Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Kayak Singles, Slalom

Canoeing at the 2000 Sydney Summer Games:

Women's Kayak Singles, Slalom Final Round

Canoeing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Penrith Whitewater Stadium, Penrith, New South Wales
Date Started: September 18, 2000
Date Finished: September 18, 2000
Format: Two runs, total points of both runs to count.

Gold: CZE Štěpánka Hilgertová
Silver: FRA Brigitte Guibal
Bronze: FRA Anne-Lise Bardet

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Štěpánka Hilgertová 32 Czech Republic CZE 247.04
2 Brigitte Guibal 29 France FRA 251.88
3 Anne-Lise Bardet 30 France FRA 254.77
4 Elena Kaliská 28 Slovakia SVK 255.95
5 Irena Pavelková 26 Czech Republic CZE 256.11
6 Mandy Planert 25 Germany GER 257.85
7 Rebecca Giddens 22 United States USA 258.69
8 Danielle Woodward 35 Australia AUS 261.89
9 Sandra Friedli 25 Switzerland SUI 262.30
10 Susanne Hirt 27 Germany GER 266.01
11 Gabriela Stacherová 20 Slovakia SVK 268.63
12 Laura Blakeman 21 Great Britain GBR 273.71
13 Margaret Langford 30 Canada CAN 274.14
14 María Eizmendi 28 Spain ESP 276.55
15 Violetta Oblinger-Peters 22 Austria AUT 282.29

Final Round Run One

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Brigitte Guibal 29 France FRA 124.98 2:02.98 2
2 Štěpánka Hilgertová 32 Czech Republic CZE 125.21 2:05.21 0
3 Anne-Lise Bardet 30 France FRA 125.77 2:05.77 0
4 Mandy Planert 25 Germany GER 126.03 2:04.03 2
5 Elena Kaliská 28 Slovakia SVK 126.68 2:06.68 0
6 Sandra Friedli 25 Switzerland SUI 127.79 2:05.79 2
7 Rebecca Giddens 22 United States USA 129.26 2:07.26 2
8 Irena Pavelková 26 Czech Republic CZE 129.31 2:07.31 2
9 Susanne Hirt 27 Germany GER 131.08 2:09.08 2
10 Danielle Woodward 35 Australia AUS 132.58 2:08.58 4
11 Gabriela Stacherová 20 Slovakia SVK 134.02 2:14.02 0
12 Laura Blakeman 21 Great Britain GBR 136.91 2:14.91 2
13 María Eizmendi 28 Spain ESP 136.97 2:14.97 2
14 Margaret Langford 30 Canada CAN 140.82 2:16.82 4
15 Violetta Oblinger-Peters 22 Austria AUT 145.64 2:23.64 2

Final Round Run Two

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Štěpánka Hilgertová 32 Czech Republic CZE 121.83 2:01.83 0
2 Irena Pavelková 26 Czech Republic CZE 126.80 2:06.80 0
3 Brigitte Guibal 29 France FRA 126.90 2:04.90 2
4 Anne-Lise Bardet 30 France FRA 129.00 2:09.00 0
5 Elena Kaliská 28 Slovakia SVK 129.27 2:05.27 4
6 Danielle Woodward 35 Australia AUS 129.31 2:09.31 0
7 Rebecca Giddens 22 United States USA 129.43 2:07.43 2
8 Mandy Planert 25 Germany GER 131.82 2:09.82 2
9 Margaret Langford 30 Canada CAN 133.32 2:09.32 4
10 Sandra Friedli 25 Switzerland SUI 134.51 2:08.51 6
11 Gabriela Stacherová 20 Slovakia SVK 134.61 2:12.61 2
12 Susanne Hirt 27 Germany GER 134.93 2:12.93 2
13 Violetta Oblinger-Peters 22 Austria AUT 136.65 2:14.65 2
14 Laura Blakeman 21 Great Britain GBR 136.80 2:16.80 0
15 María Eizmendi 28 Spain ESP 139.58 2:15.58 4