You Are Here > > > > > Men's Kayak Singles, 1,000 metres

Canoeing at the 2004 Athina Summer Games:

Men's Kayak Singles, 1,000 metres Round One

Canoeing at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Schinias Olympic Rowing and Canoeing Centre, Schinias National Park
Date Started: August 23, 2004
Date Finished: August 23, 2004
Format: Winner of each heat advanced to the final. Finishers 2-7 advanced to the semi-finals.

Gold: NOR Eirik Verås Larsen
Silver: NZL Ben Fouhy
Bronze: CAN Adam Van Koeverden
Support us without the ads? Go Ad-Free!

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T 2.5cT 2.5cR 5cT 5cR 7.5cT 7.5cR 2.5-5cT 2.5-5cR 5-7.5cT 5-7.5cR 7.5c-1kT 7.5c-1kR
1 Ben Fouhy 25 New Zealand NZL 3:26.064 49.61 1 1:41.34 1 2:40.47 4 51.73 2 59.13 7 45.594 1 Q
2 Roland Kökény 28 Hungary HUN 3:27.904 51.48 8 1:43.15 5 2:34.77 1 51.67 1 51.62 1 53.134 6 q
3 Adam Seroczyński 30 Poland POL 3:28.464 50.18 3 1:42.16 3 2:40.82 5 51.98 3 58.66 5 47.644 3 q
4 Javier Correa 28 Argentina ARG 3:28.492 49.81 2 1:42.00 2 2:41.11 7 52.19 5 59.11 6 47.382 2 q
5 Róbert Erban 32 Slovakia SVK 3:30.576 50.82 5 1:42.87 4 2:37.59 2 52.05 4 54.72 3 52.986 5 q
6 Alan van Coller 36 South Africa RSA 3:32.516 51.12 6 1:44.00 6 2:38.10 3 52.88 6 54.10 2 54.416 7 q
7 Jernej Župančič Regent 24 Slovenia SLO 3:32.552 51.34 7 1:45.00 8 2:40.91 6 53.66 7 55.91 4 51.642 4 q
8 Apostolos Papandreou 28 Greece GRE 3:41.664 50.59 4 1:44.47 7 2:44.12 8 53.88 8 59.65 8 57.544 8
9 Tony Lespoir 27 Seychelles SEY 4:17.128 58.97 9 2:02.71 9 3:10.54 9 1:03.74 9 1:07.83 9 1:06.588 9

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T 2.5cT 2.5cR 5cT 5cR 7.5cT 7.5cR 2.5-5cT 2.5-5cR 5-7.5cT 5-7.5cR 7.5c-1kT 7.5c-1kR
1 Tim Brabants 27 Great Britain GBR 3:24.412 48.14 2 1:39.64 2 2:32.27 2 51.50 1 52.63 2 52.142 1 Q/OB
2 Adam Van Koeverden 22 Canada CAN 3:24.984 47.77 1 1:39.38 1 2:31.64 1 51.61 2 52.26 1 53.344 2 q
3 Ro'l Yellin 22 Israel ISR 3:34.036 50.30 4 1:43.80 4 2:39.33 4 53.50 =4 55.53 3 54.706 3 q
4 Andrey Shkiotov 18 Russia RUS 3:35.708 50.39 5 1:43.89 5 2:39.76 5 53.50 =4 55.87 5 55.948 4 q
5 Andrea Facchin 25 Italy ITA 3:36.492 50.07 3 1:42.97 3 2:38.64 3 52.90 3 55.67 4 57.852 6 q
6 Simon Fäh 22 Switzerland SUI 3:41.392 50.73 6 1:44.64 6 2:41.81 6 53.91 6 57.17 6 59.582 7 q
7 Benjie Lewis 21 United States USA 3:43.052 53.42 8 1:49.23 7 2:46.64 7 55.81 7 57.41 7 56.412 5 q
8 Danila Turchin 26 Uzbekistan UZB 3:48.140 53.01 7 1:49.64 8 2:47.25 8 56.63 8 57.61 8 1:00.890 8

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T 2.5cT 2.5cR 5cT 5cR 7.5cT 7.5cR 2.5-5cT 2.5-5cR 5-7.5cT 5-7.5cR 7.5c-1kT 7.5c-1kR
1 Eirik Verås Larsen 28 Norway NOR 3:25.150 48.75 1 1:39.12 1 2:30.97 1 50.37 1 51.85 1 54.180 3 Q
2 Nathan Baggaley 28 Australia AUS 3:29.414 49.04 2 1:41.07 2 2:36.62 4 52.03 3 55.55 5 52.794 1 q
3 Emanuel Silva 18 Portugal POR 3:29.854 49.92 =3 1:41.92 3 2:36.43 3 52.00 2 54.51 3 53.424 2 q
4 Björn Goldschmidt 24 Germany GER 3:31.310 49.92 =3 1:42.10 4 2:35.93 2 52.18 4 53.83 2 55.380 4 q
5 Sebastián Cuattrin 30 Brazil BRA 3:36.506 50.16 5 1:44.72 7 2:40.55 7 54.56 8 55.83 7 55.956 5 q
6 Bâbak Amir-Tahmasseb 28 France FRA 3:36.882 50.91 7 1:43.26 5 2:38.14 5 52.35 5 54.88 4 58.742 8 q
7 Romas Petrukanecas 31 Lithuania LTU 3:37.758 50.60 6 1:43.92 6 2:39.60 6 53.32 6 55.68 6 58.158 7 q
8 Liu Haitao 21 China CHN 3:38.522 51.20 8 1:45.07 8 2:41.35 8 53.87 7 56.28 8 57.172 6