Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 2000 Sydney Summer Games:

Mixed One Person Dinghy Race Eight

Sailing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Rushcutters Bay Marina, Rose Bay, New South Wales
Date Started: September 28, 2000
Date Finished: September 28, 2000

Gold: GBR Ben Ainslie
Silver: BRA Robert Scheidt
Bronze: AUS Michael Blackburn

Race Eight

Rank Athlete Age Team NOC PTS T
1 John Myrdal 29 United States USA 1.0 44:47
2 Michael Blackburn 30 Australia AUS 2.0 44:50
3 Luis Martínez 27 Spain ESP 3.0 45:01
4 Peer Moberg 29 Norway NOR 4.0 45:06
5 Robert Scheidt 27 Brazil BRA 5.0 45:13
6 Antonios Bougiouris 26 Greece GRE 6.0 45:22
7 Gustavo de Lima 23 Portugal POR 7.0 45:57
8 Diego Negri 29 Italy ITA 8.0 45:59
9 Peder Rønholt 26 Denmark DEN 9.0 46:04
10 Allan Julie 23 Seychelles SEY 10.0 46:07
11 Ben Ainslie 23 Great Britain GBR 11.0 46:15
12 Giedrius Gužys 23 Lithuania LTU 12.0 46:17
13 Maciej Grabowski 22 Poland POL 13.0 46:20
14 Karl Suneson 25 Sweden SWE 14.0 46:28
15 Andreas Geritzer 22 Austria AUT 15.0 46:36
16 Vasilij Žbogar 24 Slovenia SLO 16.0 46:37
17 Philippe Bergmans 26 Belgium BEL 17.0 46:43
18 Peter Fox 33 New Zealand NZL 18.0 46:52
19 Serge Kats 29 Netherlands NED 19.0 47:04
20 Kim Ho-Gon 29 South Korea KOR 20.0 47:05
21 Gareth Blanckenberg 20 South Africa RSA 21.0 47:10
22 José Urbay 34 Cuba CUB 22.0 47:25
23 Roope Suomalainen 27 Finland FIN 23.0 47:28
24 Vladimir Krutskikh 27 Russia RUS 24.0 47:41
25 Kunio Suzuki 24 Japan JPN 25.0 47:44
26 Tamás Eszes 24 Hungary HUN 26.0 47:51
27 Adolfo Carrau 25 Uruguay URU 27.0 47:54
28 Diego Romero 25 Argentina ARG 28.0 47:55
29 Kevin Lim 23 Malaysia MAS 29.0 48:01
30 Ali Kemal Tüfekçi 27 Turkey TUR 30.0 48:06
31 Stanley Tan 25 Singapore SIN 31.0 48:09
32 Peter Šaraškin 32 Estonia EST 32.0 48:18
33 Karl James 33 Antigua and Barbuda ANT 33.0 48:26
34 Aleksandr Mumyga 18 Belarus BLR 34.0 48:29
35 Mario Aquilina 24 Malta MLT 35.0 48:40
36 Cor van Aanholt 41 Netherlands Antilles AHO 36.0 49:00
37 Aimilios Oikonomidis 41 Cyprus CYP 37.0 49:01
38 Luis Alberto Olcese 18 Peru PER 38.0 49:09
39 Hafsteinn Ægir Geirsson 20 Iceland ISL 39.0 49:14
40 Veerasit Puangnak 34 Thailand THA 40.0 49:19
AC Mate Arapov 24 Croatia CRO 44.0 DNF
AC Marty Essig 25 Canada CAN 44.0 OCS