You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2000 Sydney > Rhythmic Gymnastics > Women's Individual

Rhythmic Gymnastics at the 2000 Sydney Summer Games:

Women's Individual Qualifying

Rhythmic Gymnastics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): The Dome and Exhibition Complex, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 28, 2000
Date Finished: September 29, 2000
Format: Top 10 advanced to final.

Gold: RUS Yuliya Barsukova
Silver: BLR Yuliya Raskina
Bronze: RUS Alina Kabayeva

Qualifying

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Alina Kabayeva 17 Russia RUS 39.691 QU
2 Yuliya Raskina 18 Belarus BLR 39.624 QU
3 Yuliya Barsukova 21 Russia RUS 39.600 QU
4 Eva Serrano 22 France FRA 39.483 QU
5 Olena Vitrychenko 23 Ukraine UKR 39.399 QU
6 Valeriya Vatkina 19 Belarus BLR 39.058 QU
7 Susanna Marchesi 20 Italy ITA 38.924 QU
8 Tamara Yerofieieva 18 Ukraine UKR 38.899 QU
9 Almudena Cid 20 Spain ESP 38.848 QU
10 Dona Evmorfia 16 Greece GRE 38.833 QU
11 Esther Domínguez 19 Spain ESP 38.732
12 Edita Schaufler 20 Germany GER 38.707
13 Agnieszka Brandebura 19 Poland POL 38.577
14 Svetlana Tokayev 20 Israel ISR 38.569
15 Iva Tepeshanova 17 Bulgaria BUL 38.548
16 Rieko Matsunaga 21 Japan JPN 38.407
17 Lena Asmus 18 Germany GER 38.311
18 Emilie Livingston 17 Canada CAN 38.266
19 Dani Leray 17 Australia AUS 38.215
20 Viktória Fráter 23 Hungary HUN 38.161
21 Inga Tavdishvili 18 Georgia GEO 38.082
22 Zhou Xiaojing 23 China CHN 37.878
23 Heini Lautala 23 Finland FIN 37.332
24 Shereen Taama 18 Egypt EGY 36.802

Qualifying Rope

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Alina Kabayeva 17 Russia RUS 9.916
2T Yuliya Raskina 18 Belarus BLR 9.900
2T Yuliya Barsukova 21 Russia RUS 9.900
4 Eva Serrano 22 France FRA 9.875
5 Olena Vitrychenko 23 Ukraine UKR 9.850
6 Edita Schaufler 20 Germany GER 9.775
7 Valeriya Vatkina 19 Belarus BLR 9.750
8T Susanna Marchesi 20 Italy ITA 9.725
8T Tamara Yerofieieva 18 Ukraine UKR 9.725
10 Agnieszka Brandebura 19 Poland POL 9.716
11 Almudena Cid 20 Spain ESP 9.691
12 Dona Evmorfia 16 Greece GRE 9.675
13 Svetlana Tokayev 20 Israel ISR 9.666
14 Esther Domínguez 19 Spain ESP 9.658
15 Iva Tepeshanova 17 Bulgaria BUL 9.608
16 Dani Leray 17 Australia AUS 9.575
17 Viktória Fráter 23 Hungary HUN 9.566
18 Zhou Xiaojing 23 China CHN 9.550
19 Rieko Matsunaga 21 Japan JPN 9.541
20 Emilie Livingston 17 Canada CAN 9.525
21 Inga Tavdishvili 18 Georgia GEO 9.483
22 Lena Asmus 18 Germany GER 9.429
23 Heini Lautala 23 Finland FIN 9.404
24 Shereen Taama 18 Egypt EGY 9.241

