You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2000 Sydney > Sailing > Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 2000 Sydney Summer Games:

Mixed One Person Dinghy Race Ten

Sailing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Rushcutters Bay Marina, Rose Bay, New South Wales
Date Started: September 29, 2000
Date Finished: September 29, 2000

Gold: GBR Ben Ainslie
Silver: BRA Robert Scheidt
Bronze: AUS Michael Blackburn

Race Ten

Rank Athlete Age Team NOC PTS T
1 Robert Scheidt 27 Brazil BRA 1.0 1-04:40
2 Maciej Grabowski 22 Poland POL 2.0 1-05:19
3 Michael Blackburn 30 Australia AUS 3.0 1-05:31
4 Ben Ainslie 23 Great Britain GBR 4.0 1-05:40
5 Andreas Geritzer 22 Austria AUT 5.0 1-05:46
6 Philippe Bergmans 26 Belgium BEL 6.0 1-05:48
7 Kim Ho-Gon 29 South Korea KOR 7.0 1-05:54
8 Peter Fox 33 New Zealand NZL 8.0 1-05:55
9 Serge Kats 29 Netherlands NED 9.0 1-05:56
10 Gustavo de Lima 23 Portugal POR 10.0 1-05:57
11 Peder Rønholt 26 Denmark DEN 11.0 1-06:11
12 Gareth Blanckenberg 20 South Africa RSA 12.0 1-06:14
13 Luis Martínez 27 Spain ESP 13.0 1-06:15
14 Vladimir Krutskikh 27 Russia RUS 14.0 1-06:18
15 Antonios Bougiouris 26 Greece GRE 15.0 1-06:26
16 Vasilij Žbogar 24 Slovenia SLO 16.0 1-06:47
17 John Myrdal 29 United States USA 17.0 1-06:52
18 Marty Essig 25 Canada CAN 18.0 1-06:54
19 Roope Suomalainen 27 Finland FIN 19.0 1-06:54
20 Diego Negri 29 Italy ITA 20.0 1-06:59
21 Peter Šaraškin 32 Estonia EST 21.0 1-07:05
22 Peer Moberg 29 Norway NOR 22.0 1-07:06
23 Kevin Lim 23 Malaysia MAS 23.0 1-07:09
24 Ali Kemal Tüfekçi 27 Turkey TUR 24.0 1-07:23
25 Giedrius Gužys 23 Lithuania LTU 25.0 1-07:27
26 Tamás Eszes 24 Hungary HUN 26.0 1-07:32
27 Diego Romero 25 Argentina ARG 27.0 1-07:40
28 Allan Julie 23 Seychelles SEY 28.0 1-07:46
29 Adolfo Carrau 25 Uruguay URU 29.0 1-07:50
30 Kunio Suzuki 24 Japan JPN 30.0 1-07:51
31 Luis Alberto Olcese 18 Peru PER 31.0 1-07:52
32 Aleksandr Mumyga 18 Belarus BLR 32.0 1-08:20
33 Aimilios Oikonomidis 41 Cyprus CYP 33.0 1-08:29
34 Stanley Tan 25 Singapore SIN 34.0 1-08:29
35 José Urbay 34 Cuba CUB 35.0 1-08:32
36 Mario Aquilina 24 Malta MLT 36.0 1-08:34
37 Cor van Aanholt 41 Netherlands Antilles AHO 37.0 1-08:50
38 Karl James 33 Antigua and Barbuda ANT 38.0 1-09:05
39 Veerasit Puangnak 34 Thailand THA 39.0 1-09:06
AC Mate Arapov 24 Croatia CRO 44.0 DNF
AC Hafsteinn Ægir Geirsson 20 Iceland ISL 44.0 DNF
AC Karl Suneson 25 Sweden SWE 44.0 DQ