Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 200 metres Freestyle

Swimming at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's 200 metres Freestyle Round One

Swimming at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Sydney International Aquatic Centre, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 17, 2000
Date Finished: September 17, 2000
Format: Fastest 16 advanced to the semi-finals.

Gold: NED Pieter van den Hoogenband
Silver: AUS Ian Thorpe
Bronze: ITA Massimiliano Rosolino

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Oleg Tsvetkovsky 30 Uzbekistan UZB 1:54.93
2 Mahmoud El-Wany 19 Egypt EGY 1:55.19
3 Sebastien Paddington 23 Trinidad and Tobago TTO 1:55.40
4 Hakimuddin Shabbir Habibulla 20 India IND 1:58.35
5 Santiago Deu 20 Andorra AND 1:59.31

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Mark Chay 18 Singapore SIN 1:52.22
2 Allen Ong 20 Malaysia MAS 1:54.53
3 George Gleason 21 United States Virgin Islands ISV 1:54.64
4 Nikola Kalabić 21 Serbia and Montenegro SCG 1:54.75
5 Aytekin Mindan 19 Turkey TUR 1:54.86
6 Carl Probert 25 Fiji FIJ 1:54.98
7 Andrey Kvasov 24 Kazakhstan KAZ 1:55.72
8 Alexandros Aresti 17 Cyprus CYP 1:57.54

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Damian Alleyne 17 Barbados BAR 1:52.75
2 U Cheol 22 South Korea KOR 1:53.02
3 Javier Díaz 21 Mexico MEX 1:53.20
4 Jonathan Duncan 18 New Zealand NZL 1:53.27
5 Fernando Jácome 20 Colombia COL 1:54.17
6 Francisco Páez 21 Venezuela VEN 1:54.32
7 Wu Nien-Pin 17 Chinese Taipei TPE 1:54.58
8 Vicha Ratanachote 23 Thailand THA 1:54.91

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Arūnas Savickas 25 Lithuania LTU 1:52.02
2 Rostyslav Svanidze 28 Ukraine UKR 1:52.35
3 Ricardo Pedroso 23 Portugal POR 1:52.60
4 Mark Kwok 23 Hong Kong HKG 1:52.71
5 Dmitry Kuzmin 23 Kyrgyzstan KGZ 1:52.93
6 Andrei Cecan 24 Moldova MDA 1:53.23
7 Rodrigo Castro 21 Brazil BRA 1:53.65
8 Glen Walshaw 24 Zimbabwe ZIM 1:54.70

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Josh Davis 28 United States USA 1:48.43 QU
2 James Salter 24 Great Britain GBR 1:48.77 QU
3 Örn Arnarson 19 Iceland ISL 1:49.78 QU
4 Paul Palmer 25 Great Britain GBR 1:49.83 QU
5 Stefan Herbst 22 Germany GER 1:49.84 QU
6 Attila Zubor 25 Hungary HUN 1:50.11 QU
7 Jacob Carstensen 22 Denmark DEN 1:50.41
8 Mark Johnston 21 Canada CAN 1:50.92

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Pieter van den Hoogenband 22 Netherlands NED 1:46.71 QU
2 Igor Koleda 21 Belarus BLR 1:49.01 QU
3 Grant Hackett 20 Australia AUS 1:49.23 QU
4 Stefan Pohl 22 Germany GER 1:50.07 QU
5 Béla Szabados 26 Hungary HUN 1:50.10 QU
6 Martijn Zuijdweg 23 Netherlands NED 1:50.37
7 Dimitrios Manganas 22 Greece GRE 1:54.36

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Ian Thorpe 17 Australia AUS 1:46.56 QU/OR
2 Massimiliano Rosolino 22 Italy ITA 1:47.37 QU
3 Rick Say 21 Canada CAN 1:48.62 QU
4 Scott Goldblatt 21 United States USA 1:49.05 QU
5 Andrey Kapralov 19 Russia RUS 1:49.92 QU
6 Dragoş Coman 19 Romania ROU 1:50.20
7 Květoslav Svoboda 18 Czech Republic CZE 1:50.29