Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Triple Jump

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's Triple Jump Final Round

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 25, 2000
Date Finished: September 25, 2000

Gold: GBR Jonathan Edwards
Silver: CUB Yoel García
Bronze: RUS Denis Kapustin

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Jonathan Edwards 34 Great Britain GBR 17.71
2 Yoel García 26 Cuba CUB 17.47
3 Denis Kapustin 29 Russia RUS 17.46
4 Yoelbi Quesada 27 Cuba CUB 17.37
5 Larry Achike 25 Great Britain GBR 17.29
6 Phillips Idowu 21 Great Britain GBR 17.08
7 Robert Howard 24 United States USA 17.05
8 Paolo Camossi 26 Italy ITA 16.96
9 Rostislav Dimitrov 25 Bulgaria BUL 16.95
10 Andrew Murphy 30 Australia AUS 16.80
11 Walter Davis 21 United States USA 16.61
AC Charles Friedek 29 Germany GER NM

Final Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Larry Achike 25 Great Britain GBR 17.29
2 Yoelbi Quesada 27 Cuba CUB 17.19
3 Yoel García 26 Cuba CUB 17.15
4 Jonathan Edwards 34 Great Britain GBR 17.12
5 Phillips Idowu 21 Great Britain GBR 16.97
6 Paolo Camossi 26 Italy ITA 16.96
7 Rostislav Dimitrov 25 Bulgaria BUL 16.95
8 Andrew Murphy 30 Australia AUS 16.74
9 Walter Davis 21 United States USA 15.59
NP Charles Friedek 29 Germany GER foul
NP Robert Howard 24 United States USA foul
NP Denis Kapustin 29 Russia RUS foul

Final Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Denis Kapustin 29 Russia RUS 17.46 17.46
2 Jonathan Edwards 34 Great Britain GBR 17.37 17.37
3 Larry Achike 25 Great Britain GBR foul 17.29
4 Yoel García 26 Cuba CUB 17.19 17.19 17.15
5 Yoelbi Quesada 27 Cuba CUB foul 17.19 NM
6 Robert Howard 24 United States USA 17.05 17.05
7 Phillips Idowu 21 Great Britain GBR foul 16.97
8 Paolo Camossi 26 Italy ITA 16.60 16.96
9 Rostislav Dimitrov 25 Bulgaria BUL 16.72 16.95
10 Andrew Murphy 30 Australia AUS 16.70 16.74
11 Walter Davis 21 United States USA 16.22 16.22
NP Charles Friedek 29 Germany GER foul NM

Final Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Jonathan Edwards 34 Great Britain GBR 17.71 17.71
2 Denis Kapustin 29 Russia RUS 16.73 17.46
3 Larry Achike 25 Great Britain GBR foul 17.29
4 Yoel García 26 Cuba CUB 17.19 17.19 17.15
5 Yoelbi Quesada 27 Cuba CUB foul 17.19 NM
6 Robert Howard 24 United States USA 16.59 17.05
7 Phillips Idowu 21 Great Britain GBR 16.83 16.97
8 Paolo Camossi 26 Italy ITA foul 16.96
9 Rostislav Dimitrov 25 Bulgaria BUL foul 16.95
10 Andrew Murphy 30 Australia AUS 16.80 16.80
11 Walter Davis 21 United States USA 16.61 16.61
NP Charles Friedek 29 Germany GER foul NM

Final Round Round Four

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Jonathan Edwards 34 Great Britain GBR 17.06 17.71
2 Denis Kapustin 29 Russia RUS 17.17 17.46
3 Larry Achike 25 Great Britain GBR foul 17.29
4 Yoel García 26 Cuba CUB foul 17.19 17.15
5 Yoelbi Quesada 27 Cuba CUB foul 17.19 NM
6 Phillips Idowu 21 Great Britain GBR 17.08 17.08
7 Robert Howard 24 United States USA foul 17.05
8 Paolo Camossi 26 Italy ITA 16.39 16.96

Final Round Round Five

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Jonathan Edwards 34 Great Britain GBR pass 17.71
2 Denis Kapustin 29 Russia RUS foul 17.46
3 Larry Achike 25 Great Britain GBR 17.00 17.29
4 Yoel García 26 Cuba CUB 16.70 17.19 17.15
5 Yoelbi Quesada 27 Cuba CUB foul 17.19 NM
6 Phillips Idowu 21 Great Britain GBR foul 17.08
7 Robert Howard 24 United States USA 16.75 17.05
8 Paolo Camossi 26 Italy ITA 16.95 16.96

Final Round Round Six

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Yoel García 26 Cuba CUB 17.47
NP Yoelbi Quesada 27 Cuba CUB 17.37
NP Denis Kapustin 29 Russia RUS 17.16
NP Robert Howard 24 United States USA 16.77
NP Larry Achike 25 Great Britain GBR foul
NP Paolo Camossi 26 Italy ITA foul
NP Jonathan Edwards 34 Great Britain GBR foul
NP Phillips Idowu 21 Great Britain GBR foul