Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Long Jump

Athletics at the 2004 Athina Summer Games:

Women's Long Jump Qualifying Round

Athletics at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Olympic Stadium, Athens Olympic Sports Complex Spiros Loues, Maroussi
Date Started: August 25, 2004
Date Finished: August 25, 2004
Format: Top 12 and ties and all those reaching 6.65 metres advanced to the final.

Gold: RUS Tatyana Lebedeva
Silver: RUS Irina Simagina
Bronze: RUS Tatyana Kotova

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Tatyana Lebedeva 28 Russia RUS 6.95 QU
2 Bronwyn Thompson 26 Australia AUS 6.80 QU
3 Tatyana Kotova 27 Russia RUS 6.79 QU
4 Irina Simagina 22 Russia RUS 6.75 QU
5 Carolina Klüft 21 Sweden SWE 6.73 QU
6 Jade Johnson 24 Great Britain GBR 6.71 QU
7 Bianca Kappler 27 Germany GER 6.69 6.59 QU
8 Anju Bobby George 27 India IND 6.69 NM QU
9 Grace Upshaw 28 United States USA 6.68 QU
10 Yelena Koshcheyeva 31 Kazakhstan KAZ 6.57 QC
11 Tünde Vaszi 32 Hungary HUN 6.55 QC
12 Ineta Radēviča 23 Latvia LAT 6.53 6.42
13T Wang Lina 21 China CHN 6.53 NM
13T Jackie Edwards 33 Bahamas BAH 6.53 NM
15 Heli Koivula-Kruger 29 Finland FIN 6.50
16 Giannoula Kafetzi 28 Greece GRE 6.49
17 Adina Anton 19 Romania ROU 6.47
18 Guan Yingnan 28 China CHN 6.46 6.38
19 Rose Richmond 23 United States USA 6.46 6.29
20 Antoniya Yordanova 27 Bulgaria BUL 6.45 6.31
21 Kène N'Doye 25 Senegal SEN 6.45 6.25
22 Stella Pilatou 24 Greece GRE 6.42
23 Valentīna Gotovska 38 Latvia LAT 6.41
24 Denisa Ščerbova-Rosolová 17 Czech Republic CZE 6.39 6,31
25 Zita Ajkler 29 Hungary HUN 6.39 6.25
26 Anastasiya Zhuravlyova 22 Uzbekistan UZB 6.39 NM
27 Fiona May 34 Italy ITA 6.38
28 Eunice Barber 29 France FRA 6.37
29 Yudelkis Fernández 19 Cuba CUB 6.36
30 Keila da Costa 21 Brazil BRA 6.33
31 Niki Xanthou 30 Greece GRE 6.31 6.27
32 Lerma Bulauitan-Gabito 29 Philippines PHI 6.31 6,13
33 Maho Hanaoka 28 Japan JPN 6.31 4.67
34 Liang Shuyan 26 China CHN 5.92
35 Tina Čarman 26 Slovenia SLO 5.72
36 Svetlana Pessova 22 Turkmenistan TKM 5.64
AC Niurka Montalvo 36 Spain ESP NM
AC Alina Ramona Militaru 23 Romania ROU NM
AC Marion Jones 28 United States USA [6.70] QU/DQ

Qualifying Round Group A

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Irina Simagina 22 Russia RUS 6.75
2 Jade Johnson 24 Great Britain GBR 6.71
3 Bianca Kappler 27 Germany GER 6.69 6.59
4 Anju Bobby George 27 India IND 6.69 NM
5 Grace Upshaw 28 United States USA 6.68
6 Yelena Koshcheyeva 31 Kazakhstan KAZ 6.57
7 Tünde Vaszi 32 Hungary HUN 6.55
8 Ineta Radēviča 23 Latvia LAT 6.53 6.42
9 Jackie Edwards 33 Bahamas BAH 6.53 NM
10 Giannoula Kafetzi 28 Greece GRE 6.49
11 Guan Yingnan 28 China CHN 6.46
12 Antoniya Yordanova 27 Bulgaria BUL 6.45 6.31
13 Kène N'Doye 25 Senegal SEN 6.45 6.25
14 Denisa Ščerbova-Rosolová 17 Czech Republic CZE 6.39
15 Fiona May 34 Italy ITA 6.38
16 Eunice Barber 29 France FRA 6.37
17 Lerma Bulauitan-Gabito 29 Philippines PHI 6.31
18 Tina Čarman 26 Slovenia SLO 5.72
AC Alina Ramona Militaru 23 Romania ROU NM
AC Marion Jones 28 United States USA [6.70] QU/DQ

Qualifying Round Group B

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Tatyana Lebedeva 28 Russia RUS 6.95
2 Bronwyn Thompson 26 Australia AUS 6.80
3 Tatyana Kotova 27 Russia RUS 6.79
4 Carolina Klüft 21 Sweden SWE 6.73
5 Wang Lina 21 China CHN 6.53
6 Heli Koivula-Kruger 29 Finland FIN 6.50
7 Adina Anton 19 Romania ROU 6.47
8 Rose Richmond 23 United States USA 6.46
9 Stella Pilatou 24 Greece GRE 6.42
10 Valentīna Gotovska 38 Latvia LAT 6.41
11 Zita Ajkler 29 Hungary HUN 6.39 6.25
12 Anastasiya Zhuravlyova 22 Uzbekistan UZB 6.39 NM
13 Yudelkis Fernández 19 Cuba CUB 6.36
14 Keila da Costa 21 Brazil BRA 6.33
15 Niki Xanthou 30 Greece GRE 6.31 6.27
16 Maho Hanaoka 28 Japan JPN 6.31 4.67
17 Liang Shuyan 26 China CHN 5.92
18 Svetlana Pessova 22 Turkmenistan TKM 5.64
AC Niurka Montalvo 36 Spain ESP NM