Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Triple Jump

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's Triple Jump Qualifying Round

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 23, 2000
Date Finished: September 23, 2000
Format: Top 12 and ties and all those reaching 16.95 metres advanced to the final.

Gold: GBR Jonathan Edwards
Silver: CUB Yoel García
Bronze: RUS Denis Kapustin

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Larry Achike 25 Great Britain GBR 17.30 QU
2T Phillips Idowu 21 Great Britain GBR 17.12 NM QU
2T Andrew Murphy 30 Australia AUS 17.12 NM QU
4 Jonathan Edwards 34 Great Britain GBR 17.08 QU
5 Yoel García 26 Cuba CUB 17.08 QU
6 Denis Kapustin 29 Russia RUS 17.04 QU
7 Yoelbi Quesada 27 Cuba CUB 17.03 QU
8 Rostislav Dimitrov 25 Bulgaria BUL 17.00 QU
9T Charles Friedek 29 Germany GER 16.93 NM QC
9T Robert Howard 24 United States USA 16.93 NM QC
11 Paolo Camossi 26 Italy ITA 16.87 QC
12 Walter Davis 21 United States USA 16.75 16.72 QC
13 Ketill Hanstveit 26 Norway NOR 16.75 16.62
14 Ionuţ Pungă 20 Romania ROU 16.72
15 Sergey Arzamasov 29 Kazakhstan KAZ 16.70
16 Takanori Sugibayashi 24 Japan JPN 16.67
17 Christian Olsson 20 Sweden SWE 16.64
18 Zsolt Czingler 29 Hungary HUN 16.52
19 LaMark Carter 30 United States USA 16.47 16.16
20 Brian Wellman 33 Bermuda BER 16.47 15.99
21 Lao Jianfeng 25 China CHN 16.43
22 Ivaylo Rusenov 21 Bulgaria BUL 16.40
23 Rogel Nachum 33 Israel ISR 16.39
24 Gennady Markov 33 Russia RUS 16.36
25 Fabrizio Donato 24 Italy ITA 16.34
26 Zoran Ðurđević 32 Serbia and Montenegro SCG 16.31
27 Michael Calvo 22 Cuba CUB 16.30
28 Oleg Sakirkin 34 Kazakhstan KAZ 16.20
29 Serhiy Izmailov 25 Ukraine UKR 16.10
30 Sergey Boçkov 21 Azerbaijan AZE 16.01
31 Khristos Meletoglou 28 Greece GRE 16.00
32 Salem Al-Ahmadi 31 Saudi Arabia KSA 15.99
33 Igor Spasovkhodsky 21 Russia RUS 15.79
34 Yevgeny Petin 25 Uzbekistan UZB 15.27
35 Armen Martirosyan 31 Armenia ARM 14.95
36 Colomba Fofana 23 France FRA 14.59
37 Kostis Zalangitis 19 Greece GRE 14.15
38 Andrew Owusu 28 Ghana GHA 14.12
AC Raúl Chapado 30 Spain ESP NM
AC Stamatios Lenis 21 Greece GRE NM

Qualifying Round Group A

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Larry Achike 25 Great Britain GBR 17.30
2 Jonathan Edwards 34 Great Britain GBR 17.08
3 Yoelbi Quesada 27 Cuba CUB 17.03
4 Rostislav Dimitrov 25 Bulgaria BUL 17.00
5 Paolo Camossi 26 Italy ITA 16.87
6 Walter Davis 21 United States USA 16.75
7 Takanori Sugibayashi 24 Japan JPN 16.67
8 Christian Olsson 20 Sweden SWE 16.64
9 Zsolt Czingler 29 Hungary HUN 16.52
10 LaMark Carter 30 United States USA 16.47 16.16
11 Brian Wellman 33 Bermuda BER 16.47 15.99
12 Zoran Ðurđević 32 Serbia and Montenegro SCG 16.31
13 Oleg Sakirkin 34 Kazakhstan KAZ 16.20
14 Sergey Boçkov 21 Azerbaijan AZE 16.01
15 Igor Spasovkhodsky 21 Russia RUS 15.79
16 Yevgeny Petin 25 Uzbekistan UZB 15.27
17 Colomba Fofana 23 France FRA 14.59
18 Kostis Zalangitis 19 Greece GRE 14.15
19 Andrew Owusu 28 Ghana GHA 14.12
AC Raúl Chapado 30 Spain ESP NM

Qualifying Round Group B

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1T Phillips Idowu 21 Great Britain GBR 17.12 NM
1T Andrew Murphy 30 Australia AUS 17.12 NM
3 Yoel García 26 Cuba CUB 17.08
4 Denis Kapustin 29 Russia RUS 17.04
5T Charles Friedek 29 Germany GER 16.93 NM
5T Robert Howard 24 United States USA 16.93 NM
7 Ketill Hanstveit 26 Norway NOR 16.75
8 Ionuţ Pungă 20 Romania ROU 16.72
9 Sergey Arzamasov 29 Kazakhstan KAZ 16.70
10 Lao Jianfeng 25 China CHN 16.43
11 Ivaylo Rusenov 21 Bulgaria BUL 16.40
12 Rogel Nachum 33 Israel ISR 16.39
13 Gennady Markov 33 Russia RUS 16.36
14 Fabrizio Donato 24 Italy ITA 16.34
15 Michael Calvo 22 Cuba CUB 16.30
16 Serhiy Izmailov 25 Ukraine UKR 16.10
17 Khristos Meletoglou 28 Greece GRE 16.00
18 Salem Al-Ahmadi 31 Saudi Arabia KSA 15.99
19 Armen Martirosyan 31 Armenia ARM 14.95
AC Stamatios Lenis 21 Greece GRE NM