Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Heptathlon

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Women's Heptathlon Long jump

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 24, 2000
Date Finished: September 24, 2000

Gold: GBR Denise Lewis
Silver: RUS Yelena Prokhorova
Bronze: BLR Natasha Sazanovich

Long jump

Rank Athlete Age Team NOC D P(1985T)
1 Yelena Prokhorova 22 Russia RUS 6.59 1.036
2 Natasha Sazanovich 27 Belarus BLR 6.50 1.007
3 Denise Lewis 28 Great Britain GBR 6.48 1.001
4 Susanna Rajamäki 20 Finland FIN 6.36 962
5 Urszula Włodarczyk 34 Poland POL 6.31 946
6T Karin Ertl 26 Germany GER 6.22 918
6T Sabine Braun 35 Germany GER 6.22 918
8 Tiia Hautala 28 Finland FIN 6.12 887
9 Jane Jamieson 25 Australia AUS 6.09 877
10 DeDee Nathan 32 United States USA 6.06 868
11 Shelia Burrell 28 United States USA 6.05 865
12 Viorica Ţigău 21 Romania ROU 6.01 853
13 Austra Skujytė 21 Lithuania LTU 5.97 840
14 Prameela Ganapathy 23 India IND 5.96 837
15 Nathalie Teppe 28 France FRA 5.94 831
16 Eunice Barber 25 France FRA 5.93 828
17 Magalys García 28 Cuba CUB 5.92 825
18 Marsha Mark-Baird 26 Trinidad and Tobago TTO 5.90 819
19 Larysa Nechyporuk 29 Ukraine UKR 5.89 816
20T Irina Naumenko-Karpova 20 Kazakhstan KAZ 5.88 813
20T Yasmina Azzizi 34 Algeria ALG 5.88 813
22T Gertrud Bacher 29 Italy ITA 5.84 801
22T Svetlana Kazanina 28 Kazakhstan KAZ 5.84 801
24 Soma Biswas 22 India IND 5.64 741
25 Liudmyla Blonska 25 Ukraine UKR 5.57 720
26 Dina Koritskaya 25 Russia RUS 5.56 717
27 Nataliya Roshchupkina 22 Russia RUS 5.47 691
28 Sofiya Kabanova 30 Uzbekistan UZB 5.22 620
AC Inma Clopés 32 Spain ESP 0 NM
AC Asimina Vanakara 21 Greece GRE 0 NM

Long jump Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Natasha Sazanovich 27 Belarus BLR 6.36
NP Yelena Prokhorova 22 Russia RUS 6.27
NP Denise Lewis 28 Great Britain GBR 6.23
NP Susanna Rajamäki 20 Finland FIN 6.22
NP Tiia Hautala 28 Finland FIN 6.12
NP Karin Ertl 26 Germany GER 6.10
NP Jane Jamieson 25 Australia AUS 6.09
NP Urszula Włodarczyk 34 Poland POL 6.03
NP Viorica Ţigău 21 Romania ROU 6.01
NP Prameela Ganapathy 23 India IND 5.94
NP Eunice Barber 25 France FRA 5.93
NP Austra Skujytė 21 Lithuania LTU 5.93
NP Magalys García 28 Cuba CUB 5.92
NP Marsha Mark-Baird 26 Trinidad and Tobago TTO 5.90
NP Larysa Nechyporuk 29 Ukraine UKR 5.89
NP Irina Naumenko-Karpova 20 Kazakhstan KAZ 5.88
NP Yasmina Azzizi 34 Algeria ALG 5.81
NP Nathalie Teppe 28 France FRA 5.78
NP Soma Biswas 22 India IND 5.64
NP Sabine Braun 35 Germany GER 5.46
NP Gertrud Bacher 29 Italy ITA foul
NP Liudmyla Blonska 25 Ukraine UKR foul
NP Shelia Burrell 28 United States USA foul
NP Inma Clopés 32 Spain ESP foul
NP Sofiya Kabanova 30 Uzbekistan UZB foul
NP Svetlana Kazanina 28 Kazakhstan KAZ foul
NP Dina Koritskaya 25 Russia RUS foul
NP DeDee Nathan 32 United States USA foul
NP Nataliya Roshchupkina 22 Russia RUS foul
NP Asimina Vanakara 21 Greece GRE foul

