You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2000 Sydney > Swimming > Men's 400 metres Freestyle

Swimming at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's 400 metres Freestyle Round One

Swimming at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Sydney International Aquatic Centre, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 16, 2000
Date Finished: September 16, 2000
Format: Fastest eight advanced to the final.

Gold: AUS Ian Thorpe
Silver: ITA Massimiliano Rosolino
Bronze: USA Klete Keller

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Sng Ju Wei 20 Singapore SIN 4:01.34
2 Giancarlo Zolezzi 19 Chile CHI 4:01.51
3 Li Yun-Lin 18 Chinese Taipei TPE 4:03.10
4 Hani El-Teir 19 Egypt EGY 4:04.23
5 Ivan Ivanov 21 Kyrgyzstan KGZ 4:09.33
6 Marcelino López 25 Nicaragua NCA 4:18.89

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 U Cheol 22 South Korea KOR 3:58.31
2 Mark Kwok 23 Hong Kong HKG 3:58.94
3 Agustín Fiorilli 21 Argentina ARG 3:59.44
4 Petar Stoychev 23 Bulgaria BUL 3:59.94
5 Miguel Mendoza 18 Philippines PHI 4:00.66
6 Victor Rogut 21 Moldova MDA 4:01.42
7 Aytekin Mindan 19 Turkey TUR 4:01.46
8 Dieung Mannang 19 Malaysia MAS 4:03.77

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Torwai Sethsothorn 18 Thailand THA 3:56.68
2 Jin Hao 21 China CHN 3:57.32
3 Damian Alleyne 17 Barbados BAR 3:58.12
4 Jorge Carral 17 Mexico MEX 3:58.34
5 Jonathan Duncan 18 New Zealand NZL 3:58.52
6 Zoltán Szilágyi 33 Hungary HUN 3:59.40
7 Jure Bučar 34 Slovenia SLO 4:00.19
8 Hannes Kalteis 18 Austria AUT 4:03.66

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Massimiliano Rosolino 22 Italy ITA 3:45.65 QU
2 Ryk Neethling 22 South Africa RSA 3:48.08 QU
3 Paul Palmer 25 Great Britain GBR 3:51.06
4 Masato Hirano 25 Japan JPN 3:51.42
5 Ihor Snitko 22 Ukraine UKR 3:52.97
6 Luiz Lima 22 Brazil BRA 3:53.87
7 Jacob Carstensen 22 Denmark DEN 3:54.14
8 Dmitry Koptur 22 Belarus BLR 3:55.26

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Chad Carvin 26 United States USA 3:48.42 QU
2 Dragoş Coman 19 Romania ROU 3:48.77 QU
3 Grant Hackett 20 Australia AUS 3:48.91 QU
4 Heiko Hell 20 Germany GER 3:50.80
5 James Salter 24 Great Britain GBR 3:52.01
6 Vlastimil Burda 24 Czech Republic CZE 3:54.40
7 Spyros Gianniotis 20 Greece GRE 3:54.96
8 Ricardo Monasterio 21 Venezuela VEN 3:55.35

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Ian Thorpe 17 Australia AUS 3:44.65 QU/OR
2 Emiliano Brembilla 21 Italy ITA 3:48.41 QU
3 Klete Keller 18 United States USA 3:48.62 QU
4 Nicolas Rostoucher 19 France FRA 3:51.80
5 Aleksey Filipets 22 Russia RUS 3:52.21
6 Rick Say 21 Canada CAN 3:52.72
7 Mark Johnston 21 Canada CAN 3:54.99
8 Ihor Chervynskiy 18 Ukraine UKR 3:59.84