Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Kayak Singles, Slalom

Canoeing at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's Kayak Singles, Slalom Qualifying

Canoeing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Penrith Whitewater Stadium, Penrith, New South Wales
Date Started: September 19, 2000
Date Finished: September 19, 2000
Format: Two runs, total points of both runs to count. Top 15 finishers advanced to the final.

Gold: GER Thomas Schmidt
Silver: GBR Paul Ratcliffe
Bronze: ITA Pierpaolo Ferrazzi

Qualifying

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Mathias Röthenmund 25 Switzerland SUI 253.02 QU
2 Thomas Schmidt 24 Germany GER 253.17 QU
3 Paul Ratcliffe 26 Great Britain GBR 253.69 QU
4 Helmut Oblinger 27 Austria AUT 253.94 QU
5 Scott Shipley 29 United States USA 254.82 QU
6 Tomáš Kobes 22 Czech Republic CZE 255.13 QU
7 Manuel Köhler 31 Austria AUT 255.79 QU
8 Laurent Burtz 27 France FRA 257.47 QU
9 Fedja Marušić 28 Slovenia SLO 258.10 QU
10 Dejan Kralj 24 Slovenia SLO 258.29 QU
11 Pierpaolo Ferrazzi 35 Italy ITA 261.19 QU
12 Peter Nagy 35 Slovakia SVK 262.16 QU
13 Enrico Lazzarotto 27 Italy ITA 262.22 QU
14 Jiří Prskavec 28 Czech Republic CZE 263.01 QU
15 Andrej Glucks 24 Croatia CRO 263.66 QU
16 Ian Wiley 32 Ireland IRL 266.42
17 Lazar Popovski 26 Macedonia MKD 266.60
18 Esteban Aracama 27 Spain ESP 267.75
19 Carles Joanmartí 21 Spain ESP 275.88
20 Nizar Samlal 21 Morocco MAR 299.22
21 John Wilkie 23 Australia AUS 320.84
22 David Ford 33 Canada CAN 323.58
23 Taro Ando 23 Japan JPN 442.64

Qualifying Run One

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Helmut Oblinger 27 Austria AUT 125.94 2:05.94 0
2 Paul Ratcliffe 26 Great Britain GBR 126.59 2:06.59 0
3 Mathias Röthenmund 25 Switzerland SUI 127.45 2:07.45 0
4 Pierpaolo Ferrazzi 35 Italy ITA 127.59 2:05.59 2
5 Laurent Burtz 27 France FRA 128.15 2:08.15 0
6 Manuel Köhler 31 Austria AUT 128.34 2:08.34 0
7 Tomáš Kobes 22 Czech Republic CZE 128.72 2:06.72 2
8 Andrej Glucks 24 Croatia CRO 128.76 2:08.76 0
9 Scott Shipley 29 United States USA 128.80 2:06.80 2
10 Fedja Marušić 28 Slovenia SLO 128.81 2:06.81 2
11 Thomas Schmidt 24 Germany GER 129.07 2:07.07 2
12 Peter Nagy 35 Slovakia SVK 129.48 2:09.48 0
13 Dejan Kralj 24 Slovenia SLO 130.24 2:10.24 0
14 Lazar Popovski 26 Macedonia MKD 132.23 2:12.23 0
15 Jiří Prskavec 28 Czech Republic CZE 132.26 2:08.26 4
16 Esteban Aracama 27 Spain ESP 133.33 2:11.33 2
17 Carles Joanmartí 21 Spain ESP 133.80 2:11.80 2
18 Enrico Lazzarotto 27 Italy ITA 135.18 2:15.18 0
19 Ian Wiley 32 Ireland IRL 135.66 2:13.66 2
20 John Wilkie 23 Australia AUS 140.44 2:14.44 6
21 David Ford 33 Canada CAN 147.02 2:23.02 4
22 Nizar Samlal 21 Morocco MAR 154.02 2:28.02 6
23 Taro Ando 23 Japan JPN 210.69 2:30.69 60

Qualifying Run Two

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Thomas Schmidt 24 Germany GER 124.10 2:02.10 2
2 Mathias Röthenmund 25 Switzerland SUI 125.57 2:05.57 0
3 Scott Shipley 29 United States USA 126.02 2:06.02 0
4 Tomáš Kobes 22 Czech Republic CZE 126.41 2:04.41 2
5 Enrico Lazzarotto 27 Italy ITA 127.04 2:05.04 2
6 Paul Ratcliffe 26 Great Britain GBR 127.10 2:03.10 4
7 Manuel Köhler 31 Austria AUT 127.45 2:07.45 0
8 Helmut Oblinger 27 Austria AUT 128.00 2:08.00 0
9 Dejan Kralj 24 Slovenia SLO 128.05 2:08.05 0
10 Fedja Marušić 28 Slovenia SLO 129.29 2:09.29 0
11 Laurent Burtz 27 France FRA 129.32 2:07.32 2
12 Jiří Prskavec 28 Czech Republic CZE 130.75 2:08.75 2
13 Ian Wiley 32 Ireland IRL 130.76 2:08.76 2
14 Peter Nagy 35 Slovakia SVK 132.68 2:12.68 0
15 Pierpaolo Ferrazzi 35 Italy ITA 133.60 2:11.60 2
16 Lazar Popovski 26 Macedonia MKD 134.37 2:10.37 4
17 Esteban Aracama 27 Spain ESP 134.42 2:12.42 2
18 Andrej Glucks 24 Croatia CRO 134.90 2:10.90 4
19 Carles Joanmartí 21 Spain ESP 142.08 2:14.08 8
20 Nizar Samlal 21 Morocco MAR 145.20 2:25.20 0
21 David Ford 33 Canada CAN 176.56 2:06.56 50
22 John Wilkie 23 Australia AUS 180.40 2:08.40 52
23 Taro Ando 23 Japan JPN 231.95 2:57.95 54