Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 100 metres Breaststroke

Swimming at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's 100 metres Breaststroke Round One

Swimming at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Sydney International Aquatic Centre, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 16, 2000
Date Finished: September 16, 2000
Format: Fastest 16 advanced to the semi-finals.

Gold: ITA Domenico Fioravanti
Silver: USA Ed Moses
Bronze: RUS Roman Sludnov

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Antonio Leon 18 Paraguay PAR 1:08.12
2 Kieran Chan 15 Papua New Guinea PNG 1:13.34
3 Joe Atuhaire 22 Uganda UGA 1:22.35

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Juan José Madrigal 26 Costa Rica CRC 1:05.14
2 Sylvain Fauré 21 Monaco MON 1:05.51
3 Jean-Luc Razakarivony 25 Madagascar MAD 1:05.97
4 Ahmed Al-Kudmani 21 Saudi Arabia KSA 1:06.07
5 Malick Fall 14 Senegal SEN 1:08.60
6 Karar Samedul Islam 19 Bangladesh BAN 1:14.93
AC Facinet Bangoura 28 Guinea GUI DQ

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Vadim Tatarov 29 Moldova MDA 1:04.12
2 Francisco Suriano 22 El Salvador ESA 1:04.31
3 Wickus Nienaber 19 Swaziland SWZ 1:04.98
4 Jörg Lindemeier 32 Namibia NAM 1:05.25
5 Matthew Kwok 21 Hong Kong HKG 1:05.28
6 Aleksandr Savitsky 29 Kazakhstan KAZ 1:05.95
7 Krasimir Zakhov 21 Bulgaria BUL 1:07.09
8 Hakan Kiper 27 Turkey TUR 1:07.46

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1T Arsenio López 21 Puerto Rico PUR 1:04.02
1T Valērijs Kalmikovs 27 Latvia LAT 1:04.02
3 Andrew Bree 19 Ireland IRL 1:04.58
4 Nikola Savčić 26 Serbia and Montenegro SCG 1:04.64
5 Jo Gyeong-Hwan 18 South Korea KOR 1:04.71
6 Hjalti Guðmundsson 22 Iceland ISL 1:05.55
7 Daniel Liew 19 Singapore SIN 1:06.41
8 Yevgeny Petrashov 26 Kyrgyzstan KGZ 1:07.32

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Tal Stricker 21 Israel ISR 1:03.99
2 Álvaro Fortuny 21 Guatemala GUA 1:04.35
3 Alwin de Prins 21 Luxembourg LUX 1:04.37
4 Yang Shang-Hsuan 16 Chinese Taipei TPE 1:04.54
5 Alfredo Jacobo 18 Mexico MEX 1:04.67
6 Iván Rodríguez 23 Panama PAN 1:04.68
7 Aleksandr Gukov 28 Belarus BLR 1:04.96
8 Sergio Ferreyra 23 Argentina ARG 1:05.75

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Phil Rogers 29 Australia AUS 1:02.77
2 Elvin Chia 23 Malaysia MAS 1:02.81
3 Patrick Schmollinger 27 Austria AUT 1:02.87
4 Marek Krawczyk 24 Poland POL 1:03.00
5 Steven Ferguson 20 New Zealand NZL 1:03.06
6 Vanja Rogulj 18 Croatia CRO 1:03.58
7 Eduardo Fischer 20 Brazil BRA 1:03.72
8 Raiko Pachel 26 Estonia EST 1:03.99

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Károly Güttler 32 Hungary HUN 1:01.66 QU
2 Kosuke Kitajima 17 Japan JPN 1:01.68 QU
3 Morgan Knabe 19 Canada CAN 1:01.81 QU
4 Dmitry Komornikov 19 Russia RUS 1:01.87 QU
5 Hugues Duboscq 19 France FRA 1:02.40 QU
6 Adam Whitehead 20 Great Britain GBR 1:02.91
7 Pat Calhoun 19 United States USA 1:03.03
8 Terence Parkin 20 South Africa RSA 1:03.11

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Domenico Fioravanti 23 Italy ITA 1:01.32 QU
2 Daniel Málek 27 Czech Republic CZE 1:01.56 QU
3 Ed Moses 20 United States USA 1:01.59 QU
4 Brett Petersen 24 South Africa RSA 1:02.20 QU
5 Darren Mew 20 Great Britain GBR 1:02.42 QU
6 Remo Lütolf 20 Switzerland SUI 1:02.54 QU
7 José Couto 22 Portugal POR 1:02.79
8 Zhu Yi 22 China CHN 1:03.20

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Marcel Wouda 28 Netherlands NED 1:02.00 QU
2 Jens Kruppa 24 Germany GER 1:02.09 QU
3 Roman Sludnov 20 Russia RUS 1:02.15 QU
4 Jarno Pihlava 21 Finland FIN 1:02.21 QU
5 Oleh Lisohor 21 Ukraine UKR 1:02.24 QU
6 Mark Warnecke 30 Germany GER 1:02.85
7 Akira Hayashi 25 Japan JPN 1:02.86
8 Patrik Isaksson 27 Sweden SWE 1:03.05