Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Triple Jump

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Women's Triple Jump Qualifying Round

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 22, 2000
Date Finished: September 22, 2000
Format: Top 12 and ties and all those reaching 14.25 metres advanced to the final.

Gold: BUL Tereza Marinova
Silver: RUS Tatyana Lebedeva
Bronze: UKR Olena Hovorova

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Tatyana Lebedeva 24 Russia RUS 14.91 QU
2 Olena Hovorova 26 Ukraine UKR 14.76 QU
3 Tereza Marinova 23 Bulgaria BUL 14.73 QU
4 Anja Valant 23 Slovenia SLO 14.36 QU
5 Šárka Kašpárková 29 Czech Republic CZE 14.34 QU
6 Ashia Hansen 28 Great Britain GBR 14.29 QU
7 Yamilé Aldama 28 Cuba CUB 14.27 QU
8 Olga Vasdeki 26 Greece GRE 14.26 QU
9 Oksana Rogova 21 Russia RUS 14.25 QU
10 Cristina Nicolau 23 Romania ROU 14.14 QC
11 Françoise Mbango 24 Cameroon CMR 14.13 QC
12 Baya Rahouli 21 Algeria ALG 13.98 QC
13 Viktoriya Brigadnaya 20 Turkmenistan TKM 13.96
14 Kène N'Doye 21 Senegal SEN 13.94
15 Nataliya Safronova 26 Belarus BLR 13.91
16T Mariya Dimitrova 24 Bulgaria BUL 13.87 13.80
16T Camilla Johansson 23 Sweden SWE 13.87 13.76
18 Carlota Castrejana 27 Spain ESP 13.76
19 Inna Lasovskaya 30 Russia RUS 13.75
20 Olena Khlusovych 30 Ukraine UKR 13.60
21 Yelena Parfyonova 26 Kazakhstan KAZ 13.50
22 Marija Martinović-Šestak 21 Serbia and Montenegro SCG 13.49 13.48
23 Keisha Spencer 22 Jamaica JAM 13.49 13.39
24 Luciana dos Santos 30 Brazil BRA 13.48
25 Nicole Gamble 23 United States USA 13.33
26 Ren Ruiping 24 China CHN 13.16
27 Anna Tarasova 20 Kazakhstan KAZ 13.11

Qualifying Round Group A

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Tereza Marinova 23 Bulgaria BUL 14.73
2 Ashia Hansen 28 Great Britain GBR 14.29
3 Yamilé Aldama 28 Cuba CUB 14.27
4 Oksana Rogova 21 Russia RUS 14.25
5 Cristina Nicolau 23 Romania ROU 14.14
6 Viktoriya Brigadnaya 20 Turkmenistan TKM 13.96
7 Kène N'Doye 21 Senegal SEN 13.94
8 Nataliya Safronova 26 Belarus BLR 13.91
9 Mariya Dimitrova 24 Bulgaria BUL 13.87 13.80
10 Camilla Johansson 23 Sweden SWE 13.87 13.76
11 Olena Khlusovych 30 Ukraine UKR 13.60
12 Yelena Parfyonova 26 Kazakhstan KAZ 13.50
13 Marija Martinović-Šestak 21 Serbia and Montenegro SCG 13.49
14 Nicole Gamble 23 United States USA 13.33

Qualifying Round Group B

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Tatyana Lebedeva 24 Russia RUS 14.91
2 Olena Hovorova 26 Ukraine UKR 14.76
3 Anja Valant 23 Slovenia SLO 14.36
4 Šárka Kašpárková 29 Czech Republic CZE 14.34
5 Olga Vasdeki 26 Greece GRE 14.26
6 Françoise Mbango 24 Cameroon CMR 14.13
7 Baya Rahouli 21 Algeria ALG 13.98
8 Carlota Castrejana 27 Spain ESP 13.76
9 Inna Lasovskaya 30 Russia RUS 13.75
10 Keisha Spencer 22 Jamaica JAM 13.49
11 Luciana dos Santos 30 Brazil BRA 13.48
12 Ren Ruiping 24 China CHN 13.16
13 Anna Tarasova 20 Kazakhstan KAZ 13.11