Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Shot Put

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Women's Shot Put Final Round

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 28, 2000
Date Finished: September 28, 2000

Gold: BLR Yanina Provalinskaya-Karolchik
Silver: RUS Larisa Peleshenko
Bronze: GER Astrid Kumbernuss

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Yanina Provalinskaya-Karolchik 23 Belarus BLR 20.56
2 Larisa Peleshenko 36 Russia RUS 19.92
3 Astrid Kumbernuss 30 Germany GER 19.62
4 Svetlana Krivelyova 31 Russia RUS 19.37
5 Krystyna Danilczyk-Zabawska 32 Poland POL 19.18
6 Yumileidi Cumbá 25 Cuba CUB 18.70
7 Kalliopi Ouzouni 27 Greece GRE 18.63
8 Nadine Kleinert-Schmitt 24 Germany GER 18.49
9 Lieja Tunks-Koeman 24 Netherlands NED 17.96
10 Olga Ryabinkina 23 Russia RUS 17.85 17.66
11 Cheng Xiaoyan 24 China CHN 17.85 17.30
12 Walentina Fedjuschina 35 Austria AUT 17.14

Final Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Yanina Provalinskaya-Karolchik 23 Belarus BLR 19.43
2 Astrid Kumbernuss 30 Germany GER 19.38
3 Larisa Peleshenko 36 Russia RUS 19.16
4 Svetlana Krivelyova 31 Russia RUS 18.84
5 Krystyna Danilczyk-Zabawska 32 Poland POL 18.61
6 Kalliopi Ouzouni 27 Greece GRE 18.45
7 Yumileidi Cumbá 25 Cuba CUB 18.33
8 Olga Ryabinkina 23 Russia RUS 17.33
9 Cheng Xiaoyan 24 China CHN 17.30
10 Walentina Fedjuschina 35 Austria AUT 16.70
11 Nadine Kleinert-Schmitt 24 Germany GER foul
12 Lieja Tunks-Koeman 24 Netherlands NED foul

Final Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Larisa Peleshenko 36 Russia RUS 19.92 19.92
2 Yanina Provalinskaya-Karolchik 23 Belarus BLR foul 19.43
3 Astrid Kumbernuss 30 Germany GER 19.24 19.38
4 Svetlana Krivelyova 31 Russia RUS 18.60 18.84
5 Krystyna Danilczyk-Zabawska 32 Poland POL 17.93 18.61
6 Nadine Kleinert-Schmitt 24 Germany GER 18.49 18.49
7 Kalliopi Ouzouni 27 Greece GRE foul 18.45
8 Yumileidi Cumbá 25 Cuba CUB 18.30 18.33
9 Olga Ryabinkina 23 Russia RUS 17.85 17.85 17.33
10 Cheng Xiaoyan 24 China CHN 17.85 17.85 17.30
11 Lieja Tunks-Koeman 24 Netherlands NED 17.56 17.56
12 Walentina Fedjuschina 35 Austria AUT 17.14 17.14

Final Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Larisa Peleshenko 36 Russia RUS 19.79 19.92
2 Yanina Provalinskaya-Karolchik 23 Belarus BLR 18.76 19.43
3 Astrid Kumbernuss 30 Germany GER 18.73 19.38
4 Krystyna Danilczyk-Zabawska 32 Poland POL 19.18 19.18
5 Svetlana Krivelyova 31 Russia RUS 19.04 19.04
6 Yumileidi Cumbá 25 Cuba CUB 18.70 18.70
7 Kalliopi Ouzouni 27 Greece GRE 18.63 18.63
8 Nadine Kleinert-Schmitt 24 Germany GER 18.33 18.49
9 Lieja Tunks-Koeman 24 Netherlands NED 17.96 17.96
10 Olga Ryabinkina 23 Russia RUS 17.66 17.85 17.66
11 Cheng Xiaoyan 24 China CHN foul 17.85 17.30
12 Walentina Fedjuschina 35 Austria AUT 16.75 17.14

Final Round Round Four

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Larisa Peleshenko 36 Russia RUS foul 19.92
2 Yanina Provalinskaya-Karolchik 23 Belarus BLR 19.11 19.43
3 Astrid Kumbernuss 30 Germany GER 18,76 19.38
4 Krystyna Danilczyk-Zabawska 32 Poland POL 18.39 19.18
5 Svetlana Krivelyova 31 Russia RUS 19.12 19.12
6 Yumileidi Cumbá 25 Cuba CUB foul 18.70
7 Kalliopi Ouzouni 27 Greece GRE 18.34 18.63
8 Nadine Kleinert-Schmitt 24 Germany GER foul 18.49

Final Round Round Five

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Larisa Peleshenko 36 Russia RUS foul 19.92
2 Yanina Provalinskaya-Karolchik 23 Belarus BLR foul 19.43
3 Astrid Kumbernuss 30 Germany GER 18.89 19.38
4 Svetlana Krivelyova 31 Russia RUS 19.37 19.37
5 Krystyna Danilczyk-Zabawska 32 Poland POL foul 19.18
6 Yumileidi Cumbá 25 Cuba CUB foul 18.70
7 Kalliopi Ouzouni 27 Greece GRE foul 18.63
8 Nadine Kleinert-Schmitt 24 Germany GER foul 18.49

Final Round Round Six

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Yanina Provalinskaya-Karolchik 23 Belarus BLR 20.56
NP Astrid Kumbernuss 30 Germany GER 19.62
NP Larisa Peleshenko 36 Russia RUS 19.60
NP Svetlana Krivelyova 31 Russia RUS 19.36
NP Krystyna Danilczyk-Zabawska 32 Poland POL 17.16
NP Kalliopi Ouzouni 27 Greece GRE 17.09
NP Yumileidi Cumbá 25 Cuba CUB foul
NP Nadine Kleinert-Schmitt 24 Germany GER foul