You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1996 Atlanta > Swimming > Men's 100 metres Breaststroke

Swimming at the 1996 Atlanta Summer Games:

Men's 100 metres Breaststroke Round One

Swimming at the 1996 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Atlanta, United States
Venue(s): Georgia Tech Aquatic Center, Atlanta, Georgia
Date Started: July 20, 1996
Date Finished: July 20, 1996
Format: Fastest eight advanced to the final. Places 9-16 advanced to the B Final.

Gold: BEL Fred Deburghgraeve
Silver: USA Jeremy Linn
Bronze: GER Mark Warnecke

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jorge Arias 23 Peru PER 1:06.03
2 Jean-Luc Razakarivony 20 Madagascar MAD 1:07.34
3 Bernard Desmarais 25 Mauritius MRI 1:09.05
4 Karar Rahman 21 Bangladesh BAN 1:11.47
5 Sultan Al-Otaibi 26 Kuwait KUW 1:12.65

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Vadim Tatarov 25 Moldova MDA 1:04.87
2 Mauricio Moreno 19 Colombia COL 1:05.22
3 Juan José Madrigal 22 Costa Rica CRC 1:05.47
4 Jörg Lindemeier 27 Namibia NAM 1:05.50
5 Christophe Verdino 23 Monaco MON 1:05.66
6 Francisco Suriano 17 El Salvador ESA 1:05.82
7 Desmond Koh 23 Singapore SIN 1:06.97
8 Yevgeny Petrashov 21 Kyrgyzstan KGZ 1:07.44

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Mario González 20 Cuba CUB 1:03.05
2 Ratapong Sirasanont 20 Thailand THA 1:03.81
3 Aleksey Kriventsov 22 Belarus BLR 1:04.20
4 Nerijus Beiga 24 Lithuania LTU 1:04.45
5 Elvin Chia 19 Malaysia MAS 1:04.46
6 Børge Mørk 24 Norway NOR 1:04.92
7 Huang Chih-Yung 28 Chinese Taipei TPE 1:05.26
8 Aleksandr Savitsky 25 Kazakhstan KAZ 1:05.85

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jeremy Linn 21 United States USA 1:01.53 QU
2 Kurt Grote 22 United States USA 1:02.01 QU
3 Oleksandr Dzhaburiya 23 Ukraine UKR 1:02.70 QC
4 Paul Kent 24 New Zealand NZL 1:02.76 QC
5 Richard Maden 23 Great Britain GBR 1:02.78 QC
6 Vadim Alekseyev 26 Israel ISR 1:02.92
7 Jo Gwang-Je 16 South Korea KOR 1:03.39
8 Marek Krawczyk 20 Poland POL 1:03.57

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Mark Warnecke 26 Germany GER 1:01.79 QU
2T Károly Güttler 28 Hungary HUN 1:01.80 QU
2T Phil Rogers 25 Australia AUS 1:01.80 QU
4 Zeng Qiliang 21 China CHN 1:02.26 QU
5 Daniel Málek 23 Czech Republic CZE 1:02.46 QC
6 Akira Hayashi 21 Japan JPN 1:02.63 QC
7 Marc Capdevila 22 Spain ESP 1:02.69 QC
8 Todd Torres 28 Puerto Rico PUR 1:03.08

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Fred Deburghgraeve 23 Belgium BEL 1:00.60 QU/WR
2 Stanislav Lopukhov 23 Russia RUS 1:02.00 QU
3 Roman Ivanovsky 19 Russia RUS 1:02.69 QC
4 Norbert Rózsa 24 Hungary HUN 1:02.72 QC
5 Vladimir Latocha 22 France FRA 1:02.80
6 Benno Kuipers 22 Netherlands NED 1:02.92
7 Yoshinobu Miyazaki 18 Japan JPN 1:03.13
8 Jon Cleveland 25 Canada CAN 1:03.14