You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1996 Atlanta > Swimming > Men's 200 metres Breaststroke

Swimming at the 1996 Atlanta Summer Games:

Men's 200 metres Breaststroke Round One

Swimming at the 1996 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Atlanta, United States
Venue(s): Georgia Tech Aquatic Center, Atlanta, Georgia
Date Started: July 24, 1996
Date Finished: July 24, 1996
Format: Fastest eight advanced to the final. Places 9-16 advanced to the B Final.

Gold: HUN Norbert Rózsa
Silver: HUN Károly Güttler
Bronze: RUS Andrey Korneyev

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Roberto Bonilla 24 Guatemala GUA 2:21.86
2 Francisco Suriano 17 El Salvador ESA 2:25.57
3 Huang Chih-Yung 28 Chinese Taipei TPE 2:25.96

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Valērijs Kalmikovs 23 Latvia LAT 2:17.07
2 José Couto 18 Portugal POR 2:17.28
3 Aleksandr Gukov 24 Belarus BLR 2:17.49
4 Elvin Chia 19 Malaysia MAS 2:20.39
5 Christophe Verdino 23 Monaco MON 2:20.77
6 Vadim Tatarov 25 Moldova MDA 2:21.34
7 Todd Torres 28 Puerto Rico PUR 2:22.66
8 Nerijus Beiga 24 Lithuania LTU 2:23.40

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Norbert Rózsa 24 Hungary HUN 2:14.66 QU
2 Nick Gillingham 29 Great Britain GBR 2:14.96 QU
3 Ryan Mitchell 19 Australia AUS 2:15.31 QC
4 Akira Hayashi 21 Japan JPN 2:15.37 QC
5 Joaquín Fernández 25 Spain ESP 2:16.05 QC
6 Mario González 20 Cuba CUB 2:16.15 QC
7 Daniel Málek 23 Czech Republic CZE 2:17.08
8 Wang Yiwu 20 China CHN 2:19.13

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Károly Güttler 28 Hungary HUN 2:13.89 QU
2 Phil Rogers 25 Australia AUS 2:14.97 QU
3 Jean-Christophe Sarnin 20 France FRA 2:15.27 QC
4 Fred Deburghgraeve 23 Belgium BEL 2:16.10 QC
5 Ratapong Sirasanont 20 Thailand THA 2:17.32
6 Stéphan Perrot 19 France FRA 2:18.58
7 Børge Mørk 24 Norway NOR 2:20.42
8 Vadim Alekseyev 26 Israel ISR 2:20.47

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Andrey Korneyev 22 Russia RUS 2:14.11 QU
2 Kurt Grote 22 United States USA 2:14.63 QU
3 Marek Krawczyk 20 Poland POL 2:15.17 QU
4 Eric Wunderlich 26 United States USA 2:15.18 QU
5 Andrey Ivanov 20 Russia RUS 2:15.56 QC
6 Jon Cleveland 25 Canada CAN 2:16.08 QC
7 Dmytro Ivanusa 23 Ukraine UKR 2:17.54