Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 2000 Sydney Summer Games:

Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Rushcutters Bay Marina, Rose Bay, New South Wales
Date Started: September 20, 2000
Date Finished: September 29, 2000
Format: Points awarded for placement in each race. Best nine of eleven scores to count for final placement.

Gold: GBR Ben Ainslie
Silver: BRA Robert Scheidt
Bronze: AUS Michael Blackburn

Final Standings

Rank Athlete Age Team NOC Medal NP TP
1 Ben Ainslie 23 Great Britain GBR Gold 42.0 100.0
2 Robert Scheidt 27 Brazil BRA Silver 44.0 110.0
3 Michael Blackburn 30 Australia AUS Bronze 60.0 100.0
4 Serge Kats 29 Netherlands NED 72.0 132.0
5 Andreas Geritzer 22 Austria AUT 78.0 160.0
6 Gustavo de Lima 23 Portugal POR 83.0 161.0
7 Maciej Grabowski 22 Poland POL 86.0 150.0
8 Diego Negri 29 Italy ITA 91.0 129.0
9 Gareth Blanckenberg 20 South Africa RSA 92.0 148.0
10 Peer Moberg 29 Norway NOR 94.0 150.0
11 Luis Martínez 27 Spain ESP 97.0 164.0
12 John Myrdal 29 United States USA 100.0 183.0
13 Peder Rønholt 26 Denmark DEN 103.0 159.0
14 Karl Suneson 25 Sweden SWE 107.0 195.0
15 Antonios Bougiouris 26 Greece GRE 111.0 165.0
16 Philippe Bergmans 26 Belgium BEL 116.0 171.0
17 Roope Suomalainen 27 Finland FIN 127.0 196.0
18 Tamás Eszes 24 Hungary HUN 127.0 197.0
19 Vasilij Žbogar 24 Slovenia SLO 142.0 219.0
20 Vladimir Krutskikh 27 Russia RUS 143.0 203.0
21 Peter Fox 33 New Zealand NZL 144.0 212.0
22 Kevin Lim 23 Malaysia MAS 145.0 206.0
23 Diego Romero 25 Argentina ARG 162.0 217.0
24 Marty Essig 25 Canada CAN 176.0 255.0
25 Giedrius Gužys 23 Lithuania LTU 177.0 242.0
26 Kim Ho-Gon 29 South Korea KOR 181.0 252.0
27 Kunio Suzuki 24 Japan JPN 202.0 276.0
28 Allan Julie 23 Seychelles SEY 203.0 285.0
29 Peter Šaraškin 32 Estonia EST 210.0 286.0
30 Adolfo Carrau 25 Uruguay URU 230.0 298.0
31 Veerasit Puangnak 34 Thailand THA 238.0 317.0
32 Aleksandr Mumyga 18 Belarus BLR 243.0 317.0
33 Luis Alberto Olcese 18 Peru PER 253.0 335.0
34 Ali Kemal Tüfekçi 27 Turkey TUR 254.0 331.0
35 José Urbay 34 Cuba CUB 259.0 340.0
36 Cor van Aanholt 41 Netherlands Antilles AHO 260.0 345.0
37 Mario Aquilina 24 Malta MLT 272.0 353.0
38 Stanley Tan 25 Singapore SIN 275.0 352.0
39 Karl James 33 Antigua and Barbuda ANT 281.0 357.0
40 Aimilios Oikonomidis 41 Cyprus CYP 305.0 385.0
41 Brett Chivers 23 Guam GUM 335.0 423.0
42 Hafsteinn Ægir Geirsson 20 Iceland ISL 355.0 443.0
43 Mate Arapov 24 Croatia CRO 396.0 484.0