You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2004 Athina > Athletics > Men's 800 metres

Athletics at the 2004 Athina Summer Games:

Men's 800 metres Round One

Athletics at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Olympic Stadium, Athens Olympic Sports Complex Spiros Loues, Maroussi
Date Started: August 25, 2004
Date Finished: August 25, 2004
Format: Top two in each heat and next six fastest advanced to the semi-finals.

Gold: RUS Yury Borzakovsky
Silver: RSA Mbulaeni Mulaudzi
Bronze: DEN Wilson Kipketer

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Mbulaeni Mulaudzi 23 South Africa RSA 1:45.72 1 QU
2 René Herms 22 Germany GER 1:45.83 5 QU
3 Lee Jae-Hun 27 South Korea KOR 1:46.24 2
4 Arthémon Hatungimana 30 Burundi BDI 1:46.35 6
5 Michael Rotich 26 Kenya KEN 1:46.42 8
6 Nazar Begliyev 24 Turkmenistan TKM 1:49.64 7
7 Əlibəy Şükürov 27 Azerbaijan AZE 1:51.11 3
8 Fadrique Iglesias 23 Bolivia BOL 1:51.87 4

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Joseph Mutua 25 Kenya KEN 1:45.65 4 QU
2 Ricky Soos 21 Great Britain GBR 1:45.70 3 QU
3 Djabir Saïd-Guerni 27 Algeria ALG 1:45.94 8 QC
4 Achraf Tadili 24 Canada CAN 1:46.63 5
5 David Fiegen 19 Luxembourg LUX 1:46.97 7
6 Mindaugas Norbutas 27 Lithuania LTU 1:47.38 2
7 Panagiotis Stroubakos 31 Greece GRE 1:47.69 1
8 Lê Văn Dương Lê 18 Vietnam VIE 1:49.81 6

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Wilson Kipketer 31 Denmark DEN 1:44.69 4 QU
2 Jonathan Johnson 22 United States USA 1:45.31 8 QU
3 Jean-Patrick Nduwimana 26 Burundi BDI 1:45.38 6 QC
4 Osmar dos Santos 35 Brazil BRA 1:45.90 2 QC
5 Jason Stewart 22 New Zealand NZL 1:46.24 3
6 João Manuel Pires 25 Portugal POR 1:46.71 5
7 Jasmin Salihović 24 Bosnia and Herzegovina BIH 1:49.59 7
8 Jan Sekpona 17 Togo TOG 1:54.25 1

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Wilfred Bungei 24 Kenya KEN 1:44.84 6 QU
2 Ismail Ahmed Ismail 19 Sudan SUD 1:45.17 2 QU
3 Samwel Mwera 25 Tanzania TAN 1:45.30 3 QC
4 Nicolas Aïssat 24 France FRA 1:45.31 5 QC
5 Bram Som 24 Netherlands NED 1:45.72 4 QC
6 Mikhail Kolganov 24 Kazakhstan KAZ 1:47.36 7
7 Mohamed Al-Azemi 22 Kuwait KUW 1:47.67 1
8 Erkinzhon Isakov 29 Uzbekistan UZB 1:48.28 8

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Yury Borzakovsky 23 Russia RUS 1:46.20 5 QU
2 Berhanu Alemu 22 Ethiopia ETH 1:46.26 3 QU
3 Miguel Quesada 24 Spain ESP 1:46.32 6
4 Joeri Jansen 25 Belgium BEL 1:46.66 8
5 Paskar Owor 23 Uganda UGA 1:47.87 2
6 Moise Joseph 22 Haiti HAI 1:48.15 1
7 Isireli Naikelekelevesi 27 Fiji FIJ 1:49.08 4
8 Kondwani Chiwina 24 Malawi MAW 1:49.87 7

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Amine Laalou 22 Morocco MAR 1:45.88 2 QU
2 Ivan Heshko 24 Ukraine UKR 1:45.92 8 QU
3 Khadevis Robinson 28 United States USA 1:46.14 5
4 Dmitry Bogdanov 25 Russia RUS 1:47.03 6
5 Nabil Madi 23 Algeria ALG 1:47.52 3
6 Selahattin Çobanoğlu 18 Turkey TUR 1:47.83 4
7 Sajjad Moradi 21 Iran IRI 1:49.49 1
8 Andy Grant 20 Saint Vincent VIN 1:57.08 7

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1T Dmitrijs Miļkēvičs 22 Latvia LAT 1:46.66 2 QU
1T Antonio Reina 23 Spain ESP 1:46.66 6 QU
3 Florent Lacasse 23 France FRA 1:46.91 4
4 Majed Saeed Sultan 16 Qatar QAT 1:47.92 8
5 Abdoulaye Wagne 23 Senegal SEN 1:47.95 1
6 Mohamed Al-Salhi 18 Saudi Arabia KSA 1:48.42 7
7 Ramil Aritkulov 26 Russia RUS 1:49.25 3
8 Ali Mohamed Al-Balooshi 17 United Arab Emirates UAE 1:51.76 5

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Andrea Longo 29 Italy ITA 1:46.75 6 QU
2 Hezekiel Sepeng 30 South Africa RSA 1:46.82 8 QU
3 André Bucher 27 Switzerland SUI 1:47.34 7
4 Manuel Olmedo 21 Spain ESP 1:47.71 3
5 Michal Šneberger 26 Czech Republic CZE 1:47.89 5
6 Sherridan Kirk 23 Trinidad and Tobago TTO 1:48.12 1
7 Vane Stojanov 26 Macedonia MKD 1:49.02 4
8 Abdal Salam Al-Dabaji 25 Palestine PLE 1:53.86 2

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Gary Reed 22 Canada CAN 1:46.74 3 QU
2 Mouhssin Chehibi 26 Morocco MAR 1:46.77 8 QU
3 Youssef Saad Kamel 21 Bahrain BRN 1:46.94 2
4 Derrick Peterson 26 United States USA 1:47.60 5
5 Glody Dube 26 Botswana BOT 1:48.25 4
6 Prince Moses Mumba 19 Zambia ZAM 1:48.36 1
7 Byron Piedra 22 Ecuador ECU 1:48.42 6
8 Cornelis Sibe 21 Suriname SUR 2:00.06 7