You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2004 Athina > Equestrianism > Mixed Dressage, Individual

Equestrianism at the 2004 Athina Summer Games:

Mixed Dressage, Individual Round Three

Equestrianism at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Markopoulo Olympic Equestrian Centre, Markopoulo
Date Started: August 25, 2004
Date Finished: August 25, 2004

Gold: NED Anky van Grunsven
Silver: GER Ulla Salzgeber
Bronze: ESP Beatriz Ferrer-Salat

Round Three

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 36 Netherlands NED Salinero 85.825
2 Ulla Salzgeber 46 Germany GER Rusty 47 83.450
3 Beatriz Ferrer-Salat 38 Spain ESP Beauvalais 79.575
4 Rafael Soto 46 Spain ESP Invasor 79.025
5 Hubertus Schmidt 44 Germany GER Wansuela Suerte 78.875
6 Debbie McDonald 49 United States USA Brentina 78.825
7 Robert Dover 48 United States USA Kennedy 78.475
8 Jan Brink 43 Sweden SWE Briar 899 76.650
9 Andreas Helgstrand 26 Denmark DEN Cavan 76.300
10 Juan Antonio Jiménez 45 Spain ESP Guizo 75.400
11 Per Sandgaard 37 Denmark DEN Zancor 75.050
12 Imke Schellekens-Bartels 27 Netherlands NED Lancet 74.850
13 Guenter Seidel 43 United States USA Aragon 73.800
14 Carl Hester 37 Great Britain GBR Escapado 71.575
15 Martin Schaudt 45 Germany GER Weltall VA 64.950

Round Three Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Ulla Salzgeber 46 Germany GER Rusty 47 16.750
2 Anky van Grunsven 36 Netherlands NED Salinero 16.700
3 Hubertus Schmidt 44 Germany GER Wansuela Suerte 15.700
4 Beatriz Ferrer-Salat 38 Spain ESP Beauvalais 15.550
5 Rafael Soto 46 Spain ESP Invasor 15.500
6T Debbie McDonald 49 United States USA Brentina 15.275
6T Robert Dover 48 United States USA Kennedy 15.275
8 Andreas Helgstrand 26 Denmark DEN Cavan 15.200
9 Juan Antonio Jiménez 45 Spain ESP Guizo 15.125
10 Per Sandgaard 37 Denmark DEN Zancor 15.075
11 Jan Brink 43 Sweden SWE Briar 899 15.050
12 Imke Schellekens-Bartels 27 Netherlands NED Lancet 14.850
13 Guenter Seidel 43 United States USA Aragon 14.725
14 Carl Hester 37 Great Britain GBR Escapado 14.300
15 Martin Schaudt 45 Germany GER Weltall VA 13.850

Round Three Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 36 Netherlands NED Salinero 17.700
2 Ulla Salzgeber 46 Germany GER Rusty 47 17.025
3 Beatriz Ferrer-Salat 38 Spain ESP Beauvalais 16.575
4 Hubertus Schmidt 44 Germany GER Wansuela Suerte 16.075
5 Robert Dover 48 United States USA Kennedy 16.025
6 Rafael Soto 46 Spain ESP Invasor 15.925
7 Debbie McDonald 49 United States USA Brentina 15.850
8 Jan Brink 43 Sweden SWE Briar 899 15.675
9 Andreas Helgstrand 26 Denmark DEN Cavan 15.400
10 Per Sandgaard 37 Denmark DEN Zancor 15.225
11 Guenter Seidel 43 United States USA Aragon 15.050
12 Imke Schellekens-Bartels 27 Netherlands NED Lancet 14.925
13 Juan Antonio Jiménez 45 Spain ESP Guizo 14.700
14 Carl Hester 37 Great Britain GBR Escapado 14.675
15 Martin Schaudt 45 Germany GER Weltall VA 13.100

Round Three Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 36 Netherlands NED Salinero 16.900
2 Ulla Salzgeber 46 Germany GER Rusty 47 16.400
3 Rafael Soto 46 Spain ESP Invasor 15.700
4 Beatriz Ferrer-Salat 38 Spain ESP Beauvalais 15.625
5T Hubertus Schmidt 44 Germany GER Wansuela Suerte 15.500
5T Debbie McDonald 49 United States USA Brentina 15.500
7 Robert Dover 48 United States USA Kennedy 15.475
8 Jan Brink 43 Sweden SWE Briar 899 14.825
9 Juan Antonio Jiménez 45 Spain ESP Guizo 14.800
10 Andreas Helgstrand 26 Denmark DEN Cavan 14.750
11 Per Sandgaard 37 Denmark DEN Zancor 14.425
12 Imke Schellekens-Bartels 27 Netherlands NED Lancet 14.400
13 Guenter Seidel 43 United States USA Aragon 14.325
14 Carl Hester 37 Great Britain GBR Escapado 13.925
15 Martin Schaudt 45 Germany GER Weltall VA 12.575

Round Three Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 36 Netherlands NED Salinero 16.925
2 Ulla Salzgeber 46 Germany GER Rusty 47 16.600
3 Beatriz Ferrer-Salat 38 Spain ESP Beauvalais 16.225
4 Debbie McDonald 49 United States USA Brentina 16.025
5 Robert Dover 48 United States USA Kennedy 15.950
6 Jan Brink 43 Sweden SWE Briar 899 15.800
7 Rafael Soto 46 Spain ESP Invasor 15.750
8 Hubertus Schmidt 44 Germany GER Wansuela Suerte 15.650
9 Imke Schellekens-Bartels 27 Netherlands NED Lancet 15.475
10 Andreas Helgstrand 26 Denmark DEN Cavan 15.375
11 Juan Antonio Jiménez 45 Spain ESP Guizo 15.300
12T Per Sandgaard 37 Denmark DEN Zancor 15.150
12T Guenter Seidel 43 United States USA Aragon 15.150
14 Carl Hester 37 Great Britain GBR Escapado 14.775
15 Martin Schaudt 45 Germany GER Weltall VA 13.475

Round Three Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 36 Netherlands NED Salinero 17.600
2 Ulla Salzgeber 46 Germany GER Rusty 47 16.675
3 Debbie McDonald 49 United States USA Brentina 16.175
4 Rafael Soto 46 Spain ESP Invasor 16.150
5 Hubertus Schmidt 44 Germany GER Wansuela Suerte 15.950
6 Robert Dover 48 United States USA Kennedy 15.750
7 Beatriz Ferrer-Salat 38 Spain ESP Beauvalais 15.600
8 Andreas Helgstrand 26 Denmark DEN Cavan 15.575
9 Juan Antonio Jiménez 45 Spain ESP Guizo 15.475
10 Jan Brink 43 Sweden SWE Briar 899 15.300
11 Imke Schellekens-Bartels 27 Netherlands NED Lancet 15.200
12 Per Sandgaard 37 Denmark DEN Zancor 15.175
13 Guenter Seidel 43 United States USA Aragon 14.550
14 Carl Hester 37 Great Britain GBR Escapado 13.900
15 Martin Schaudt 45 Germany GER Weltall VA 11.950