Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Shot Put

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's Shot Put Final Round

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 22, 2000
Date Finished: September 22, 2000

Gold: FIN Arsi Harju
Silver: USA Adam Nelson
Bronze: USA John Godina

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Arsi Harju 26 Finland FIN 21.29
2 Adam Nelson 25 United States USA 21.21
3 John Godina 28 United States USA 21.20
4 Andy Bloom 27 United States USA 20.87
5 Yuriy Bilonoh 26 Ukraine UKR 20.84
6 Manuel Martínez 25 Spain ESP 20.55
7 Janus Robberts 21 South Africa RSA 20.32
8 Oliver-Sven Buder 34 Germany GER 20.18
9 Andrey Mikhnevich 24 Belarus BLR 19.48
10 Miroslav Menc 29 Czech Republic CZE 19.39
11 Milan Haborák 27 Slovakia SVK 19.06
12 Timo Aaltonen 31 Finland FIN 18.64

Final Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Arsi Harju 26 Finland FIN 21.20
2 Andy Bloom 27 United States USA 20.87
3 Yuriy Bilonoh 26 Ukraine UKR 20.57
4 Adam Nelson 25 United States USA 20.53
5T Oliver-Sven Buder 34 Germany GER 19.89
5T Manuel Martínez 25 Spain ESP 19.89
7 Andrey Mikhnevich 24 Belarus BLR 19.48
8 Miroslav Menc 29 Czech Republic CZE 19.02
9 Janus Robberts 21 South Africa RSA 18.81
NP Timo Aaltonen 31 Finland FIN foul
NP John Godina 28 United States USA foul
NP Milan Haborák 27 Slovakia SVK foul

Final Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Arsi Harju 26 Finland FIN 21.29 21.29
2 Adam Nelson 25 United States USA 21.20 21.20
3 Andy Bloom 27 United States USA foul 20.87
4 Yuriy Bilonoh 26 Ukraine UKR 20.84 20.84
5 John Godina 28 United States USA 20.40 20.40
6 Oliver-Sven Buder 34 Germany GER 20.18 20.18
7 Manuel Martínez 25 Spain ESP 19.45 19.89
8 Janus Robberts 21 South Africa RSA 19.72 19.72
9 Andrey Mikhnevich 24 Belarus BLR foul 19.48
10 Miroslav Menc 29 Czech Republic CZE 19.16 19.16
11 Timo Aaltonen 31 Finland FIN 18.64 18.64
NP Milan Haborák 27 Slovakia SVK foul NM

Final Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Arsi Harju 26 Finland FIN 20.77 21.29
2 Adam Nelson 25 United States USA 21.21 21.21
3 Andy Bloom 27 United States USA 20.11 20.87
4 Yuriy Bilonoh 26 Ukraine UKR foul 20.84
5 John Godina 28 United States USA 20.25 20.40
6 Oliver-Sven Buder 34 Germany GER foul 20.18
7 Manuel Martínez 25 Spain ESP foul 19.89
8 Janus Robberts 21 South Africa RSA foul 19.72
9 Andrey Mikhnevich 24 Belarus BLR foul 19.48
10 Miroslav Menc 29 Czech Republic CZE 19.39 19.39
11 Milan Haborák 27 Slovakia SVK 19.06 19.06
12 Timo Aaltonen 31 Finland FIN foul 18.64

Final Round Round Four

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Arsi Harju 26 Finland FIN foul 21.29
2 Adam Nelson 25 United States USA foul 21.21
3 Andy Bloom 27 United States USA foul 20.87
4 Yuriy Bilonoh 26 Ukraine UKR 20.43 20.84
5 John Godina 28 United States USA 20.71 20.71
6 Oliver-Sven Buder 34 Germany GER 19.64 20.18
7 Manuel Martínez 25 Spain ESP 19.50 19.89
8 Janus Robberts 21 South Africa RSA 18.87 19.72

Final Round Round Five

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Arsi Harju 26 Finland FIN 20.37 21.29
2 Adam Nelson 25 United States USA 20.97 21.21
3 John Godina 28 United States USA 21.20 21.20
4 Andy Bloom 27 United States USA 19.92 20.87
5 Yuriy Bilonoh 26 Ukraine UKR 20.22 20.84
6 Manuel Martínez 25 Spain ESP 20.55 20.55
7 Oliver-Sven Buder 34 Germany GER foul 20.18
8 Janus Robberts 21 South Africa RSA 19.06 19.72

Final Round Round Six

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Janus Robberts 21 South Africa RSA 20.32
NP Andy Bloom 27 United States USA 20.16
NP Manuel Martínez 25 Spain ESP 19.70
NP Yuriy Bilonoh 26 Ukraine UKR foul
NP Oliver-Sven Buder 34 Germany GER foul
NP John Godina 28 United States USA foul
NP Arsi Harju 26 Finland FIN foul
NP Adam Nelson 25 United States USA foul