Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Canadian Singles, Slalom

Canoeing at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's Canadian Singles, Slalom Qualifying

Canoeing at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Penrith Whitewater Stadium, Penrith, New South Wales
Date Started: September 17, 2000
Date Finished: September 17, 2000
Format: Two runs, total points of both runs to count. Top 12 finishers advanced to the final.

Gold: FRA Tony Estanguet
Silver: SVK Michal Martikán
Bronze: SVK Juraj Minčík

Qualifying

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Michal Martikán 21 Slovakia SVK 262.69 QU
2 Tony Estanguet 22 France FRA 263.41 QU
3 Krzysztof Bieryt 26 Poland POL 265.04 QU
4 Juraj Minčík 23 Slovakia SVK 267.16 QU
5 Rob Bell 22 Australia AUS 268.74 QU
6 Emmanuel Brugvin 29 France FRA 269.29 QU
7 Stefan Pfannmöller 19 Germany GER 270.61 QU
8 Sören Kaufmann 29 Germany GER 271.90 QU
9 Simon Hočevar 26 Slovenia SLO 274.25 QU
10 Stuart McIntosh 25 Great Britain GBR 274.39 QU
11 Danko Herceg 26 Croatia CRO 275.82 QU
12 Davey Hearn 41 United States USA 280.89 QU
13 Tomáš Indruch 24 Czech Republic CZE 281.75
14 Cássio Petry 22 Brazil BRA 293.72
15 James Cartwright 24 Canada CAN 297.66
16 Jon Ergüín 20 Spain ESP 362.62

Qualifying Run One

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Michal Martikán 21 Slovakia SVK 128.69 2:08.69 0
2 Stefan Pfannmöller 19 Germany GER 132.02 2:10.02 2
3 Tony Estanguet 22 France FRA 132.39 2:10.39 2
4 Emmanuel Brugvin 29 France FRA 132.74 2:12.74 0
5 Krzysztof Bieryt 26 Poland POL 132.85 2:12.85 0
6 Juraj Minčík 23 Slovakia SVK 133.88 2:11.88 2
7 Sören Kaufmann 29 Germany GER 134.36 2:14.36 0
8 Rob Bell 22 Australia AUS 134.76 2:12.76 2
9 Davey Hearn 41 United States USA 135.53 2:15.53 0
10 Stuart McIntosh 25 Great Britain GBR 136.55 2:16.55 0
11 Simon Hočevar 26 Slovenia SLO 136.64 2:16.64 0
12 Danko Herceg 26 Croatia CRO 138.59 2:16.59 2
13 Tomáš Indruch 24 Czech Republic CZE 140.29 2:16.29 4
14 Cássio Petry 22 Brazil BRA 145.63 2:23.63 2
15 James Cartwright 24 Canada CAN 148.64 2:24.64 4
16 Jon Ergüín 20 Spain ESP 192.14 2:18.14 54

Qualifying Run Two

Rank Athlete Age Team NOC PTS T PP
1 Tony Estanguet 22 France FRA 131.02 2:11.02 0
2 Krzysztof Bieryt 26 Poland POL 132.19 2:12.19 0
3 Juraj Minčík 23 Slovakia SVK 133.28 2:11.28 2
4 Rob Bell 22 Australia AUS 133.98 2:09.98 4
5 Michal Martikán 21 Slovakia SVK 134.00 2:14.00 0
6 Emmanuel Brugvin 29 France FRA 136.55 2:12.55 4
7 Danko Herceg 26 Croatia CRO 137.23 2:13.23 4
8 Sören Kaufmann 29 Germany GER 137.54 2:15.54 2
9 Simon Hočevar 26 Slovenia SLO 137.61 2:15.61 2
10 Stuart McIntosh 25 Great Britain GBR 137.84 2:13.84 4
11 Stefan Pfannmöller 19 Germany GER 138.59 2:12.59 6
12 Tomáš Indruch 24 Czech Republic CZE 141.46 2:19.46 2
13 Davey Hearn 41 United States USA 145.36 2:19.36 6
14 Cássio Petry 22 Brazil BRA 148.09 2:24.09 4
15 James Cartwright 24 Canada CAN 149.02 2:27.02 2
16 Jon Ergüín 20 Spain ESP 170.48 2:50.48 0