You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2000 Sydney > Sailing > Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 2000 Sydney Summer Games:

Mixed One Person Dinghy Race Four

Sailing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Rushcutters Bay Marina, Rose Bay, New South Wales
Date Started: September 21, 2000
Date Finished: September 21, 2000

Gold: GBR Ben Ainslie
Silver: BRA Robert Scheidt
Bronze: AUS Michael Blackburn

Race Four

Rank Athlete Age Team NOC PTS T
1 Robert Scheidt 27 Brazil BRA 1.0 1-08:25
2 Gustavo de Lima 23 Portugal POR 2.0 1-08:58
3 Ben Ainslie 23 Great Britain GBR 3.0 1-09:11
4 Peder Rønholt 26 Denmark DEN 4.0 1-09:17
5 Maciej Grabowski 22 Poland POL 5.0 1-09:37
6 Gareth Blanckenberg 20 South Africa RSA 6.0 1-09:48
7 Serge Kats 29 Netherlands NED 7.0 1-09:55
8 Luis Martínez 27 Spain ESP 8.0 1-09:58
9 Andreas Geritzer 22 Austria AUT 9.0 1-10:08
10 Diego Romero 25 Argentina ARG 10.0 1-10:11
11 Diego Negri 29 Italy ITA 11.0 1-10:21
12 Antonios Bougiouris 26 Greece GRE 12.0 1-10:49
13 Tamás Eszes 24 Hungary HUN 13.0 1-10:56
14 Kevin Lim 23 Malaysia MAS 14.0 1-11:04
15 Kunio Suzuki 24 Japan JPN 15.0 1-11:09
16 Roope Suomalainen 27 Finland FIN 16.0 1-11:15
17 Vladimir Krutskikh 27 Russia RUS 17.0 1-11:31
18 Michael Blackburn 30 Australia AUS 18.0 1-11:37
19 Vasilij Žbogar 24 Slovenia SLO 19.0 1-11:56
20 Veerasit Puangnak 34 Thailand THA 20.0 1-12:23
21 John Myrdal 29 United States USA 21.0 1-12:31
22 Giedrius Gužys 23 Lithuania LTU 22.0 1-12:37
23 Philippe Bergmans 26 Belgium BEL 23.0 1-12:45
24 Karl Suneson 25 Sweden SWE 24.0 1-12:50
25 Adolfo Carrau 25 Uruguay URU 25.0 1-12:57
26 Stanley Tan 25 Singapore SIN 26.0 1-13:04
27 José Urbay 34 Cuba CUB 27.0 1-13:17
28 Kim Ho-Gon 29 South Korea KOR 28.0 1-13:29
29 Aleksandr Mumyga 18 Belarus BLR 29.0 1-13:40
30 Peter Šaraškin 32 Estonia EST 30.0 1-13:44
31 Allan Julie 23 Seychelles SEY 31.0 1-13:48
32 Peer Moberg 29 Norway NOR 32.0 1-13:53
33 Mario Aquilina 24 Malta MLT 33.0 1-13:57
34 Karl James 33 Antigua and Barbuda ANT 34.0 1-14:01
35 Marty Essig 25 Canada CAN 35.0 1-14:04
36 Brett Chivers 23 Guam GUM 36.0 1-14:42
37 Ali Kemal Tüfekçi 27 Turkey TUR 37.0 1-14:48
38 Cor van Aanholt 41 Netherlands Antilles AHO 38.0 1-15:05
39 Hafsteinn Ægir Geirsson 20 Iceland ISL 39.0 1-15:23
40 Aimilios Oikonomidis 41 Cyprus CYP 40.0 1-15:45
AC Mate Arapov 24 Croatia CRO 44.0 DNF
AC Peter Fox 33 New Zealand NZL 44.0 OCS
AC Luis Alberto Olcese 18 Peru PER 44.0 DQ