You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 2000 Sydney > Equestrianism > Mixed Dressage, Individual

Equestrianism at the 2000 Sydney Summer Games:

Mixed Dressage, Individual Round Three

Equestrianism at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Sydney International Equestrian Centre, Horsley Park, New South Wales
Date Started: September 30, 2000
Date Finished: September 30, 2000

Gold: NED Anky van Grunsven
Silver: GER Isabell Werth
Bronze: GER Ulla Salzgeber

Round Three

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 32 Netherlands NED Bonfire 86.05
2 Isabell Werth 31 Germany GER Gigolo 82.20
3 Ulla Salzgeber 42 Germany GER Rusty 47 80.67
4 Coby van Baalen 43 Netherlands NED Ferro 75.10
5 Nadine Capellmann 35 Germany GER Farbenfroh 74.60
6 Susan Blinks 42 United States USA Flim Flam 74.45
7 Ellen Bontje 42 Netherlands NED Silvano N 73.55
8 Kristy Oatley-Nist 22 Australia AUS Wall Street 72.40
9 Beatriz Ferrer-Salat 34 Spain ESP Beauvalais 71.42
10 Rafael Soto 42 Spain ESP Invasor 71.32
11 Lone Castrup Jørgensen 38 Denmark DEN Kennedy 70.37
12 Pia Laus 32 Italy ITA Renoir 69.35
13 Daniel Ramseier 37 Switzerland SUI Rali Baba 69.00
14 Jon Pedersen 43 Denmark DEN Esprit De Valdemar 67.67
15 Christine Traurig 43 United States USA Etienne 67.57

Round Three Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 32 Netherlands NED Bonfire 16.85
2 Isabell Werth 31 Germany GER Gigolo 16.05
3 Ulla Salzgeber 42 Germany GER Rusty 47 15.60
4 Nadine Capellmann 35 Germany GER Farbenfroh 15.05
5 Susan Blinks 42 United States USA Flim Flam 14.77
6 Coby van Baalen 43 Netherlands NED Ferro 14.57
7 Ellen Bontje 42 Netherlands NED Silvano N 14.30
8 Lone Castrup Jørgensen 38 Denmark DEN Kennedy 14.22
9 Rafael Soto 42 Spain ESP Invasor 14.17
10 Beatriz Ferrer-Salat 34 Spain ESP Beauvalais 13.82
11 Christine Traurig 43 United States USA Etienne 13.70
12 Daniel Ramseier 37 Switzerland SUI Rali Baba 13.62
13 Pia Laus 32 Italy ITA Renoir 13.55
14 Kristy Oatley-Nist 22 Australia AUS Wall Street 13.50
15 Jon Pedersen 43 Denmark DEN Esprit De Valdemar 13.22

Round Three Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 32 Netherlands NED Bonfire 17.05
2 Ulla Salzgeber 42 Germany GER Rusty 47 16.42
3 Isabell Werth 31 Germany GER Gigolo 15.90
4 Susan Blinks 42 United States USA Flim Flam 15.45
5 Coby van Baalen 43 Netherlands NED Ferro 15.42
6 Nadine Capellmann 35 Germany GER Farbenfroh 15.17
7T Ellen Bontje 42 Netherlands NED Silvano N 14.95
7T Kristy Oatley-Nist 22 Australia AUS Wall Street 14.95
9 Rafael Soto 42 Spain ESP Invasor 14.67
10 Beatriz Ferrer-Salat 34 Spain ESP Beauvalais 14.30
11 Daniel Ramseier 37 Switzerland SUI Rali Baba 14.02
12 Lone Castrup Jørgensen 38 Denmark DEN Kennedy 13.80
13 Christine Traurig 43 United States USA Etienne 13.62
14 Pia Laus 32 Italy ITA Renoir 13.55
15 Jon Pedersen 43 Denmark DEN Esprit De Valdemar 13.22

Round Three Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 32 Netherlands NED Bonfire 17.05
2 Isabell Werth 31 Germany GER Gigolo 16.82
3 Ulla Salzgeber 42 Germany GER Rusty 47 15.92
4 Coby van Baalen 43 Netherlands NED Ferro 15.32
5 Ellen Bontje 42 Netherlands NED Silvano N 14.82
6 Kristy Oatley-Nist 22 Australia AUS Wall Street 14.67
7 Susan Blinks 42 United States USA Flim Flam 14.62
8T Nadine Capellmann 35 Germany GER Farbenfroh 14.55
8T Beatriz Ferrer-Salat 34 Spain ESP Beauvalais 14.55
10 Lone Castrup Jørgensen 38 Denmark DEN Kennedy 14.52
11 Pia Laus 32 Italy ITA Renoir 14.25
12 Jon Pedersen 43 Denmark DEN Esprit De Valdemar 14.17
13 Daniel Ramseier 37 Switzerland SUI Rali Baba 13.75
14 Rafael Soto 42 Spain ESP Invasor 13.67
15 Christine Traurig 43 United States USA Etienne 13.65

Round Three Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 32 Netherlands NED Bonfire 17.22
2 Isabell Werth 31 Germany GER Gigolo 16.67
3 Ulla Salzgeber 42 Germany GER Rusty 47 16.20
4 Nadine Capellmann 35 Germany GER Farbenfroh 15.05
5 Coby van Baalen 43 Netherlands NED Ferro 14.87
6 Susan Blinks 42 United States USA Flim Flam 14.75
7 Beatriz Ferrer-Salat 34 Spain ESP Beauvalais 14.72
8 Ellen Bontje 42 Netherlands NED Silvano N 14.70
9 Rafael Soto 42 Spain ESP Invasor 14.57
10 Kristy Oatley-Nist 22 Australia AUS Wall Street 14.30
11 Lone Castrup Jørgensen 38 Denmark DEN Kennedy 13.97
12T Daniel Ramseier 37 Switzerland SUI Rali Baba 13.92
12T Pia Laus 32 Italy ITA Renoir 13.92
14 Jon Pedersen 43 Denmark DEN Esprit De Valdemar 13.47
15 Christine Traurig 43 United States USA Etienne 12.72

Round Three Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 32 Netherlands NED Bonfire 17.87
2 Isabell Werth 31 Germany GER Gigolo 16.75
3 Ulla Salzgeber 42 Germany GER Rusty 47 16.52
4 Kristy Oatley-Nist 22 Australia AUS Wall Street 14.97
5 Coby van Baalen 43 Netherlands NED Ferro 14.90
6 Susan Blinks 42 United States USA Flim Flam 14.85
7T Nadine Capellmann 35 Germany GER Farbenfroh 14.77
7T Ellen Bontje 42 Netherlands NED Silvano N 14.77
9 Rafael Soto 42 Spain ESP Invasor 14.22
10 Pia Laus 32 Italy ITA Renoir 14.07
11 Beatriz Ferrer-Salat 34 Spain ESP Beauvalais 14.02
12 Christine Traurig 43 United States USA Etienne 13.87
13 Lone Castrup Jørgensen 38 Denmark DEN Kennedy 13.85
14 Daniel Ramseier 37 Switzerland SUI Rali Baba 13.67
15 Jon Pedersen 43 Denmark DEN Esprit De Valdemar 13.57