You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2000 Sydney > Sailing > Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 2000 Sydney Summer Games:

Mixed One Person Dinghy Race Three

Sailing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Rushcutters Bay Marina, Rose Bay, New South Wales
Date Started: September 21, 2000
Date Finished: September 21, 2000

Gold: GBR Ben Ainslie
Silver: BRA Robert Scheidt
Bronze: AUS Michael Blackburn

Race Three

Rank Athlete Age Team NOC PTS T
1 Ben Ainslie 23 Great Britain GBR 1.0 37:52
2 Michael Blackburn 30 Australia AUS 2.0 37:56
3 Karl Suneson 25 Sweden SWE 3.0 37:58
4 Gustavo de Lima 23 Portugal POR 4.0 38:24
5 Roope Suomalainen 27 Finland FIN 5.0 38:30
6 Peter Šaraškin 32 Estonia EST 6.0 38:36
7 Marty Essig 25 Canada CAN 7.0 38:49
8 Antonios Bougiouris 26 Greece GRE 8.0 39:09
9 Tamás Eszes 24 Hungary HUN 9.0 39:33
10 Serge Kats 29 Netherlands NED 10.0 39:34
11 Peer Moberg 29 Norway NOR 11.0 40:52
12 Peder Rønholt 26 Denmark DEN 12.0 40:00
13 Peter Fox 33 New Zealand NZL 13.0 40:01
14 Kevin Lim 23 Malaysia MAS 14.0 40:05
15 Vladimir Krutskikh 27 Russia RUS 15.0 40:06
16 Luis Martínez 27 Spain ESP 16.0 40:10
17 Aimilios Oikonomidis 41 Cyprus CYP 17.0 40:12
18 Diego Negri 29 Italy ITA 18.0 40:13
19 Kunio Suzuki 24 Japan JPN 19.0 40:19
20 Aleksandr Mumyga 18 Belarus BLR 20.0 40:20
21 Luis Alberto Olcese 18 Peru PER 21.0 40:26
22 Robert Scheidt 27 Brazil BRA 22.0 40:27
23 Diego Romero 25 Argentina ARG 23.0 41:18
24 Philippe Bergmans 26 Belgium BEL 24.0 41:34
25 Mario Aquilina 24 Malta MLT 25.0 41:49
26 Kim Ho-Gon 29 South Korea KOR 26.0 41:52
27 Karl James 33 Antigua and Barbuda ANT 27.0 42:13
28 Veerasit Puangnak 34 Thailand THA 28.0 42:14
29 Adolfo Carrau 25 Uruguay URU 29.0 42:18
30 Vasilij Žbogar 24 Slovenia SLO 30.0 42:21
31 Hafsteinn Ægir Geirsson 20 Iceland ISL 31.0 42:24
32 Gareth Blanckenberg 20 South Africa RSA 32.0 42:37
33 Ali Kemal Tüfekçi 27 Turkey TUR 33.0 42:50
34 Maciej Grabowski 22 Poland POL 34.0 43:02
35 Giedrius Gužys 23 Lithuania LTU 35.0 43:19
36 Stanley Tan 25 Singapore SIN 36.0 43:27
37 José Urbay 34 Cuba CUB 37.0 43:29
38 Andreas Geritzer 22 Austria AUT 38.0 43:33
39 John Myrdal 29 United States USA 39.0 43:36
40 Brett Chivers 23 Guam GUM 40.0 43:51
AC Mate Arapov 24 Croatia CRO 44.0 DNF
AC Cor van Aanholt 41 Netherlands Antilles AHO 44.0 OCS
AC Allan Julie 23 Seychelles SEY 44.0 DQ