Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 800 metres

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's 800 metres Round One

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 23, 2000
Date Finished: September 23, 2000
Format: Top two in each heat and next eight fastest advanced to the semi-final.

Gold: GER Nils Schumann
Silver: DEN Wilson Kipketer
Bronze: ALG Djabir Saïd-Guerni

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Andrea Longo 25 Italy ITA 1:46.32 2 QU
2 Vebjørn Rodal 27 Norway NOR 1:46.76 3 QU
3 James McIlroy 23 Great Britain GBR 1:47.44 8 QC
4 Roman Oravec 22 Czech Republic CZE 1:47.66 1
5 Vane Stojanov 22 Macedonia MKD 1:47.71 5
6 Rich Kenah 30 United States USA 1:47.85 7
7 Kim Sun-Hyeong 27 South Korea KOR 1:48.49 4
AC Mohamed Al-Kafraini 25 Jordan JOR 6 DQ

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Nils Schumann 22 Germany GER 1:47.76 6 QU
2 Djabir Saïd-Guerni 23 Algeria ALG 1:47.95 7 QU
3 Arthémon Hatungimana 26 Burundi BDI 1:48.14 3
4 Zach Whitmarsh 23 Canada CAN 1:48.42 2
5 David Matthews 26 Ireland IRL 1:48.77 4
6 Andy Hart 31 Great Britain GBR 1:48.78 8
7 Isireli Naikelekelevesi 23 Fiji FIJ 1:49.61 5

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Hezekiel Sepeng 26 South Africa RSA 1:47.46 6 QU
2 Adem Hecini 24 Algeria ALG 1:47.62 1 QU
3 Joseph Mutua 21 Kenya KEN 1:47.86 4
4 Dmitry Bogdanov 21 Russia RUS 1:48.14 7
5 Roberto Parra 24 Spain ESP 1:48.19 5
6 Bobby True 22 Liberia LBR 1:48.79 8
7 Mohamed Habib Bel Hadj 27 Tunisia TUN 1:49.14 3
8 Jorge Duvane 18 Mozambique MOZ 1:52.97 2

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Wilson Kipketer 27 Denmark DEN 1:45.57 3 QU
2 Glody Dube 22 Botswana BOT 1:46.17 2 QU
3 Johan Botha 26 South Africa RSA 1:46.91 7 QC
4 Crispen Mutakanyi 30 Zimbabwe ZIM 1:47.66 1
5 José Manuel Cerezo 27 Spain ESP 1:48.11 8
6 Artyom Mastrov 23 Russia RUS 1:49.89 4
7 Ian Roberts 26 Guyana GUY 1:52.32 5
8 Marvin Watts 25 Jamaica JAM 1:59.97 6 QC

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Pavel Pelepyagin 22 Belarus BLR 1:46.67 4 QU
2 Jean-Patrick Nduwimana 22 Burundi BDI 1:46.78 3 QU
3 El-Mahjoub Haïda 30 Morocco MAR 1:47.14 5 QC
4 William Yiampoy 26 Kenya KEN 1:47.35 8 QC
5 João Manuel Pires 21 Portugal POR 1:47.61 6
6 Abdou Ibrahim Youssef 18 Qatar QAT 1:53.23 1
7 Naseer Ismail 26 Maldives MDV 1:56.67 7
8 Faiq Bağırov 24 Azerbaijan AZE 1:57.39 2

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Yury Borzakovsky 19 Russia RUS 1:45.39 2 QU
2 Japheth Kimutai 21 Kenya KEN 1:45.60 7 QU
3 Grant Cremer 22 Australia AUS 1:45.86 3 QC
4 Balázs Korányi 26 Hungary HUN 1:46.21 1 QC
5 Bryan Woodward 26 United States USA 1:47.64 6
6 Mehdi Jelodarzadeh 23 Iran IRI 1:47.91 8
7 Mohamed Saleh Hadj Haidara 25 Bahrain BRN 1:56.64 4

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Khalid Tighazouine 23 Morocco MAR 1:46.33 2 QU
2 André Bucher 23 Switzerland SUI 1:46.51 8 QU
3 Viktors Lācis 22 Latvia LAT 1:46.94 4 QC
4 Osmar dos Santos 31 Brazil BRA 1:47.05 3 QC
5 Milton Browne 24 Barbados BAR 1:47.63 7
6 Nathan Kahan 29 Belgium BEL 1:47.69 6
7 Panagiotis Stroubakos 28 Greece GRE 1:47.96 5

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Werner Botha 22 South Africa RSA 1:47.83 7 QU
2 Mouhssin Chehibi 22 Morocco MAR 1:48.51 6 QU
3 Bram Som 20 Netherlands NED 1:48.58 1
4 Kris McCarthy 21 Australia AUS 1:48.92 2
5 Mark Everett 32 United States USA 1:49.77 5
6 Paskar Owor 19 Uganda UGA 1:49.99 4
7 Vitalie Cerches 27 Moldova MDA 1:52.15 8
8 Puntsag-Ochiryn Pürevsüren 25 Mongolia MGL 1:56.29 3