Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 1,500 metres Freestyle

Swimming at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's 1,500 metres Freestyle Round One

Swimming at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Sydney International Aquatic Centre, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 22, 2000
Date Finished: September 22, 2000
Format: Fastest eight advanced to the final.

Gold: AUS Grant Hackett
Silver: AUS Kieren Perkins
Bronze: USA Chris Thompson

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Vlastimil Burda 24 Czech Republic CZE 15:33.25
2 Li Yun-Lin 18 Chinese Taipei TPE 16:13.05
AC Ivan Ivanov 21 Kyrgyzstan KGZ DQ

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Juan Carlos Piccio 19 Philippines PHI 15:51.57
2 Agustín Fiorilli 21 Argentina ARG 15:52.69
3 Dieung Mannang 19 Malaysia MAS 16:02.11
4 Jonathan Duncan 18 New Zealand NZL 16:03.41
5 Steven Chandra 19 Indonesia INA 16:10.98
6 Diego Mularoni 20 San Marino SMR 16:12.91

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Ricardo Monasterio 21 Venezuela VEN 15:17.00
2 Dmitry Koptur 22 Belarus BLR 15:29.62
3 Spyros Gianniotis 20 Greece GRE 15:29.69
4 Torwai Sethsothorn 18 Thailand THA 15:39.60
5 Petar Stoychev 23 Bulgaria BUL 15:42.76
6 Jorge Carral 17 Mexico MEX 15:43.03
7 Jin Hao 21 China CHN 15:48.49
8 Jo Seong-Mo 15 South Korea KOR 15:50.45

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Kieren Perkins 27 Australia AUS 14:58.34 QU
2 Aleksey Filipets 22 Russia RUS 15:10.94 QU
3 Ihor Chervynskiy 18 Ukraine UKR 15:12.30 QU
4 Frederik Hviid 25 Spain ESP 15:14.37
5 Luiz Lima 22 Brazil BRA 15:23.15
6 Aleksey Kovrigin 19 Russia RUS 15:30.69
7 Andrew Hurd 18 Canada CAN 15:30.98
8 Tim Peterson 21 Canada CAN 15:34.94

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Erik Vendt 19 United States USA 15:05.11 QU
2 Chris Thompson 21 United States USA 15:11.21 QU
3 Heiko Hell 20 Germany GER 15:11.91 QU
4 Masato Hirano 25 Japan JPN 15:14.43
5 Ihor Snitko 22 Ukraine UKR 15:14.67
6 Teo Edo 25 Spain ESP 15:32.01
7 Hannes Kalteis 18 Austria AUT 15:32.90
8 Adam Faulkner 18 Great Britain GBR 15:39.86

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Grant Hackett 20 Australia AUS 15:07.50 QU
2 Ryk Neethling 22 South Africa RSA 15:09.12 QU
3 Dragoş Coman 19 Romania ROU 15:12.64
4 Christian Minotti 20 Italy ITA 15:12.72
5 Nicolas Rostoucher 19 France FRA 15:13.26
6 Yota Arase 18 Japan JPN 15:18.20
7 Paul Palmer 25 Great Britain GBR 15:21.09
8 Emiliano Brembilla 21 Italy ITA 15:27.95