Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Individual Pursuit, 4,000 metres

Cycling at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's Individual Pursuit, 4,000 metres Qualifying Round

Cycling at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Dunc Gray Velodrome, Bass Hill, New South Wales
Date Started: September 16, 2000
Date Finished: September 16, 2000
Format: Top four advance to semi-finals.

Gold: GER Robert Bartko
Silver: GER Jens Lehmann
Bronze: AUS Brad McGee

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Robert Bartko 24 Germany GER 4:18.972 QU/OR
2 Rob Hayles 27 Great Britain GBR 4:20.996 QU
3 Jens Lehmann 32 Germany GER 4:21.350 QU
4 Brad McGee 24 Australia AUS 4:21.903 QU
5 Philippe Gaumont 27 France FRA 4:22.142
6 Oleksandr Symonenko 26 Ukraine UKR 4:23.983
7 Serhiy Matvieiev 25 Ukraine UKR 4:25.380
8 Walter Pérez 25 Argentina ARG 4:30.757
9 Luke Roberts 23 Australia AUS 4:31.162
10 Mariano Friedick 25 United States USA 4:31.241
11 Vladimir Karpets 19 Russia RUS 4:31.342
12 Christian Vande Velde 24 United States USA 4:31.528
13 Aleksey Markov 21 Russia RUS 4:31.589
14 Gary Anderson 32 New Zealand NZL 4:32.304
15 Franco Marvulli 21 Switzerland SUI 4:34.000
16 Toni Tauler 26 Spain ESP 4:34.415
17 Vadim Kravchenko 31 Kazakhstan KAZ 4:40.410

Qualifying Round Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Walter Pérez 25 Argentina ARG 4:30.757

Qualifying Round Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
2 Toni Tauler 26 Spain ESP 4:34.415
1 Mariano Friedick 25 United States USA 4:31.241

Qualifying Round Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Brad McGee 24 Australia AUS 4:21.903 QU
2 Vladimir Karpets 19 Russia RUS 4:31.342

Qualifying Round Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Gary Anderson 32 New Zealand NZL 4:32.304
2 Franco Marvulli 21 Switzerland SUI 4:34.000

Qualifying Round Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Luke Roberts 23 Australia AUS 4:31.162
2 Vadim Kravchenko 31 Kazakhstan KAZ 4:40.410

Qualifying Round Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Philippe Gaumont 27 France FRA 4:22.142
2 Christian Vande Velde 24 United States USA 4:31.528

Qualifying Round Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Rob Hayles 27 Great Britain GBR 4:20.996 QU
2 Serhiy Matvieiev 25 Ukraine UKR 4:25.380

Qualifying Round Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jens Lehmann 32 Germany GER 4:21.350 QU
2 Aleksey Markov 21 Russia RUS 4:31.589

Qualifying Round Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Robert Bartko 24 Germany GER 4:18.972 QU/OR
2 Oleksandr Symonenko 26 Ukraine UKR 4:23.983