Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 3,000 metres Steeplechase

Athletics at the 2004 Athina Summer Games:

Men's 3,000 metres Steeplechase Round One

Athletics at the 2004 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Athina, Greece
Venue(s): Olympic Stadium, Athens Olympic Sports Complex Spiros Loues, Maroussi
Date Started: August 21, 2004
Date Finished: August 21, 2004
Format: Top three in each heat and next six fastest advanced to the final.

Gold: KEN Ezekiel Kemboi
Silver: KEN Brimin Kipruto
Bronze: KEN Paul Kipsiele Koech

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(A)
1 Khamis Abdullah Seifeddine 27 Qatar QAT 8:17.89 QU
2 Ezekiel Kemboi 22 Kenya KEN 8:18.20 QU
3 Bob Tahri 25 France FRA 8:18.98 QU
4 Daniel Lincoln 23 United States USA 8:19.62 QC
5 Ali Ezzine 25 Morocco MAR 8:20.18 QC
6 Eliseo Martín 30 Spain ESP 8:21.88 QC
7 Radosław Popławski 21 Poland POL 8:22.16 QC
8 Martin Pröll 23 Austria AUT 8:26.01
9 Ion Luchianov 23 Moldova MDA 8:26.17
10 Boštjan Buč 24 Slovenia SLO 8:37.29
11 Pavel Potapovich 23 Russia RUS 8:52.65
AC Giuseppe Maffei 30 Italy ITA DNF

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(A)
1 Brimin Kipruto 19 Kenya KEN 8:15.11 QU
2 Simon Vroemen 35 Netherlands NED 8:15.28 QU
3 Luis Miguel Martín 32 Spain ESP 8:16.90 QU
4 Mustafa Mohamed 25 Sweden SWE 8:19.37 QC
5 Vincent Le Dauphin 28 France FRA 8:20.13 QC
6 Jan Zakrzewski 33 Poland POL 8:23.72
7 Roman Usov 26 Russia RUS 8:24.19
8 Vadym Slobodeniuk 23 Ukraine UKR 8:24.84
9 Abdelatif Chemlal 22 Morocco MAR 8:29.36
10 Tewodros Shiferaw 23 Ethiopia ETH 8:33.15
11 Abdelhakim Maazouz 28 Algeria ALG 8:36.12
12 Robert Gary 31 United States USA 8:38.01
13 Ruben Ramolefi 26 South Africa RSA 8:46.17
14 Bashar Omar 25 Kuwait KUW 8:48.65

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(A)
1 Musa Amer 19 Qatar QAT 8:23.94 QU
2 Antonio Jiménez 27 Spain ESP 8:24.13 QU
3 Paul Kipsiele Koech 22 Kenya KEN 8:24.68 QU
4 Zouhair El-Ouardi 27 Morocco MAR 8:27.55
5 Justin Chaston 35 Great Britain GBR 8:28.35
6 Yoshitaka Iwamizu 25 Japan JPN 8:29.07
7 Peter Nowill 25 Australia AUS 8:29.14
8 Anthony Famiglietti 25 United States USA 8:31.59
9 Alex Greaux 26 Puerto Rico PUR 8:33.62
10 Jim Svenøy 32 Norway NOR 8:33.97
11 Manuel da Silva 25 Portugal POR 8:38.31
12 Luleseged Wale 22 Ethiopia ETH 8:50.73
13 Jakub Czaja 23 Poland POL 8:56.24