russia RUS 26.475
3 Nataliya Hodunko 19 Ukraine UKR 26.075
4 Irina Chashchina 22 Russia RUS 25.800
5 Aliya Yusupova 20 Kazakhstan KAZ 25.725
6 Inna Zhukova 17 Belarus BLR 25.100
7T Almudena Cid 24 Spain ESP 24.700
7T Simona Peycheva 19 Bulgaria BUL 24.700
9 Eleni Andriola 17 Greece GRE 24.500
10 Svetlana Rudalova 19 Belarus BLR 24.350
11 Elisabet Paisieva 17 Bulgaria BUL 23.850
12 Mary Sanders 18 United States USA 23.400
13 Laura Zacchilli 23 Italy ITA 23.250
14 Theodora Pallidou 15 Greece GRE 23.200
15 Katia Pisetsky 18 Israel ISR 23.100
16 Zhong Ling 20 China CHN 22.950
17 Anna Qurbanova 17 Azerbaijan AZE 22.800
18 Yukari Murata 22 Japan JPN 22.400
19 Lisa Ingildeeva 15 Germany GER 22.150
20T Penny Blackmore 20 Australia AUS 19.600
20T Hannah McKibbin 19 Great Britain GBR 19.600
22 Stephanie Sandler 16 South Africa RSA 19.100
23 Vânia Monteiro 18 Cape Verde CPV 18.400
24 Dominika Červenková 16 Czech Republic CZE 18.300

Qualifying Ribbon

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Irina Chashchina 22 Russia RUS 26.725
2 Alina Kabayeva 21 Russia RUS 26.100
3 Hanna Bezsonova 20 Ukraine UKR 25.325
4 Eleni Andriola 17 Greece GRE 24.900
5 Nataliya Hodunko 19 Ukraine UKR 24.800
6 Inna Zhukova 17 Belarus BLR 24.700
7 Elisabet Paisieva 17 Bulgaria BUL 23.975
8 Aliya Yusupova 20 Kazakhstan KAZ 23.825
9 Simona Peycheva 19 Bulgaria BUL 23.725
10 Theodora Pallidou 15 Greece GRE 23.400
11 Anna Qurbanova 17 Azerbaijan AZE 23.200
12 Almudena Cid 24 Spain ESP 23.150
13 Svetlana Rudalova 19 Belarus BLR 23.050
14 Laura Zacchilli 23 Italy ITA 22.700
15 Zhong Ling 20 China CHN 22.400
16 Mary Sanders 18 United States USA 22.100
17 Yukari Murata 22 Japan JPN 21.550
18 Katia Pisetsky 18 Israel ISR 21.425
19 Hannah McKibbin 19 Great Britain GBR 21.225
20 Dominika Červenková 16 Czech Republic CZE 21.200
21 Lisa Ingildeeva 15 Germany GER 19.650
22 Stephanie Sandler 16 South Africa RSA 17.100
23 Vânia Monteiro 18 Cape Verde CPV 16.900
24 Penny Blackmore 20 Australia AUS 14.550