Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Triple Jump

Athletics at the 2004 Athina Summer Games:

Men's Triple Jump Final Round

Athletics at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Olympic Stadium, Athens Olympic Sports Complex Spiros Loues, Maroussi
Date Started: August 22, 2004
Date Finished: August 22, 2004

Gold: SWE Christian Olsson
Silver: ROU Marian Oprea
Bronze: RUS Daniil Burkenya

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Christian Olsson 24 Sweden SWE 17.79
2 Marian Oprea 22 Romania ROU 17.55
3 Daniil Burkenya 26 Russia RUS 17.48
4 Yoandri Betanzos 22 Cuba CUB 17.47
5 Jadel Gregório 23 Brazil BRA 17.31
6 Khristos Meletoglou 32 Greece GRE 17.13
7 Viktor Gushchinsky 25 Russia RUS 17.11
8 Yoelbi Quesada 31 Cuba CUB 16.96
9 Kenta Bell 27 United States USA 16.90
10 Julien Kapek 25 France FRA 16.81
11 Walter Davis 25 United States USA 16.78
AC Phillips Idowu 25 Great Britain GBR NM

Final Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Christian Olsson 24 Sweden SWE 17.69
2 Marian Oprea 22 Romania ROU 17.55
3 Jadel Gregório 23 Brazil BRA 17.22
4 Khristos Meletoglou 32 Greece GRE 17.13
5 Daniil Burkenya 26 Russia RUS 16.99
6 Yoelbi Quesada 31 Cuba CUB 16.93
7 Kenta Bell 27 United States USA 16.90
8 Walter Davis 25 United States USA 16.78
NP Yoandri Betanzos 22 Cuba CUB foul
NP Viktor Gushchinsky 25 Russia RUS foul
NP Julien Kapek 25 France FRA foul
NP Phillips Idowu 25 Great Britain GBR foul

Final Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Christian Olsson 24 Sweden SWE 17.79 17.79
2 Marian Oprea 22 Romania ROU foul 17.55
3 Yoandri Betanzos 22 Cuba CUB 17.47 17.47
4 Jadel Gregório 23 Brazil BRA 17.27 17.27
5 Khristos Meletoglou 32 Greece GRE foul 17.13
6 Daniil Burkenya 26 Russia RUS 16.68 16.99
7 Yoelbi Quesada 31 Cuba CUB foul 16.93
8 Kenta Bell 27 United States USA foul 16.90
9 Julien Kapek 25 France FRA 16.79 16.79
10 Walter Davis 25 United States USA 16.65 16.78
NP Viktor Gushchinsky 25 Russia RUS foul NM
NP Phillips Idowu 25 Great Britain GBR foul NM

Final Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Christian Olsson 24 Sweden SWE 17.69 17.79
2 Marian Oprea 22 Romania ROU 17.47 17.55
3 Yoandri Betanzos 22 Cuba CUB foul 17.47
4 Jadel Gregório 23 Brazil BRA 15.97 17.27
5 Khristos Meletoglou 32 Greece GRE 17.10 17.13
6 Viktor Gushchinsky 25 Russia RUS 17.11 17.11
7 Daniil Burkenya 26 Russia RUS 16.16 16.99
8 Yoelbi Quesada 31 Cuba CUB 16.96 16.96
9 Kenta Bell 27 United States USA 16.39 16.90
10 Julien Kapek 25 France FRA 16.81 16.81
11 Walter Davis 25 United States USA 16.59 16.78
NP Phillips Idowu 25 Great Britain GBR foul NM

Final Round Round Four

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Christian Olsson 24 Sweden SWE 16.82 17.79
2 Marian Oprea 22 Romania ROU 17.34 17.55
3 Yoandri Betanzos 22 Cuba CUB foul 17.47
4 Daniil Burkenya 26 Russia RUS 17.45 17.45
5 Jadel Gregório 23 Brazil BRA foul 17.27
6 Khristos Meletoglou 32 Greece GRE 17.05 17.13
7 Viktor Gushchinsky 25 Russia RUS 16.27 17.11
8 Yoelbi Quesada 31 Cuba CUB foul 16.96

Final Round Round Five

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Christian Olsson 24 Sweden SWE 17.58 17.79
2 Marian Oprea 22 Romania ROU pass 17.55
3 Daniil Burkenya 26 Russia RUS 17.48 17.48
4 Yoandri Betanzos 22 Cuba CUB 17.24 17.47
5 Jadel Gregório 23 Brazil BRA 16.82 17.27
6 Khristos Meletoglou 32 Greece GRE 16.65 17.13
7 Viktor Gushchinsky 25 Russia RUS 16.95 17.11
8 Yoelbi Quesada 31 Cuba CUB foul 16.96

Final Round Round Six

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Daniil Burkenya 26 Russia RUS 17.47
NP Marian Oprea 22 Romania ROU 17.38
NP Jadel Gregório 23 Brazil BRA 17.31
NP Khristos Meletoglou 32 Greece GRE 17.06
NP Yoandri Betanzos 22 Cuba CUB foul
NP Viktor Gushchinsky 25 Russia RUS foul
NP Christian Olsson 24 Sweden SWE pass
NP Yoelbi Quesada 31 Cuba CUB pass