Long jump Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Yelena Prokhorova 22 Russia RUS 6.59
NP Denise Lewis 28 Great Britain GBR 6.48
NP Susanna Rajamäki 20 Finland FIN 6.36
NP Karin Ertl 26 Germany GER 6.22
NP Urszula Włodarczyk 34 Poland POL 6.17
NP Sabine Braun 35 Germany GER 6.11
NP Shelia Burrell 28 United States USA 6.05
NP Austra Skujytė 21 Lithuania LTU 5.97
NP Nathalie Teppe 28 France FRA 5.94
NP Yasmina Azzizi 34 Algeria ALG 5.88
NP Gertrud Bacher 29 Italy ITA 5.84
NP Svetlana Kazanina 28 Kazakhstan KAZ 5.84
NP Larysa Nechyporuk 29 Ukraine UKR 5.80
NP Soma Biswas 22 India IND 5.57
NP Liudmyla Blonska 25 Ukraine UKR 5.57
NP Dina Koritskaya 25 Russia RUS 5.56
NP Marsha Mark-Baird 26 Trinidad and Tobago TTO 4.32
NP Inma Clopés 32 Spain ESP foul
NP Prameela Ganapathy 23 India IND foul
NP Magalys García 28 Cuba CUB foul
NP Tiia Hautala 28 Finland FIN foul
NP Jane Jamieson 25 Australia AUS foul
NP Sofiya Kabanova 30 Uzbekistan UZB foul
NP DeDee Nathan 32 United States USA foul
NP Irina Naumenko-Karpova 20 Kazakhstan KAZ foul
NP Nataliya Roshchupkina 22 Russia RUS foul
NP Natasha Sazanovich 27 Belarus BLR foul
NP Viorica Ţigău 21 Romania ROU foul
NP Asimina Vanakara 21 Greece GRE foul
NP Eunice Barber 25 France FRA pass

Long jump Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Natasha Sazanovich 27 Belarus BLR 6.50
NP Yelena Prokhorova 22 Russia RUS 6.39
NP Denise Lewis 28 Great Britain GBR 6.38
NP Urszula Włodarczyk 34 Poland POL 6.31
NP Susanna Rajamäki 20 Finland FIN 6.26
NP Sabine Braun 35 Germany GER 6.22
NP Karin Ertl 26 Germany GER 6.14
NP Jane Jamieson 25 Australia AUS 6.06
NP DeDee Nathan 32 United States USA 6.06
NP Prameela Ganapathy 23 India IND 5.96
NP Shelia Burrell 28 United States USA 5.93
NP Nathalie Teppe 28 France FRA 5.92
NP Austra Skujytė 21 Lithuania LTU 5.90
NP Irina Naumenko-Karpova 20 Kazakhstan KAZ 5.80
NP Viorica Ţigău 21 Romania ROU 5.69
NP Soma Biswas 22 India IND 5.62
NP Nataliya Roshchupkina 22 Russia RUS 5.47
NP Sofiya Kabanova 30 Uzbekistan UZB 5.22
NP Yasmina Azzizi 34 Algeria ALG foul
NP Gertrud Bacher 29 Italy ITA foul
NP Liudmyla Blonska 25 Ukraine UKR foul
NP Inma Clopés 32 Spain ESP foul
NP Magalys García 28 Cuba CUB foul
NP Tiia Hautala 28 Finland FIN foul
NP Svetlana Kazanina 28 Kazakhstan KAZ foul
NP Dina Koritskaya 25 Russia RUS foul
NP Marsha Mark-Baird 26 Trinidad and Tobago TTO foul
NP Larysa Nechyporuk 29 Ukraine UKR foul
NP Asimina Vanakara 21 Greece GRE foul
NP Eunice Barber 25 France FRA pass