You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1996 Atlanta > Swimming > Men's 50 metres Freestyle

Swimming at the 1996 Atlanta Summer Games:

Men's 50 metres Freestyle Round One

Swimming at the 1996 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Atlanta, United States
Venue(s): Georgia Tech Aquatic Center, Atlanta, Georgia
Date Started: July 25, 1996
Date Finished: July 25, 1996
Format: Fastest eight advanced to the final. Places 9-16 advanced to the B Final.

Gold: RUS Aleksandr Popov
Silver: USA Gary Hall, Jr.
Bronze: BRA Xuxa Scherer

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Woody Lawrence 29 Dominica DMA 27.88
2 Moosa Nazim 21 Maldives MDV 28.37
3 René Makosso 17 Congo (Brazzaville) CGO 30.00

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Khemo Rivera 20 United States Virgin Islands ISV 24.62
2 Howard Hinds 18 Netherlands Antilles AHO 24.63
3 Huang Chih-Yung 28 Chinese Taipei TPE 24.89
4 Alfredo Carrillo 19 Paraguay PAR 24.91
5 Michael Collier 24 Sierra Leone SLE 34.21

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Nick Tongue 23 New Zealand NZL 23.73
2 Arthur Li 23 Hong Kong HKG 23.77
3 Maxim Cazmirciuc 25 Moldova MDA 23.78
4 Darrick Bollinger 17 Guam GUM 23.97
5 Kaan Berberoğlu 18 Turkey TUR 24.37
6 Tamás Kerékjártó 17 Hungary HUN 24.67
7 Sng Ju Wei 16 Singapore SIN 25.04
8 Emin Quliyev 20 Azerbaijan AZE 25.23

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Yukihiro Matsushita 23 Japan JPN 23.60
2T Salim Iles 21 Algeria ALG 23.61
2T Janne Blomqvist 24 Finland FIN 23.61
4 Ravil Nachayev 22 Uzbekistan UZB 23.93
5 Tamer Zinhom 22 Egypt EGY 24.02
6 Sebastian Xavier 26 India IND 24.15
7 Alen Lončar 22 Croatia CRO 24.17
8 Vitaly Vasilyev 23 Kyrgyzstan KGZ 24.54

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Sion Brinn 23 Jamaica JAM 23.35
2 Stavros Mikhailidis 25 Cyprus CYP 23.37
3 Enrico Linscheer 21 Suriname SUR 23.45
4 Hugues Legault 22 Canada CAN 23.63
5 Paulo Trindade 29 Portugal POR 23.73
6 Richard Sam Bera 24 Indonesia INA 23.80
7 Nick O'Hare 23 Ireland IRL 24.03
AC Alexandru Ioanovici 22 Romania ROU DQ

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Ricardo Busquets 31 Puerto Rico PUR 22.61 QU
2 Felipe Delgado 23 Ecuador ECU 23.26
3T Sergey Borisenko 25 Kazakhstan KAZ 23.29
3T Indrek Sei 23 Estonia EST 23.29
5 Bartosz Kizierowski 19 Poland POL 23.34
6 Juan Benavides 21 Spain ESP 23.36
7 Pär Lindström 25 Sweden SWE 23.47
8 Georgios Giziotis 23 Greece GRE 23.56

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jiang Chengji 20 China CHN 22.55 QU
2T Francisco Sánchez 19 Venezuela VEN 22.68 QU
2T Bengt Zikarsky 29 Germany GER 22.68 QC
4 René Gusperti 25 Italy ITA 22.85 QC
5 Pavlo Khnykin 27 Ukraine UKR 22.91
6 Raimundas Mažuolis 24 Lithuania LTU 22.98
7 Alexander Lüderitz 22 Germany GER 23.06
8 José Martín Meolans 18 Argentina ARG 23.21

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Gary Hall, Jr. 21 United States USA 22.36 QU
2 Brendon Dedekind 20 South Africa RSA 22.60 QU
3 Xuxa Scherer 21 Brazil BRA 22.68 QU
4 Mark Foster 26 Great Britain GBR 22.73 QC
5 Yuriy Vlasov 26 Ukraine UKR 22.77 QC
6 Christophe Kalfayan 27 France FRA 22.83 QC
7 Vladimir Predkin 27 Russia RUS 23.03
8 Dmitry Kalinovsky 24 Belarus BLR 23.61

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Aleksandr Popov 24 Russia RUS 22.22 QU
2 David Fox 25 United States USA 22.64 QU
3 Allan Murray 24 Bahamas BAH 22.75 QC
4 Pieter van den Hoogenband 18 Netherlands NED 22.82 QC
5 Gustavo Borges 23 Brazil BRA 22.86 QC
6 Chris Fydler 23 Australia AUS 22.98
7 Oleg Rykhlevich 22 Belarus BLR 23.12
8 Yoav Bruck 24 Israel ISR 23.22

Round One Swim-Off for Places 7-8

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Xuxa Scherer 21 Brazil BRA 22.71 QU
2 Francisco Sánchez 19 Venezuela VEN 22.74 QU
AC Bengt Zikarsky 29 Germany GER DQ