Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Mixed One Person Dinghy

Sailing at the 1996 Atlanta Summer Games:

Mixed One Person Dinghy Race Six

Sailing at the 1996 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Atlanta, United States
Venue(s): Wassaw Sound, Savannah, Georgia
Date Started: July 25, 1996
Date Finished: July 25, 1996

Gold: BRA Robert Scheidt
Silver: GBR Ben Ainslie
Bronze: NOR Peer Moberg

Race Six

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Ben Ainslie 19 Great Britain GBR 1.0
2 Hamish Pepper 25 New Zealand NZL 2.0
3 Robert Scheidt 23 Brazil BRA 3.0
4 Stefan Warkalla 31 Germany GER 4.0
5 Mark Lyttle 33 Ireland IRL 5.0
6 John Harrysson 28 Sweden SWE 6.0
7 Serge Kats 24 Netherlands NED 7.0
8 Jens Eckardt 28 Denmark DEN 8.0
9 Vasco Serpa 24 Portugal POR 9.0
10 Peer Moberg 25 Norway NOR 10.0
11 Santiago Lange 34 Argentina ARG 11.0
12 Kim Ho-Gon 25 South Korea KOR 12.0
13 Thomas Johanson 27 Finland FIN 13.0
14 Nick Adamson 27 United States USA 14.0
15 Philippe Bergmans 22 Belgium BEL 15.0
16 Luis Echenique 24 Chile CHI 16.0
17 Dave Hibberd 30 South Africa RSA 17.0
18 Aleksandr Zelenovsky 23 Belarus BLR 18.0
19 Tomoyuki Sasaki 32 Japan JPN 19.0
20 Francesco Bruni 23 Italy ITA 20.0
21 Guillaume Florent 22 France FRA 21.0
22 Michael Blackburn 25 Australia AUS 22.0
23 Franz Urlesberger 23 Austria AUT 23.0
24 Andrey Kirilyuk 27 Russia RUS 24.0
25 Robert Hirst 24 British Virgin Islands IVB 25.0
26 Dimitrios Theodorakis 25 Greece GRE 26.0
27 Paul Dielemans 39 Netherlands Antilles AHO 27.0
28 Rod Davies 26 Canada CAN 28.0
29 Cao Xiaobo 29 China CHN 29.0
30 Tamás Eszes 20 Hungary HUN 30.0
31 Antón Garrote 23 Spain ESP 31.0
32 Ricardo Fabini 29 Uruguay URU 32.0
33 Peter Šaraškin 28 Estonia EST 33.0
34 Rodion Luka 23 Ukraine UKR 34.0
35 Ben Tan 28 Singapore SIN 35.0
36 Antonio Goeters 23 Mexico MEX 36.0
37 Brett Chivers 19 Guam GUM 37.0
38 John van Batenburg Stafford 28 Cayman Islands CAY 38.0
39 Kevin Lim 19 Malaysia MAS 39.0
40 Alp Alpagut 22 Turkey TUR 40.0
41 Michael Green 42 Saint Lucia LCA 41.0
42 John Tabone 37 Malta MLT 42.0
43 Yang Fung 27 Hong Kong HKG 43.0
44 Allan Julie 19 Seychelles SEY 44.0
45 Malcolm Smith 37 Bermuda BER 45.0
46 Robert Dunkley 47 Bahamas BAH 46.0
AC Karl James 29 Antigua and Barbuda ANT 57.0 DNF
AC Rodney Reader 35 Barbados BAR 57.0 DNF
AC Gastón Vedani 19 Ecuador ECU 57.0 DNF
AC Tiko Crofoot 17 Fiji FIJ 57.0 DNF
AC Constantino Scarpetta 19 Paraguay PAR 57.0 DNF
AC Khalifa Al-Hitmi 36 Qatar QAT 57.0 DNF
AC Horia Ispaş 35 Romania ROU 57.0 DNF