Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's 800 metres

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Women's 800 metres Round One

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 22, 2000
Date Finished: September 22, 2000
Format: Top two in each heat and next six fastest advanced to the semi-finals.

Gold: MOZ Maria Mutola
Silver: AUT Steffi Graf
Bronze: GBR Kelly Holmes

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Maria Mutola 27 Mozambique MOZ 1:59.88 5 QU
2 Tamsyn Lewis 22 Australia AUS 2:00.23 3 QU
3 Hasna Benhassi 22 Morocco MAR 2:00.50 8 QC
4 Natasha Dukhnova 34 Belarus BLR 2:03.20 1
5 Grace Birungi 26 Uganda UGA 2:03.32 6
6 Olena Buzhenko 27 Ukraine UKR 2:03.48 7
7 Florencia Hunt 22 Netherlands Antilles AHO 2:03.78 4
8 Direma Banasso 14 Togo TOG 2:13.67 2

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Jearl Miles-Clark 34 United States USA 2:01.79 3 QU
2 Brigita Langerholc 24 Slovenia SLO 2:01.89 7 QU
3 Olga Raspopova 21 Russia RUS 2:01.95 1
4 Letitia Vriesde 35 Suriname SUR 2:02.09 2
5 Mina Aït Hammou 22 Morocco MAR 2:03.25 5
6 Léontine Tsiba 26 Congo (Brazzaville) CGO 2:04.08 6
7 Elena Iagăr 25 Romania ROU 2:07.56 8
8 Roda Ali Wais 16 Djibouti DJI 2:31.71 4

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Mayte Martínez 24 Spain ESP 1:59.60 3 QU
2 Irina Mistyukevich 23 Russia RUS 1:59.73 6 QU
3 Zulia Calatayud 20 Cuba CUB 2:00.18 8 QC
4 Joetta Clark-Diggs 38 United States USA 2:00.19 4 QC
5 Charmaine Howell 25 Jamaica JAM 2:01.14 7 QC
6 Christine Mukamutesi 16 Rwanda RWA 2:14.15 5
7 Anhel Cape 22 Guinea Bissau GBS 2:17.05 1
AC Ludmila Formanová 26 Czech Republic CZE 2 DNF

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Kelly Holmes 30 Great Britain GBR 2:01.76 6 QU
2 Hazel Clark-Riley 22 United States USA 2:01.99 5 QU
3 Nataliya Tsyganova 29 Russia RUS 2:02.26 8
4 Sandra Stals 25 Belgium BEL 2:02.33 4
5 Sue Andrews 29 Australia AUS 2:03.31 1
6 Irina Latve 19 Latvia LAT 2:06.05 2
7 \N Delfina Joaquim 20 Angola ANG 2:15.02 3

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Steffi Graf 27 Austria AUT 1:58.39 1 QU
2 Claudia Gesell 22 Germany GER 1:58.56 2 QU
3 Helena Fuchsová 35 Czech Republic CZE 1:58.97 4 QC
4 Toni Hodgkinson 28 New Zealand NZL 1:59.37 7 QC
5 Diane Edwards-Modahl 34 Great Britain GBR 2:02.41 5
6 Adama N'Jie 22 Gambia GAM 2:07.90 6
7 Anna Nasilyan 20 Armenia ARM 2:14.86 8