Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 100 metres

Athletics at the 2000 Sydney Summer Games:

Men's 100 metres

Athletics at the 2000 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Sydney, Australia
Venue(s): Olympic Stadium, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Date Started: September 22, 2000
Date Finished: September 23, 2000

Gold: USA Maurice Greene
Silver: TTO Ato Boldon
Bronze: BAR Obadele Thompson

Summary

By 2000 the fastest sprinter in the world was again an American, Maurice Greene. Greene won the World Championships in both 1997 and 1999. Early in 1999, running in Athina, Greene claimed the world record with a time of 9.79, a mark previously matched only by the disgraced Ben Johnson at Seoul in 1988. No European challenger to Greene appeared between Olympics, but at the 1998 Commonwealth Games Ato Boldon (TRI) won the gold medal over Frank Fredericks (NAM), who were considered Greene’s main opposition going into Sydney. At Sydney, Greene confirmed his status as the world’s fastest man, winning easily in 9.87, with Boldon second. The bronze medal went to the Barbadian Obadele Thompson.

Final Standings

Rank Athlete Age Team NOC Medal
1 Maurice Greene 26 United States USA Gold
2 Ato Boldon 26 Trinidad and Tobago TTO Silver
3 Obadele Thompson 24 Barbados BAR Bronze
4 Dwain Chambers 22 Great Britain GBR
5 Jon Drummond 32 United States USA
6 Darren Campbell 27 Great Britain GBR
7 Kim Collins 24 Saint Kitts and Nevis SKN
AC Abdul Aziz Zakari 24 Ghana GHA
5 h1 r3/4 Leo Myles-Mills 27 Ghana GHA
5 h2 r3/4 Matt Shirvington 21 Australia AUS
6 h1 r3/4 Curtis Johnson 26 United States USA
6 h2 r3/4 Deji Aliu 24 Nigeria NGR
7 h1 r3/4 Koji Ito 30 Japan JPN
7 h2 r3/4 Sunday Emmanuel 21 Nigeria NGR
8 h1 r3/4 Lindel Frater 22 Jamaica JAM
8 h2 r3/4 Bruny Surin 33 Canada CAN
4 h1 r2/4 Marcin Nowak 23 Poland POL
4 h2 r2/4 Jason Gardener 24 Great Britain GBR
4 h4 r2/4 Stéphane Buckland 23 Mauritius MRI
4 h5 r2/4 Georgios Theodoridis 27 Greece GRE
5 h1 r2/4 Sayon Cooper 26 Liberia LBR
5 h2 r2/4 Chris Williams 28 Jamaica JAM
5 h3 r2/4 Vicente de Lima 23 Brazil BRA
5 h4 r2/4 Antoine Boussombo 32 Gabon GAB
5 h5 r2/4 Patrick Johnson 27 Australia AUS
6 h1 r2/4 Ibrahim Méité 23 Cote d'Ivoire CIV
6 h2 r2/4 Freddy Mayola 22 Cuba CUB
6 h3 r2/4 David Patros 23 France FRA
6 h4 r2/4 Stefano Tilli 38 Italy ITA
6 h5 r2/4 Cláudio Sousa 26 Brazil BRA
7 h1 r2/4 Serge Bengono, II 23 Cameroon CMR
7 h2 r2/4 Piotr Balcerzak 25 Poland POL
7 h3 r2/4 Kostia Rurak 26 Ukraine UKR
7 h4 r2/4 Matthew Quinn 24 South Africa RSA
