Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Kayak Singles, Slalom

Canoeing at the 2004 Athina Summer Games:

Men's Kayak Singles, Slalom Qualifying

Canoeing at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Olympic Canoe/Kayak Centre, Helleniko Olympic Complex, Hellinikon
Date Started: August 19, 2004
Date Finished: August 19, 2004
Format: Two runs, total points of both runs to count. Top 20 finishers advanced to the final.

Gold: FRA Benoît Peschier
Silver: GBR Campbell Walsh
Bronze: FRA Fabien Lefèvre

Qualifying

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Mike Kurt 24 Switzerland SUI 186.79 QU
2 Campbell Walsh 26 Great Britain GBR 188.98 QU
3 Thomas Schmidt 28 Germany GER 190.64 QU
4 Fabien Lefèvre 22 France FRA 190.80 QU
5 Brett Heyl 22 United States USA 192.29 QU
6 Lazar Popovski 30 Macedonia MKD 193.06 QU
7 Helmut Oblinger 31 Austria AUT 193.19 QU
8 Benoît Peschier 24 France FRA 194.37 QU
9 Ondřej Raab 31 Czech Republic CZE 194.50 QU
10 Ján Šajbidor 21 Slovakia SVK 194.89 QU
11 Floris Braat 24 Netherlands NED 195.14 QU
12 Grzegorz Polaczyk 19 Poland POL 195.46 QU
13 Carles Joanmartí 25 Spain ESP 196.08 QU
14 Scott Parsons 25 United States USA 198.21 QU
15 Benjamin Boukpeti 23 Togo TOG 198.92 QU
16 David Ford 37 Canada CAN 199.87 QU
17 Uroš Kodelja 29 Slovenia SLO 200.23 QU
18 Warwick Draper 27 Australia AUS 201.10 QU
19 Pierpaolo Ferrazzi 39 Italy ITA 201.93 QU
20 Sam Oud 25 Netherlands NED 202.68 QU
21 Eoin Rheinisch 24 Ireland IRL 204.09
22 Dinko Mulić 20 Croatia CRO 210.76
23 Emir Sarganović 20 Bosnia and Herzegovina BIH 216.30
24 Alexandros Dimitriou 23 Greece GRE 236.21
25 Jens Ewald 21 Germany GER 250.09

Qualifying Run One

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Campbell Walsh 26 Great Britain GBR 91.25 1:31.25 0
2 Thomas Schmidt 28 Germany GER 93.28 1:33.28 0
3 Helmut Oblinger 31 Austria AUT 94.25 1:34.25 0
4 Mike Kurt 24 Switzerland SUI 94.30 1:34.30 0
5 Fabien Lefèvre 22 France FRA 95.00 1:33.00 2
6 Ján Šajbidor 21 Slovakia SVK 95.13 1:35.13 0
7 Brett Heyl 22 United States USA 95.68 1:35.68 0
8 Lazar Popovski 30 Macedonia MKD 96.92 1:36.92 0
9 Benjamin Boukpeti 23 Togo TOG 96.99 1:36.99 0
10 Floris Braat 24 Netherlands NED 97.96 1:37.96 0
11 Grzegorz Polaczyk 19 Poland POL 97.97 1:35.97 2
12 Scott Parsons 25 United States USA 98.15 1:38.15 0
13 Ondřej Raab 31 Czech Republic CZE 98.54 1:36.54 2
14 Benoît Peschier 24 France FRA 99.33 1:39.33 0
15 Carles Joanmartí 25 Spain ESP 99.47 1:39.47 0
16 Warwick Draper 27 Australia AUS 99.69 1:37.69 2
17 Pierpaolo Ferrazzi 39 Italy ITA 99.70 1:37.70 2
18 David Ford 37 Canada CAN 101.30 1:37.30 4
19 Uroš Kodelja 29 Slovenia SLO 102.24 1:40.24 2
20 Dinko Mulić 20 Croatia CRO 102.71 1:42.71 0
21 Eoin Rheinisch 24 Ireland IRL 105.28 1:43.28 2
22 Sam Oud 25 Netherlands NED 107.27 1:45.27 2
23 Emir Sarganović 20 Bosnia and Herzegovina BIH 111.26 1:47.26 4
24 Alexandros Dimitriou 23 Greece GRE 122.87 1:56.87 6
25 Jens Ewald 21 Germany GER 150.69 1:40.69 50

Qualifying Run Two

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Mike Kurt 24 Switzerland SUI 92.49 1:32.49 0
2 Benoît Peschier 24 France FRA 95.04 1:33.04 2
3 Sam Oud 25 Netherlands NED 95.41 1:35.41 0
4 Fabien Lefèvre 22 France FRA 95.80 1:35.80 0
5 Ondřej Raab 31 Czech Republic CZE 95.96 1:35.96 0
6 Lazar Popovski 30 Macedonia MKD 96.14 1:36.14 0
7T Brett Heyl 22 United States USA 96.61 1:34.61 2
7T Carles Joanmartí 25 Spain ESP 96.61 1:36.61 0
9 Floris Braat 24 Netherlands NED 97.18 1:37.18 0
10 Thomas Schmidt 28 Germany GER 97.36 1:37.36 0
11 Grzegorz Polaczyk 19 Poland POL 97.49 1:37.49 0
12 Campbell Walsh 26 Great Britain GBR 97.73 1:37.73 0
13 Uroš Kodelja 29 Slovenia SLO 97.99 1:37.99 0
14 David Ford 37 Canada CAN 98.57 1:38.57 0
15 Eoin Rheinisch 24 Ireland IRL 98.81 1:36.81 2
16 Helmut Oblinger 31 Austria AUT 98.94 1:36.94 2
17 Jens Ewald 21 Germany GER 99.40 1:39.40 0
18 Ján Šajbidor 21 Slovakia SVK 99.76 1:37.76 2
19 Scott Parsons 25 United States USA 100.06 1:38.06 2
20 Warwick Draper 27 Australia AUS 101.41 1:39.41 2
21 Benjamin Boukpeti 23 Togo TOG 101.93 1:37.93 4
22 Pierpaolo Ferrazzi 39 Italy ITA 102.23 1:42.23 0
23 Emir Sarganović 20 Bosnia and Herzegovina BIH 105.04 1:41.04 4
24 Dinko Mulić 20 Croatia CRO 108.05 1:42.05 6
25 Alexandros Dimitriou 23 Greece GRE 113.34 1:51.34 2