Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Kayak Singles, Slalom

Canoeing at the 2000 Sydney Summer Games:

Women's Kayak Singles, Slalom Qualifying

Canoeing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Penrith Whitewater Stadium, Penrith, New South Wales
Date Started: September 17, 2000
Date Finished: September 17, 2000
Format: Two runs, total points of both runs to count. Top 15 finishers advanced to the final.

Gold: CZE Štěpánka Hilgertová
Silver: FRA Brigitte Guibal
Bronze: FRA Anne-Lise Bardet

Qualifying

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Elena Kaliská 28 Slovakia SVK 284.90 QU
2 Štěpánka Hilgertová 32 Czech Republic CZE 285.07 QU
3 Irena Pavelková 26 Czech Republic CZE 290.54 QU
4 Brigitte Guibal 29 France FRA 292.62 QU
5 Gabriela Stacherová 20 Slovakia SVK 294.93 QU
6 Rebecca Giddens 22 United States USA 296.61 QU
7 Mandy Planert 25 Germany GER 298.39 QU
8 Susanne Hirt 27 Germany GER 298.94 QU
9 Sandra Friedli 25 Switzerland SUI 306.01 QU
10 Violetta Oblinger-Peters 22 Austria AUT 308.48 QU
11 Anne-Lise Bardet 30 France FRA 309.08 QU
12 María Eizmendi 28 Spain ESP 311.17 QU
13 Laura Blakeman 21 Great Britain GBR 311.47 QU
14 Danielle Woodward 35 Australia AUS 313.80 QU
15 Margaret Langford 30 Canada CAN 314.51 QU
16 Maria Cristina Giai Pron 26 Italy ITA 321.89
17 Nada Mali 20 Slovenia SLO 325.45
18 Eadaoin Ní Challarain 24 Ireland IRL 331.49
19 Beata Grzesik 21 Poland POL 356.38
20 Florence Fernandes 31 Portugal POR 389.75

Qualifying Run One

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Elena Kaliská 28 Slovakia SVK 141.58 2:21.58 0
2 Štěpánka Hilgertová 32 Czech Republic CZE 143.56 2:23.56 0
3 Irena Pavelková 26 Czech Republic CZE 146.47 2:24.47 2
4 Brigitte Guibal 29 France FRA 147.67 2:25.67 2
5 Rebecca Giddens 22 United States USA 148.48 2:24.48 4
6 Gabriela Stacherová 20 Slovakia SVK 148.55 2:28.55 0
7 Violetta Oblinger-Peters 22 Austria AUT 149.71 2:27.71 2
8 Sandra Friedli 25 Switzerland SUI 150.89 2:28.89 2
9 Mandy Planert 25 Germany GER 151.96 2:27.96 4
10 Anne-Lise Bardet 30 France FRA 154.90 2:28.90 6
11 Susanne Hirt 27 Germany GER 155.29 2:31.29 4
12 Laura Blakeman 21 Great Britain GBR 155.47 2:31.47 4
13 Maria Cristina Giai Pron 26 Italy ITA 157.34 2:33.34 4
14 María Eizmendi 28 Spain ESP 160.02 2:34.02 6
15 Danielle Woodward 35 Australia AUS 161.49 2:33.49 8
16 Nada Mali 20 Slovenia SLO 163.26 2:37.26 6
17 Margaret Langford 30 Canada CAN 163.55 2:37.55 6
18 Eadaoin Ní Challarain 24 Ireland IRL 167.93 2:39.93 8
19 Beata Grzesik 21 Poland POL 208.80 2:32.80 56
20 Florence Fernandes 31 Portugal POR 227.65 2:51.65 56

Qualifying Run Two

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Štěpánka Hilgertová 32 Czech Republic CZE 141.51 2:21.51 0
2 Elena Kaliská 28 Slovakia SVK 143.32 2:19.32 4
3 Susanne Hirt 27 Germany GER 143.65 2:21.65 2
4 Irena Pavelková 26 Czech Republic CZE 144.07 2:22.07 2
5 Brigitte Guibal 29 France FRA 144.95 2:20.95 4
6 Gabriela Stacherová 20 Slovakia SVK 146.38 2:26.38 0
7 Mandy Planert 25 Germany GER 146.43 2:24.43 2
8 Beata Grzesik 21 Poland POL 147.58 2:25.58 2
9 Rebecca Giddens 22 United States USA 148.13 2:26.13 2
10 Margaret Langford 30 Canada CAN 150.96 2:26.96 4
11 María Eizmendi 28 Spain ESP 151.15 2:29.15 2
12 Danielle Woodward 35 Australia AUS 152.31 2:28.31 4
13 Anne-Lise Bardet 30 France FRA 154.18 2:32.18 2
14 Sandra Friedli 25 Switzerland SUI 155.12 2:25.12 10
15 Laura Blakeman 21 Great Britain GBR 156.00 2:28.00 8
16 Violetta Oblinger-Peters 22 Austria AUT 158.77 2:34.77 4
17 Florence Fernandes 31 Portugal POR 162.10 2:40.10 2
18 Nada Mali 20 Slovenia SLO 162.19 2:36.19 6
19 Eadaoin Ní Challarain 24 Ireland IRL 163.56 2:37.56 6
20 Maria Cristina Giai Pron 26 Italy ITA 164.55 2:38.55 6