7 h5 r2/4 Anninos Markoullidis 29 Cyprus CYP
8 h1 r2/4 Shingo Kawabata 22 Japan JPN
8 h2 r2/4 Martin Lachkovics 25 Austria AUT
8 h3 r2/4 Donovan Bailey 32 Canada CAN
8 h4 r2/4 Pat Jarrett 27 Jamaica JAM
8 h5 r2/4 Venancio José 24 Spain ESP
9 h2 r2/4 Joseph Batangdon 22 Cameroon CMR
4 h5 r1/4 Tommy Kafri 23 Israel ISR
4 h6 r1/4 Andrea Colombo 26 Italy ITA
4 h7 r1/4 Marc Blume 26 Germany GER
4 h9 r1/4 Anatoliy Dovhal 24 Ukraine UKR
4 h10r1/4 Sherwin Vries 20 Namibia NAM
4 h11r1/4 Heber Viera 21 Uruguay URU
5 h1 r1/4 Nicolas Macrozonaris 20 Canada CAN
5 h3 r1/4 Renward Wells 30 Bahamas BAH
5 h4 r1/4 Raphael de Oliveira 21 Brazil BRA
5 h5 r1/4 Christian Nsiah 24 Ghana GHA
5 h6 r1/4 Watson Nyambek 24 Malaysia MAS
5 h7 r1/4 Paul Di Bella 23 Australia AUS
5 h9 r1/4 Oscar Meneses 23 Guatemala GUA
5 h10r1/4 Nico Alexander 23 Trinidad and Tobago TTO
5 h11r1/4 Gabriel Simón 25 Argentina ARG
6 h1 r1/4 Jamal Al-Saffar 28 Saudi Arabia KSA
6 h2 r1/4 Chiang Wai Hung 24 Hong Kong HKG
6 h3 r1/4 Dejan Vojnović 25 Croatia CRO
6 h4 r1/4 Paul Brizzel 23 Ireland IRL
6 h5 r1/4 Francesco Scuderi 22 Italy ITA
6 h6 r1/4 John Muray 22 Indonesia INA
6 h7 r1/4 Tony Serpas 26 El Salvador ESA
6 h9 r1/4 Shigeyuki Kojima 20 Japan JPN
6 h10r1/4 Sergey Bychkov 25 Russia RUS
6 h11r1/4 Erwin Heru Susanto 26 Indonesia INA
7 h1 r1/4 Lương Tích Thiện 24 Vietnam VIE
7 h2 r1/4 Teymur Qasımov 26 Azerbaijan AZE
7 h3 r1/4 Tommi Hartonen 23 Finland FIN
7 h4 r1/4 Petko Yankov 22 Bulgaria BUL
7 h5 r1/4 Idrissa Sanou 23 Burkina Faso BUR
7 h6 r1/4 Teina Teiti 17 Cook Islands COK
7 h7 r1/4 Hadhari Djaffar 21 Comoros COM
7 h8 r1/4 Yanes Raubaba 26 Indonesia INA
7 h9 r1/4 Caimin Douglas 23 Netherlands Antilles AHO
7 h10r1/4 Ruslan Rusidze 26 Georgia GEO
7 h11r1/4 Moumi Sébergué 22 Chad CHA
8 h1 r1/4 Pa Mamadou Gai 22 Gambia GAM
8 h2 r1/4 Haseri Asli 26 Brunei BRU
8 h3 r1/4 Seun Ogunkoya 22 Nigeria NGR
8 h4 r1/4 Christopher Adolf 24 Palau PLW
8 h5 r1/4 Youssouf Simpara 21 Mali MLI
8 h7 r1/4 Kelsey Nakanelua 33 American Samoa ASA
8 h8 r1/4 Oltion Luli 31 Albania ALB
8 h9 r1/4 Abraham Kepsin 20 Vanuatu VAN
8 h10r1/4 Alpha Camara 21 Sierra Leone SLE
8 h11r1/4 Guillermo Dongo 18 Suriname SUR
9 h1 r1/4 Mario Bonello 26 Malta MLT
9 h2 r1/4 Sisomphone Vongpharkdy 22 Laos LAO
9 h4 r1/4 Toluta'u Koula 30 Tonga TGA
9 h7 r1/4 Jean Randriamamitiana 27 Madagascar MAD
9 h8 r1/4 Mamane S Ani Ali 31 Niger NIG
9 h9 r1/4 Philam Garcia 20 Guam GUM
9 h10r1/4 Vitaly Medvedev 23 Kazakhstan KAZ
9 h11r1/4 Nelson Lucas 21 Seychelles SEY
AC h3 r1/4 Fernando Arlete 21 Guinea Bissau GBS
AC h5 r1/4 Ron Promesse 26 Saint Lucia LCA