Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 2000 Sydney Summer Games:

Mixed One Person Dinghy Race Two

Sailing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Rushcutters Bay Marina, Rose Bay, New South Wales
Date Started: September 20, 2000
Date Finished: September 20, 2000

Gold: GBR Ben Ainslie
Silver: BRA Robert Scheidt
Bronze: AUS Michael Blackburn

Race Two

Rank Athlete Age Team NOC PTS T
1 Ben Ainslie 23 Great Britain GBR 1.0 54:29
2 Robert Scheidt 27 Brazil BRA 2.0 55:18
3 Serge Kats 29 Netherlands NED 3.0 55:20
4 Philippe Bergmans 26 Belgium BEL 4.0 55:28
5 Karl Suneson 25 Sweden SWE 5.0 55:30
6 Vasilij Žbogar 24 Slovenia SLO 6.0 55:32
7 Peer Moberg 29 Norway NOR 7.0 55:37
8 Michael Blackburn 30 Australia AUS 8.0 55:39
9 Vladimir Krutskikh 27 Russia RUS 9.0 55:50
10 Gareth Blanckenberg 20 South Africa RSA 10.0 55:53
11 Andreas Geritzer 22 Austria AUT 11.0 56:06
12 Kunio Suzuki 24 Japan JPN 12.0 56:08
13 Roope Suomalainen 27 Finland FIN 13.0 56:10
14 José Urbay 34 Cuba CUB 14.0 56:13
15 Kim Ho-Gon 29 South Korea KOR 15.0 56:30
16 Marty Essig 25 Canada CAN 16.0 56:37
17 Diego Negri 29 Italy ITA 17.0 56:44
18 Antonios Bougiouris 26 Greece GRE 18.0 57:06
19 Peter Fox 33 New Zealand NZL 19.0 57:08
20 John Myrdal 29 United States USA 20.0 57:11
21 Allan Julie 23 Seychelles SEY 21.0 57:14
22 Gustavo de Lima 23 Portugal POR 22.0 57:16
23 Luis Martínez 27 Spain ESP 23.0 57:17
24 Maciej Grabowski 22 Poland POL 24.0 57:17
25 Diego Romero 25 Argentina ARG 25.0 57:38
26 Tamás Eszes 24 Hungary HUN 26.0 57:48
27 Aleksandr Mumyga 18 Belarus BLR 27.0 57:51
28 Cor van Aanholt 41 Netherlands Antilles AHO 28.0 58:02
29 Peter Šaraškin 32 Estonia EST 29.0 58:10
30 Giedrius Gužys 23 Lithuania LTU 30.0 58:30
31 Kevin Lim 23 Malaysia MAS 31.0 59:05
32 Peder Rønholt 26 Denmark DEN 32.0 59:07
33 Brett Chivers 23 Guam GUM 33.0 59:08
34 Karl James 33 Antigua and Barbuda ANT 34.0 59:10
35 Adolfo Carrau 25 Uruguay URU 35.0 59:13
36 Veerasit Puangnak 34 Thailand THA 36.0 59:15
37 Luis Alberto Olcese 18 Peru PER 37.0 59:19
38 Stanley Tan 25 Singapore SIN 38.0 59:57
39 Aimilios Oikonomidis 41 Cyprus CYP 39.0 1-00:01
40 Ali Kemal Tüfekçi 27 Turkey TUR 40.0 1-00:10
41 Mario Aquilina 24 Malta MLT 41.0 1-00:13
42 Hafsteinn Ægir Geirsson 20 Iceland ISL 42.0 1-01:31
AC Mate Arapov 24 Croatia CRO 44.0 DNF