Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Long Jump

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's Long Jump Final Round

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 28, 2000
Date Finished: September 28, 2000

Gold: CUB Iván Pedroso
Silver: AUS Jai Taurima
Bronze: UKR Roman Shchurenko

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Iván Pedroso 27 Cuba CUB 8.55
2 Jai Taurima 28 Australia AUS 8.49
3 Roman Shchurenko 23 Ukraine UKR 8.31
4 Oleksiy Lukashevych 23 Ukraine UKR 8,26
5 Kofi Amoah Prah 25 Germany GER 8.19
6 Peter Burge 26 Australia AUS 8.15
7 Luis Felipe Méliz 21 Cuba CUB 8.08
8 Dwight Phillips 22 United States USA 8.06
9 Bogdan Ţărus 25 Romania ROU 8.00
10 Carlos Calado 24 Portugal POR 7.94
11 Petar Dachev 21 Bulgaria BUL 7.80
12 Vladimir Malyavin 27 Russia RUS 7.67

Final Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Oleksiy Lukashevych 23 Ukraine UKR 8.08
2 Bogdan Ţărus 25 Romania ROU 8.00
3 Luis Felipe Méliz 21 Cuba CUB 7.97
4 Carlos Calado 24 Portugal POR 7.94
5 Kofi Amoah Prah 25 Germany GER 7.84
6T Peter Burge 26 Australia AUS 7.80
6T Petar Dachev 21 Bulgaria BUL 7.80
8 Roman Shchurenko 23 Ukraine UKR 7.76
NP Vladimir Malyavin 27 Russia RUS foul
NP Iván Pedroso 27 Cuba CUB foul
NP Dwight Phillips 22 United States USA foul
NP Jai Taurima 28 Australia AUS foul

Final Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Iván Pedroso 27 Cuba CUB 8.34 8.34
2 Jai Taurima 28 Australia AUS 8.18 8.18
3 Oleksiy Lukashevych 23 Ukraine UKR foul 8.08
4 Peter Burge 26 Australia AUS 8.06 8.06
5 Bogdan Ţărus 25 Romania ROU 7.93 8.00
6 Luis Felipe Méliz 21 Cuba CUB 7.94 7.97
7 Carlos Calado 24 Portugal POR 7.85 7.94
8 Dwight Phillips 22 United States USA 7.90 7.90
9 Kofi Amoah Prah 25 Germany GER foul 7.84
10 Petar Dachev 21 Bulgaria BUL foul 7.80
11 Roman Shchurenko 23 Ukraine UKR foul 7.76
NP Vladimir Malyavin 27 Russia RUS foul NM

Final Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Jai Taurima 28 Australia AUS 8.34 8.34 8.18
2 Iván Pedroso 27 Cuba CUB foul 8.34 NM
3 Kofi Amoah Prah 25 Germany GER 8.19 8.19
4 Roman Shchurenko 23 Ukraine UKR 8.14 8.14
5 Luis Felipe Méliz 21 Cuba CUB 8.08 8.08 7.97
6 Oleksiy Lukashevych 23 Ukraine UKR foul 8.08 NM
7 Peter Burge 26 Australia AUS 7.93 8.06 7.93
8 Dwight Phillips 22 United States USA 8.06 8.06 7.90
9 Bogdan Ţărus 25 Romania ROU foul 8.00
10 Carlos Calado 24 Portugal POR 7.77 7.94
11 Petar Dachev 21 Bulgaria BUL 7.70 7.80
12 Vladimir Malyavin 27 Russia RUS 7.67 7.67

Final Round Round Four

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Iván Pedroso 27 Cuba CUB 8.41 8.41
2 Jai Taurima 28 Australia AUS 8.40 8.40
3 Oleksiy Lukashevych 23 Ukraine UKR 8.22 8.22
4 Kofi Amoah Prah 25 Germany GER 7.95 8.19
5 Roman Shchurenko 23 Ukraine UKR foul 8.14
6 Luis Felipe Méliz 21 Cuba CUB foul 8.08
7 Peter Burge 26 Australia AUS 7.96 8.06 7.96
8 Dwight Phillips 22 United States USA foul 8.06 7.90

Final Round Round Five

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Jai Taurima 28 Australia AUS 8.49 8.49
2 Iván Pedroso 27 Cuba CUB foul 8.41
3 Oleksiy Lukashevych 23 Ukraine UKR 8.26 8.26
4 Kofi Amoah Prah 25 Germany GER foul 8.19
5 Peter Burge 26 Australia AUS 8.15 8.15
6 Roman Shchurenko 23 Ukraine UKR foul 8.14
7 Luis Felipe Méliz 21 Cuba CUB 7.82 8.08
8 Dwight Phillips 22 United States USA foul 8.06

Final Round Round Six

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Iván Pedroso 27 Cuba CUB 8.55
NP Roman Shchurenko 23 Ukraine UKR 8.31
NP Jai Taurima 28 Australia AUS 8.28
NP Peter Burge 26 Australia AUS 8.11
NP Kofi Amoah Prah 25 Germany GER 7.86
NP Oleksiy Lukashevych 23 Ukraine UKR foul
NP Luis Felipe Méliz 21 Cuba CUB foul
NP Dwight Phillips 22 United States USA foul