Qualifying Hoop

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Alina Kabayeva 17 Russia RUS 9.925
2 Yuliya Raskina 18 Belarus BLR 9.908
3 Yuliya Barsukova 21 Russia RUS 9.900
4 Eva Serrano 22 France FRA 9.875
5 Olena Vitrychenko 23 Ukraine UKR 9.800
6 Edita Schaufler 20 Germany GER 9.783
7 Tamara Yerofieieva 18 Ukraine UKR 9.750
8 Valeriya Vatkina 19 Belarus BLR 9.733
9T Susanna Marchesi 20 Italy ITA 9.725
9T Dona Evmorfia 16 Greece GRE 9.725
11T Almudena Cid 20 Spain ESP 9.708
11T Esther Domínguez 19 Spain ESP 9.708
13 Svetlana Tokayev 20 Israel ISR 9.683
14 Iva Tepeshanova 17 Bulgaria BUL 9.641
15 Lena Asmus 18 Germany GER 9.616
16 Rieko Matsunaga 21 Japan JPN 9.608
17 Viktória Fráter 23 Hungary HUN 9.600
18T Emilie Livingston 17 Canada CAN 9.591
18T Dani Leray 17 Australia AUS 9.591
20 Zhou Xiaojing 23 China CHN 9.516
21 Inga Tavdishvili 18 Georgia GEO 9.491
22 Agnieszka Brandebura 19 Poland POL 9.470
23 Heini Lautala 23 Finland FIN 9.450
24 Shereen Taama 18 Egypt EGY 9.250

Qualifying Ball

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Alina Kabayeva 17 Russia RUS 9.925
2 Yuliya Raskina 18 Belarus BLR 9.908
3 Yuliya Barsukova 21 Russia RUS 9.900
4 Olena Vitrychenko 23 Ukraine UKR 9.866
5 Eva Serrano 22 France FRA 9.833
6 Agnieszka Brandebura 19 Poland POL 9.791
7 Valeriya Vatkina 19 Belarus BLR 9.775
8 Susanna Marchesi 20 Italy ITA 9.741
9 Almudena Cid 20 Spain ESP 9.733
10 Dona Evmorfia 16 Greece GRE 9.725
11 Tamara Yerofieieva 18 Ukraine UKR 9.716
12 Esther Domínguez 19 Spain ESP 9.666
13 Iva Tepeshanova 17 Bulgaria BUL 9.658
14 Svetlana Tokayev 20 Israel ISR 9.645
15 Lena Asmus 18 Germany GER 9.641
16 Rieko Matsunaga 21 Japan JPN 9.633
17T Emilie Livingston 17 Canada CAN 9.575
17T Zhou Xiaojing 23 China CHN 9.575
19 Dani Leray 17 Australia AUS 9.566
20 Inga Tavdishvili 18 Georgia GEO 9.558
21 Viktória Fráter 23 Hungary HUN 9.462
22 Edita Schaufler 20 Germany GER 9.366
23 Heini Lautala 23 Finland FIN 9.337
24 Shereen Taama 18 Egypt EGY 9.170

Qualifying Ribbon

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Alina Kabayeva 17 Russia RUS 9.925
2 Yuliya Raskina 18 Belarus BLR 9.908
3T Yuliya Barsukova 21 Russia RUS 9.900
3T Eva Serrano 22 France FRA 9.900
5 Olena Vitrychenko 23 Ukraine UKR 9.883
6 Valeriya Vatkina 19 Belarus BLR 9.800
7 Edita Schaufler 20 Germany GER 9.783
8 Susanna Marchesi 20 Italy ITA 9.733
9 Almudena Cid 20 Spain ESP 9.716
10T Tamara Yerofieieva 18 Ukraine UKR 9.708
10T Dona Evmorfia 16 Greece GRE 9.708
12 Esther Domínguez 19 Spain ESP 9.700
13 Iva Tepeshanova 17 Bulgaria BUL 9.641
14T Rieko Matsunaga 21 Japan JPN 9.625
14T Lena Asmus 18 Germany GER 9.625
16 Agnieszka Brandebura 19 Poland POL 9.600
17T Svetlana Tokayev 20 Israel ISR 9.575
17T Emilie Livingston 17 Canada CAN 9.575
19 Inga Tavdishvili 18 Georgia GEO 9.550
20 Viktória Fráter 23 Hungary HUN 9.533
21 Dani Leray 17 Australia AUS 9.483
22 Zhou Xiaojing 23 China CHN 9.237
23T Heini Lautala 23 Finland FIN 9.141
23T Shereen Taama 18 Egypt EGY 9.141